Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wakacje 2024. Polacy rezygnują z all inclusive. Podano, ile wydamy na wyjazd
Michał Górecki
Michał Górecki 23.06.2024 19:56

Wakacje 2024. Polacy rezygnują z all inclusive. Podano, ile wydamy na wyjazd

wakacje 2024
Fot. Pixabay.com - Niko_Shogol/Iberion

Na wakacje się ruszymy - 70 proc. badanych Polaków deklaruje, że przynajmniej raz wyjedzie w miejsce, które będzie wymagało przynajmniej jednego noclegu. To wzrost w skali roku. Rośnie też liczba mieszkańców Polski, którzy wyjadą za granicę, choć większość zostanie.

Wakacje 2024. Czy stać nas na podróże?

Na pytanie, jak, statystycznie, spędzimy wakacje 2024 odpowiadają dwa raporty: zlecony na potrzeby Związku Banków Polskich i Polskiej Organizacji Turystycznej. Ten ostatni punktuje, że nasza mobilność jest spora - 70 proc. ankietowanych deklaruje, że planuje przynajmniej jeden wyjazd wymagający noclegu poza miejscem zamieszkania. Z całej puli badanych 66 proc. (którzy już podjęli decyzję) deklaruje, że wyjedzie w granicach Polski, a 28 proc. - że granicę przekroczy (przebadano grupę 1017 Polaków). Raport zlecony przez ZWB tożsamo wskazuje na tę tendencję: większość zostanie w Polsce, choć ta grupa zmniejsza się względem minionego roku. Zwiększa się natomiast grupa deklarująca wyjazd za granicę: +2 pp. r./r. (26 do 24 proc. w 2023) - to podobne liczby do raportu POT - ten podaje 28 proc.

Zwiększoną gotowość do wyjazdów poza Polskę widać na wykresie ZBP, choć w sakli roku sugeruje niezmienioną liczbę respondentów wskazujących na pozostanie w domu.

Zrzut ekranu 2024-06-23 200331.png
Źródło: ZBP: Związek Banków Polskich, badanie pt. "Wakacyjny portfel Polaków"" Raport 2024

Zobacz też: Koniec 14. emerytury pojawił się na horyzoncie? Powodem procedura nadmiernego deficytu

Ile zarabia klasa średnia? Należy do niej spora grupa Polaków

Wakacje 2024. Kluczowe są dla nas koszty noclegu

Badanie POT wskazuje, że kluczowym czynnikiem przy wyborze destynacji, w kraju jak i poza nim, jest koszt noclegu. Nawet bardziej na tę zmienną zwracają uwagę ci z nas, którzy zostaną w kraju. 

[…] dla 46 proc. osób, które w tym sezonie wakacyjnym planują wyjazd, kluczowym czynnikiem jest koszt pobytu w konkretnym miejscu noclegowym. […] w przypadku tej grupy bardziej wrażliwi cenowo są wyjeżdżający do jakiegoś miejsca w Polsce (47 proc.) niż za granicę (41 proc.).

Budżet rośnie. Niektóre kraje tanieją

W przypadku tych, którzy zadeklarowali wyjazd w granicach kraju, budżet na osobę wynosiłby ok. 1 - 2 tys. zł/osobę (30 proc. badanych). Taki sam odsetek osób deklarujących wyjazd za granice na to samo pytanie odpowiedział, wskazując kwotę 5 tys. zł/os. Polacy zostający w kraju planują mniejszy budżet, niż ci, którzy decydują się na urlop poza jego granicami. Sumarycznie grupa Polaków gotowa wydać najwięcej się nie zwiększa, rośnie za to grupa średnia - 5-10 tys. (23 proc., +5 pp r./r)., a zmniejsza - grupa tych, którzy deklarują najmniejsze kwoty (poniżej 1.500 zł). 

Zrzut ekranu 2024-06-23 200423.png
Źródło: ZBP: “Wakacyjny Portfel Polaków”, Raport 2024

Choć inflacja spada (maj 2024 roku - 2,5 proc., maj 2023 - 13 proc.) ceny wciąż rosną, co oznacza, że wakacje będą droższe. Niemniej, nasz deklarowany budżet wakacyjny też rośnie: średnie wydatki mają wynieść 1734 zł/os. (+7 proc. r.r/). Wakacyjny budżet rodzinny oszacowano na 4,5 tys. zł. 

Spadek cen noclegowych zanotowano w segmencie agroturystyki, ale to wyjątek, pozostałe warianty: apartamenty, hotele i pola namiotowe drożeją. W przypadku krajów często typowanych przez Polaków jako kierunek wakacyjny; ceny spadły w Egipcie i Tunezji. Podrożały z kolei Turcja i Grecja.