Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Ujawniono ile wydaje mała gmina na wynagrodzenie księży. Kwoty porażają
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 23.01.2021 01:00

Ujawniono ile wydaje mała gmina na wynagrodzenie księży. Kwoty porażają

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Banknoty w kopercie
East News, Zofia i Marek Bazak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wynosi koszt utrzymania Kościoła katolickiego w Polsce

  • Ile wynosi wynagrodzenie księży i katechetów

  • Na czym jeszcze zarabiają księża

Wynagrodzenie księży dość kontrowersyjne

Temat religii w szkołach nie jest gorący jak finansowanie Kościoła katolickiego w Polsce. Państwo, a co się z tym wiąże, podatnicy każdego roku łożą ogromne miliardy na Kościół w Polsce. Portal inform.pl w artykule z 2018 r. podaje, że 0,5 mld zł przeznaczono wówczas na działalność edukacyjną Kościoła katolickiego, natomiast zaledwie 150 mln zł pochłonął Fundusz Kościelny.

Ten ostatni jest dość kontrowersyjnym tematem, ponieważ za czasów rządów Donalda Tuska podjęto bezskuteczną likwidację kurka pieniędzy dla kleru. Z kolei po dojściu do władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, Fundusz Kościelny rozkwitł na nowo, a jego budżet możemy liczyć w setkach milionów złotych.

Eksperci wskazują, że Kościół w Polsce ma bardzo mocną pozycję, a jego dominacja bardzo często wykracza poza przyjęte standardy. Kontrowersje wzbudza także fakt, że za każdą posługę duszpasterską wykonaną przez księdza wierni powinni zapłacić, jeśli nie chcą się narazić na gniew boży.

W tym przypadku także mówimy o niemałych kwotach, bowiem zorganizowanie pogrzebu w jednej z polskich parafii kosztuje nawet 2,5 tys. zł. W innych cennik zaczyna się od 500 zł. Podobne sytuacje mają miejsce z obrządkiem chrztu czy ślubem - po prostu trzeba płacić.

Jednocześnie pamiętajmy, że księża mogą liczyć na zwolnienia z podatków czy darmowe lokum na terenie parafii. Co więcej, księża mogą być także katechetami, których także opłaca państwo.

Wynagrodzenie dla katechetów pochłania miliony

Zaledwie w w 2018 r. fundusz katechetyczny pochłonął ok. 1,2 mld zł. Suma jest zawrotna, jednakże na religię w szkołach wciąż uczęszcza wiele dzieci. Ile zatem płacą katechetom i księżom gminy?

Kwestię wynagrodzenia w jednej z małych polskich gmin zbadał działacz Młodej Lewicy, Dawid Tuchowski. Wziął na tapet wydatki na wynagrodzenie dla księży i katechetów w gminie Skawina, a całość opublikował na swoim koncie na Twitterze. Pensje wyniosły grubo ponad milion zł.

"Wynagrodzenie dla katechetów i księży zatrudnionych w placówkach w 2020 r., dla których organem prowadzącym jest Gmina Skawina - 1 258 398,67 zł" - czytamy w opublikowanym piśmie.

Co więcej, z wyliczeń naszej redakcji wynika, że miesięczny koszt wynagrodzenia dla katechetów i księży wyniósł ponad 104 tys. złotych. Sama gmina posiada zaledwie 40 tys. mieszkańców.