Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wakacje 2024 zbyt drogie? Tyle Polacy wydadzą w tym roku
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 21.06.2024 19:14

Wakacje 2024 zbyt drogie? Tyle Polacy wydadzą w tym roku

rodzina, pieniądze, wakacje
Fot. Pixabay/Pexels, _Alicja_

Ceny w tym roku nie rozpieszczają — i to niezależnie od tego, czy chodzi o cotygodniowe zakupy, benzynę czy wynajem mieszkania. Niełatwo będzie również tegorocznym wakacjowiczom. Jak od strony cenowej zapowiadają się wakacje Polaków? Będziemy musieli sporo zapłacić…

Wakacje? Część Polaków rezygnuje z urlopu

Letni wypoczynek nad morzem albo w górach to marzenie wielu osób przez cały rok. Niestety, w tym roku ceny zmuszą część Polaków do odpoczywania w rodzinnym mieście. Według badania Związku Banków Polskich, aż 14% ankietowanych nie planuje żadnych podróży, a aż 61% z nich przyznaje, iż jest to spowodowane kwestiami finansowymi — zbyt wysokimi kosztami wycieczek lub pogorszoną sytuacją finansową. Osoby, które mimo wszystko zdecydują się wyjechać na urlop — czy to w kraju czy za granicą — powinni liczyć się z niemałymi podwyżkami.
 

ZUS wypłaci 330 zł bez względu na wiek. Te osoby nie muszą nawet składać wniosku

”Wakacje 2024 będą droższe”

W ostatnim czasie sporo mówiło się o tym, że inflacja w pierwszej połowie roku wyhamowała. Mimo to, ceny wakacyjnych wyjazdów wciąż rosną, nawet jeśli jest to wzrost nieco wolniejszy. Badanie Związku Banków Polskich pokazało, iż tegoroczne urlopy będą nas kosztować średnio o 7% więcej niż w 2023 roku. W przypadku rodzinnych wakacji mowa tu o naprawdę pokaźnych kwotach, warto jednak zaznaczyć, iż podwyżki nie są tak drastyczne, jak te, które obserwowaliśmy w poprzednich sezonach.

Tegoroczne wakacje będą droższe – zarówno w przeliczeniu na osobę, jak i na rodzinę. Średnie wydatki wyniosą 1734 zł na osobę, co oznacza wzrost o 7 proc. w porównaniu z 2023 rokiem – wówczas było to 1614 zł. Wakacyjne budżety rodzinne to blisko 4,5 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że kwoty te są orientacyjne i stanowią uśrednioną wartość opartą na deklaracjach ankietowanych – zaznacza dr Przemysław Barbrich, dyrektor Zespołu Komunikacji i PR.

Wakacje w kraju czy za granicą?

Również ten dylemat należy w tym roku rozpatrzyć pod kątem finansowym. Jeśli zdecydujemy się na wypoczynek w Polsce, powinniśmy wziąć pod uwagę, iż ceny wzrosły praktycznie wszędzie — nie tylko w hotelach i apartamentach, ale również na polach namiotowych, i to na terenie całego kraju. Dotyczy to również cen parków rozrywki i transportu. Więcej zapłacimy również lecąc do Turcji lub Grecji. Odnotowano jednak także spadki cen — z tych możemy skorzystać w agroturystyce, a także wybierając na cel podróży Tunezję i Egipt.