Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wybory parlamentarne. Podano nieoficjalny termin
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 24.05.2023 11:56

Wybory parlamentarne. Podano nieoficjalny termin

wybory parlamentarne
Domena publiczna

Onet dowiedział się, kiedy mają się odbyć wybory. Mówi się o dacie 15 października. Prezydent na razie nie poinformował oficjalnie o terminie wyborów. 

Wyznaczenie terminu wyborów

Jesienią 2023 roku odbędą się wybory parlamentarne. Zgodnie z konstytucją prezydent zarządza je nie później niż 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Obecna kadencja rozpoczęła się 12 listopada, co oznacza, że Andrzej Duda ma czas do 12 sierpnia, by podać konkretny termin wyborów.

Głosowanie musi przebiegać w dniu wolnym od pracy, w grę wchodzą cztery możliwe terminy: 15 października, 22 października, 29 października i 5 listopada. 

Sugestie odnośnie daty

Według źródeł Onetu najbardziej prawdopodobny jest termin 15 października. Rozmówcy portalu twierdzą, że PiS-owi zależy na tym, by kampania wyborcza trwała jak najkrócej, gdyż partia ma znaczną przewagę w sondażach, co działa na korzyść Prawa i Sprawiedliwości. 

Drugi powód to przypadający 15 października Dzień Papieski, co miałoby zmobilizować wyborców o konserwatywnych poglądach. Jak czytamy w portalu “opozycja atakująca osobę papieża Polaka i opowiadająca się za laicyzajcją życia publicznego, w takim właśnie dniu będzie miała znacznie trudniej”. 

Na razie prezydent nie ogłosił oficjalnego terminu wyborów. 

Obietnice wyborcze

Kampania wyborcza oficjalnie się jeszcze nie rozpoczęła, ale politycy już przedstawiają swoje propozycje programowe. W nowym sondażu United Surveys dla RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej" badanym zadano pytanie, które obietnice wyborcze powinny zostać zrealizowane. 

71,8 proc. uważa, że powinna być wprowadzona renta wdowia, 69,8 proc. badanych wskazało też na wprowadzenie bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży. Pomysł podniesienia kwoty wolnej od podatku do wysokości 60 tys. zł popiera 67 proc. badanych. Ponad połowa wskazała także na wprowadzenie “babciowego”. 

Badanie przeprowadzono w dniach 19-21 maja na próbie 1000 osób. 

Tagi: Wybory