Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Tyle zarabia ksiądz na etacie. Ujawnili kwoty
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 13.04.2024 14:44

Tyle zarabia ksiądz na etacie. Ujawnili kwoty

ksiądz pieniądze
Fot. materiały własne, Unsplash/Mateus Campos Felipe

Choć księży najczęściej spotkać można w kościele, nie jest to jedyne miejsce, w którym mogą znaleźć zatrudnienie. Wielu kapłanów szuka także dodatkowych zajęć, podejmując się np. pełnienia funkcji kapelana w jakiejś instytucji. Przykładowo, w Krajowej Administracji Skarbowej pracuje obecnie aż 11 kapelanów, pobierających z tego tytułu miesięczną pensję. Z pytaniem o jej wysokość zwrócili się ostatnio do szefa KAS posłowie Szymona Hołowni. Znane są konkretne wyliczenia.

Krajowa Administracja Skarbowa zatrudnia 11 kapelanów

Księża nie tylko służą w kościołach, ale tak, jak i osoby świeckie, mogą podejmować się innych prac i czerpać z nich korzyści finansowe. Wielu kapłanów decyduje się np. na zostanie kapelanami czy to w wojsku, czy też skarbówce. Przykładowo, w samej Krajowej Administracji Skarbowej, jak ostatnio ujawniono, pracuje 60 tys. osób, na które przypada 11 kapelanów. Są oni jednocześnie funkcjonariuszami służby celno-skarbowej.

Praca kapelana KAS umocowana jest prawnie w art. 10 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej i porozumieniu zawartym między szefem KAS a delegatem Konferencji Episkopatu Polski. Jako że pensje tych 11 osób finansowane są z budżetu państwa, zapytać o nie postanowili niedawno posłowie Polski 2050. Na ich pytanie zdecydował się odpowiedzieć wiceminister finansów i szef KAS Marcin Łoboda. Jak więc wyglądają zarobki kapelanów KAS?

Popularna sieć handlowa zniknie z Polski. Co ze sklepami?

Ile zarabiają kapelani KAS?

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Marcina Łobodę płace kapelanów KAS wahają się w przedziale 5714 zł brutto do 9120 zł brutto. Łączny koszt miesięczny uposażenia funkcjonariuszy pełniących służbę na stanowiskach kapelanów na koniec 2023 r. wynosił 104 tys. zł, co przekładało się na kwotę ok. 1,3 mln rocznie.

ZOBACZ: Zakonnica orzecznikiem ZUS. “Świeckie państwo. Ręce mi opadły”

Zadaniem kapelanów KAS jest obejmowanie opieką duszpasterską pracowników i funkcjonariuszy służby celo-no-skarbowej, ich rodzi, emerytów i rencistów w zakresie m.in. organizacji i przeprowadzania zajęć z etyki, organizowania nabożeństwa, w tym z okazji świąt KAS, współorganizowania uroczystości patriotyczno-religijnych i współdziałania z szefem KAS w zakresie prowadzenia działalności oświatowo-wychowawczej.

Każdy kapelan ma obowiązek pracować po 8 godzin, przy czym służba może zostać wydłużona nawet do 13 godzin, co w sumie ma dać ok. 40 godzin pracy tygodniowo.

Utrzymanie kapelanów KAS pochłania ponad 1 mln zł rocznie

Wiceszef resortu finansów wskazał ponadto, że jeszcze do końca ubiegłego roku w KAS było zatrudnionych 13 kapelanów. Z uwagi na odejście w 2024 r. dwóch z nich, przy uwzględnieniu podwyżki w wysokości 20 proc., którą objęci zostali wszyscy funkcjonariusze KAS, w tym także właśnie kapelani, ich uposażenie łącznie wynosi 100 tys. zł miesięcznie i ponad 1 mln zł rocznie.

Co do zasady, wiceminister Łoboda nie dysponuje wiedzą na temat zarobków innych kapelanów, pracujących w pozostałych służbach mundurowych.

Źródło: BI