BiznesINFO.pl

East News, Arkadiusz Ziolek

Dobrze płatne zawody po technikum. Bez studiów też możesz mieć gruby portfel

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są dobrze płatne zawody po technikum

  • Czy po technikum możemy kształcić się dalej

  • Jaki zawód po ukończeniu technikum jest najlepiej płatny

Dobrze płatne zawody po technikum - to możliwe

Jednym z największych mitów na tej planecie jest ten, że aby dobrze zarabiać należy iść na studia. W naszym kraju rzeczywistość jest dość brutalna i nie wszyscy studenci mogą liczyć na obfity portfel po studiach. Co więcej, przez lata muszą budować swoją karierę i pracować na swoje nazwisko w branży, że to potem zaowocowało wspomnianym grubym portfelem.

Cóż, nikt nie zatrudni radcy prawnego, o którym nie słyszał ani jednej dobrej opinii, adwokata, którego nazwisko jest jednym z wielu, czy prawnika bez doświadczenia w swojej pracy. W tej branży znaczenie ma także kwestia tego, którą gałęzią prawa będziemy się zajmować, gdyż nie każda jest tak samo dobrze płatna. Podobna sytuacja kształtuje się w przypadku informatyków - wszyscy są po tym samym kierunku studiów, ale programiści zarobią więcej niż człowiek naprawiający komputery w korporacji.

Nic dziwnego, że w pewnym momencie w społeczeństwie zaczęło panować przekonanie o tym, że lepiej iść do technikum niż na studia. Wcale nie jest to mylne przekonanie, ponieważ po skończeniu technikum także możemy liczyć na całkiem niezłe zarobki. Plusem technikum jest także różnorodność wyboru profilu, na który wcale nie jest ciężko się dostać - należy dobrze napisać egzamin gimnazjalny. Sprawdźmy zatem, które zawody po technikum są dobrze płatne.

Jakie dobrze płatne zawody po technikum?

Technikum zazwyczaj oferuje szerokie spektrum wyboru dla swoich przyszłych uczniów. Okazuje się, że jako technik budownictwa można wykonywać szereg specjalistycznych czynności, m.in.: przeprowadzać inwentaryzację budowli czy szkicować plany. Jest to zawód zaliczany do tych dobrze płatnych po zakończeniu technikum, gdyż zarobki mogą wynosić nawet ponad 5 tys. zł.

- Technik ekonomista to zawód dający szerokie możliwości. Można uzyskać pracę wszędzie tam, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza oraz w jednostkach budżetowych i finansowych. Ukończenie Technikum Ekonomicznego może być również przepustką do kariery naukowej, ponieważ ekonomia to jedna z najważniejszych współczesnych nauk - reklamuje zawód technika jedna z polskich szkół. Czy faktycznie? Otóż tak, bo technik ekonomista to także dobrze płatny zawód. Technik ekonomista może zainkasować nawet 5 tys. zł.

- Nigdy nie wiązałam swojej przyszłości z zawodem technika ekonomisty, ale idąc do tej szkoły uważałam, że fajnie będzie mieć maturę i zawód. Słyszałam, że zarobki też nie są małe - moja koleżanka w Gdańsku pracuje w biurze rachunkowym i zarabia ok. 3,5 tys. zł netto miesięcznie - mówi w rozmowie z nami Monika Konopko, technik ekonomista i studentka. Faktycznie nie jest to najgorzej, bowiem niektórzy w biurze netto potrafią zarabiać niecałe 2,5 tys. zł.

Dobrze płatne zawody po technikum - "fach w ręku" ważna rzecz

Dobrze płatnym zawodem po technikum, ale o dziwo nie najlepiej płatnym, jest technik informatyk. Człowiek odpowiadający za cały system informatyczny może zarobić niecałe 4,5 tys. zł. To dlatego bardzo często informatycy udoskonalają swoje kwalifikacje na wyższych uczelniach, a następnie w szkołach podyplomowych.

