Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Rynek pracy na przełomie 2020/2021 – najważniejsze zmiany i charakterystyka
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 22.03.2022 08:31

Rynek pracy na przełomie 2020/2021 – najważniejsze zmiany i charakterystyka

praca
Materiały Partnera

Praca zdalna poszukiwana

Ze względu na sytuację związaną z pandemią wzrosło zainteresowanie pracą zdalną. Część pracodawców umożliwia swoim pracownikom tzw. homeoffice, jednak wiele firm ogłosiło swoją upadłość lub zredukowało ilość zatrudnianych pracowników. W związku z tym osoby, które utraciły stałe zatrudnienie są zmuszone do podjęcia nowej pracy, często decydują się na dorywcze zlecenia zdalne.

Praca zdalna jest poszukiwana także ze względu na tzw. lockdown placówek oświatowych. Zamknięte przedszkola i szkoły podstawowe to ogromna rewolucja w życiu wielu rodzin. Konieczność zatrudnienia opiekunki może być problemem, a zaangażowanie członków rodziny nie zawsze jest możliwe. Niektóre babcie i dziadkowie zdecydowali się przejść na emeryturę, aby wesprzeć swoje dzieci i zapewnić opiekę nad wnukami. Taka tendencja zaowocowała zwolnieniem się miejsc pracy w wielu firmach.

Jakiej pracy szukają polacy (poza pracą zdalną)?

Zgodnie z informacjami zaczerpniętymi z Google Trends, poza pracą zdalną, Polacy są zainteresowani zatrudnieniem w służbie cywilnej, która oferuje pracę w rozmaitych urzędach na stanowiskach takich jak:

  • referent,

  • inspektor,

  • inspektor weterynaryjny,

  • inspektor nadzoru budowlanego

  • księgowy.

Jak prezentuje się aktualny rynek pracy?

Analizy przeprowadzone na podstawie danych z gowork.pl wykazują, że najwięcej ofert pracy jest aktualnie w województwie pomorskim, a na drugim miejscu śląskim. Najbardziej pożądani są pracownicy z branży budownictwa (operatorzy) i ochrony. Jest także wiele ofert pracy za granicą, głównie w Niemczech. Nie brakuje też ofert dla sprzedawców, nauczycieli, księgowych i kucharzy. 

Aktualna płaca minimalna i przepisy w związku z pandemią

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie gov.pl minimalna płaca w 2021 r. wyniesie 2 800 zł (o 200 zł więcej niż w ubiegłym roku). 

https://www.gov.pl/web/premier/rozporzadzenie-w-sprawie-wysokosci-minimalnego-wynagrodzenia-za-prace-oraz-wysokosci-minimalnej-stawki-godzinowej-w-2021-r

Zgodnie z nowymi przepisami związanymi z trudną sytuacją w pandemii, pracodawca będzie miał prawo skierować pracownika na przymusowy urlop. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Przepisy antycovidowe 2021 zmiany w odprawach i przymusowych urlopach https://www.gowork.pl/poradnik/3/kariera/przepisy-antycovidowe-2021-zmiany-w-odprawach-i-przymusowych-urlopach

Materiał zewnętrzny

Tagi: praca