Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Im wyższe wykształcenie, tym kobiety są bardziej poszkodowane. Płace nie kłamią
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 24.01.2021 01:00

Im wyższe wykształcenie, tym kobiety są bardziej poszkodowane. Płace nie kłamią

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Liczenie domowego budzetu - problemy finansowe
East News, Zofia i Marek Bazak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak kształtuje się luka płacowa na poziomie unijnym

  • W jaki sposób luka płacowa wygląda w Polsce

  • Czy osoby z wyższym wykształceniem mogą liczyć na większe zarobki

Luka płacowa na poziomie UE

Coraz głośniej mówi się o zniwelowaniu różnic między kobietami a mężczyznami, które widoczne są gołym okiem w przypadku wynagrodzeń. Tę kwestię nagłaśnia się od lat, a o luce płacowej powstał szereg raportów oraz badań. Co więcej, nawet Parlament Europejski konsekwentnie wzywa do zredukowania luki płacowej i wdrożenia w życie specjalnej rezolucji w tym zakresie.

Na poziomie Unii Europejskiej luka płacowa między kobietami a mężczyznami waha się w zależności od danego kraju. W ogólnym rozrachunku 15 proc. to średnia wysokość różnicy między płacami według płci. 

Z największą luką płacową do czynienia mamy, według danych z 2020 r., w Estonii (23 proc.), natomiast najmniejszą w Rumunii (zaledwie 3 proc.). A gdzie w tym wszystkim jest Polska?

Luka płacowa w Polsce kształtuje się na poziomie 8,8 proc., co stawia nasz kraj w środku zestawienia. Za nami plasuje się m.in.: Chorwacja, Węgry czy Malta. Wyprzedza nas Słowenia, Belgia i Włochy.

Z danych UE wynika, że to kobiety częściej uzyskują wykształcenie wyższe niż mężczyźni. Mimo to, to właśnie kobiety pracują w niepełnym wymiarze godzin, częściej poświęcają się obowiązkom domowym czy po prostu przerywają pracę, aby poświęcić się innej kategorii życia, np.: rodzinie.

Wspólnota Europejska wskazała, że luka płacowa w Polsce jest większa w sektorze prywatnym i wynosi 16,1 proc., natomiast 2,8 proc. w sektorze publicznym. Sprawdźmy, jak badania UE przekładają się na te przeprowadzone tylko na naszym rodzimym rynku.

Luka płacowa w Polsce

Firma Sedlak&Sedlak przygotowała raport dotyczący związku między zarobkami a wykształceniem, z którego wynika, że im wyższe wykształcenie, tym wyższa luka płacowa. Co więcej, mężczyzna z takim samym wykształceniem zarabia średnio 1777 zł więcej niż kobieta o tych samych kwalifikacjach - podaje money.pl. Co jeszcze szokującego znajdziemy w kwestii luki płacowej?

Oczywiście od lat powtarza się jak mantrę, że osoby po studiach i wyższym wykształceniem mogą liczyć na wyższe zarobki niż pozostali. Wszak nietrudno się domyśleć, dlaczego studenci coraz częściej wybierają swoje kierunki studiów pod kątem perspektywiczności zarobków. Z raportu wynika, że osoby z wykształceniem wyższym inżynierskim mogą liczyć średnio na 6725 zł pensji, natomiast te z podstawowym - na zaledwie 3,8 tys. zł.

Dane pokazują, że mężczyźni nie tylko zarabiają więcej od kobiet, ale luka płacowa zwiększa się wraz z wykształceniem. Kobieta z podstawowym wykształceniem może liczyć na zarobki rzędu 3,1 tys. zł, natomiast mężczyzna z tej samej kategorii otrzyma 4,1 tys. zł.

Gdy przejdziemy do sekcji wykształcenia wyższego zawodowego zobaczymy, że luka płacowa między kobietą a mężczyzną wynosi średnio 1531 zł, jednakże to nie wszystko. Prawdziwa luka płacowa uwidacznia się dopiero w przypadku ukończenia studiów magisterskich - tutaj kobiety zarabiają średnio 5,1 tys. zł, natomiast mężczyźni 6877 zł. Różnica? Porażające 1777 zł.