Osoby, które chcą w przyszłości pracować w marketingu, ale niekoniecznie wiążą swoją przyszłość z public relations i studiami mogą uzyskać zawód technika reklamy. Jedna z polskich szkół podkreśla, że technik reklamy także może wykonywać usługi reklamowe. Czy jest to dobrze płatny zawód po technikum? Jak najbardziej tak, ponieważ technik reklamy może liczyć średnio na zarobki rzędu 4 tys. zł.

Technikum oferuje szeroki wachlarz możliwości i znajdzie się tam także coś dla fanów lotnictwa. Jedna z warszawskich szkół oferuje możliwość podjęcia nauki na kierunku Technik eksploatacji portów i terminali. Dla fanów prawdziwej adrenaliny na liście dobrze płatnych zawodów znalazł się także technik lotniskowych służb operacyjnych. Jednakże czy po technikum można iść na studia?

Monika przyznaje, że ona tak właśnie zrobiła. Skończyła technikum i wyruszyła na podbój uczelni wyższej i wcale nie studiuje rachunkowości czy ekonomii, a lotnictwo. - Na studia poszłam, bo wiedziałam, że chcę się dalej uczyć, ale nie były to rzeczy związane z ekonomią. [...] Studia miały być alternatywą, gdyby nie poszło z ekonomią - mówi. Nasza rozmówczyni przyznaje, że zawód technika ekonomisty może okazać się przydatny w czasach pandemii koronawirusa i nie ogranicza jej do jednej gałęzi na rynku pracy.

Osoby wykonujące dobrze płatne zawody po technikum nie będą zarabiały dziesiątek tysięcy złotych, ale na pewno nie będą klepać biedy. Wręcz przeciwnie, zarobki rzędu 5 tys. zł pozwalają na godne życie młodym ludziom. Osoby, które ukończyły technikum bardzo często decydują się później na studia i wciąż powiększają swoje kwalifikacje. Jednocześnie ukończenie technikum pozwala nam na rozpoczęcie pracy w bardzo młodym wieku, ponieważ mamy już wyrobiony zawód.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Twórcy ChatGPT spotkali się z premierem Morawieckim. "Największą zaletą Polaków są wysokie umiejętności techniczne"
Czytaj więcej >

Praca

Duża i popularna na całym świecie firma zwalnia tysiące pracowników. Potrzebuje pieniędzy
Czytaj więcej >

Handel

Handel potrzebuje tysięcy rąk do pracy na wakacje. Niektórzy mogą liczyć na nocleg i wyżywienie
Czytaj więcej >

Praca

Od dzisiaj wielka zmiana w przepisach. Nie dasz jednego dokumentu i dostaniesz 30 tys. zł kary
Czytaj więcej >

Praca

Zarobki komendantów poszły w górę. Rekordzista otrzymał ponad 50 tys. więcej w ciągu roku
Czytaj więcej >

Praca

Volvo zamknie wielką fabrykę autobusów we Wrocławiu. Firma zwolni 1500 osób, będą wysokie odprawy
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Praca

Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Wyższa pensja już od 1 lipca. Wzrost wynagrodzeń obejmie miliony Polaków
Czytaj więcej >
Praca

Olgierd Maletka

Scania zamyka fabrykę autobusów w Polsce. Pracę straci ponad 800 osób
Czytaj więcej >
Praca

Artykuł Sponsorowany

Jak zwiększyć kreatywność pracowników? Biuro sprzyjające kreatywności w pracy
Czytaj więcej >
Praca

Patryk Solarczyk

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności
Czytaj więcej >
Praca

Magdalena Madoń

Stażyści i praktykanci będą mogli zarobić? Pojawiła się propozycja ustawy
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Polacy złożyli 5155 wniosków w specjalnym konkursie. Teraz ZUS wypłaci im 100 mln zł
Czytaj więcej >