Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polacy o najbliższych wyborach. Niemal połowa nie wierzy, że zostaną przeprowadzone uczciwie
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 18.02.2023 11:36

Polacy o najbliższych wyborach. Niemal połowa nie wierzy, że zostaną przeprowadzone uczciwie

Głosowanie w wyborch parlamentarnych 2011, wybory prezydenckie 2020, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl
Domena publiczna

Ponad 40 proc. badanych nie wierzy w uczciwe wybory. Demokratyczne wybory muszą spełniać określone standardy. 


 

Polacy nie wierzą w uczciwe wybory

SW Research przeprowadził sondaż dla “Rzeczpospolitej”. Polaków zapytano, czy wierzą, że najbliższe wybory w Polsce zostaną przeprowadzone uczciwie. 

 

42,90 proc. respondentów zaznaczyło odpowiedź “nie”, natomiast odpowiedzi twierdzącej udzieliło 30,2 proc. osób. 26,9 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie. 


 

Metodologia badania

Badanie przeprowadziła dla “Rz” agencja badawcza SW Research, odpowiedzi udzieliło 800 internautów powyżej 18. roku życia. 


 

Uczciwe wybory

Jak czytamy w komentarzu “O uczciwości wyborów w Polsce”, który przygotowali politolodzy Mikołaj Cześnik i Anna Materka-Sosnowska z Fundacji im. Stefana Batorego, w polskim prawie jako tako nie ma terminu “uczciwe wybory”.
 

Demokratyczne wybory odbywają się według określonych standardów, muszą być równe, powszechne, przeprowadzone w tajnym głosowaniu, a także uczciwe i wolne. 

Autorzy opracowania przytaczają przykład wyborów prezydenckich w 2020 roku kiedy to odbyły się one zgodnie z procedurami, ale pojawiła się wątpliwość co do ich uczciwości czy też sprawiedliwości.

“To, co najważniejsze i wielokrotnie podkreślane: doszło do złamania zasady określającej, że „obywatele mają nieskrępowany dostęp do wszelkich źródeł informacji, które nie mogą podlegać monopolowi rządu” - czytamy w opracowaniu.