Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dziś kluczowa decyzja w sprawie płacy minimalnej. Dotyczyć będzie 3,6 mln Polaków
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.06.2024 14:54

Dziś kluczowa decyzja w sprawie płacy minimalnej. Dotyczyć będzie 3,6 mln Polaków

pieniądze
Fot. Pixabay/adnovak

Z całą pewnością wiele osób zastanawia się, co z płacą minimalną w przyszłym roku. Okazuje się, że kluczowa decyzja w tej kwestii zostanie podjęta już dzisiaj (poniedziałek, 10 czerwca). Te ustalenia będą dotyczyły około 3,6 mln Polaków.

Tyle aktualnie wynosi płaca minimalna

W 2024 roku Polacy mogą liczyć na dwie podwyżki płacy minimalnej. W pierwszej połowie bieżącego roku najniższa krajowa wynosi dokładnie 4242 zł brutto. Kwota ta ulegnie zmianie już 1 lipca i w drugiej części tego roku będzie wynosiła już 4300 zł brutto.

Trzeba jednak pamiętać, że pracownicy “na rękę” otrzymują nieco niższe sumy. Wynika to z tego, że od kwoty brutto należy zawsze odjąć składki na ubezpieczenia społeczne, składkę zdrowotną oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zobacz także: ZUS podwyższy emeryturę. Wystarczy, że masz takie dokumenty

Zacznie się już jutro. Do Biedronki ustawią się długie kolejki

Kluczowa decyzja ws. płacy minimalnej

W poniedziałek, 10 czerwca odbędzie się posiedzenie Rady Ministrów w Białymstoku. To właśnie dzisiaj resort rodziny, pracy i polityki społecznej złoży Radzie Ministrów propozycję dotyczącą wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Jeżeli ta propozycja zostanie przyjęta, to zostanie przekazana Radzie Dialogu Społecznego. Warto przypomnieć, że proponowana kwota musi zostać przedstawiona zawsze najpóźniej do 15 czerwca. Po zakończeniu posiedzenia, można spodziewać się ogłoszenia tej kluczowej decyzji, która będzie dotyczyła około 3,6 mln Polaków.

Ile wyniesie płaca minimalna w 2025 roku?

Jakiś czas temu premier Donald Tusk poinformował, że podwyżka płacy minimalnej będzie zgodna z tym, co jest zapisane w ustawie związanej z inflacją. W związku z tym, minimalne wynagrodzenie mogłoby wzrosnąć od 1 stycznia 2025 r. o blisko 5 procent.

Jednocześnie premier wyraźnie zaznaczył, że nie należy spodziewać się wyższej podwyżki, a to dlatego, że aktualnie państwo musi skupić się głównie za zapewnieniu bezpieczeństwa małym i średnim firmom. Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna”, płaca minimalna od 1 stycznia 2025 r. może wynieść 4510,90 zł, a stawka godzinowa - 29,50 zł.