BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa Policyjny radiowoz

East News, Zofia i Marek Bazak

Ile zarabia policjant? Wypłata na początek wcale nie zachęca

18 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Ile zarabia policjant? - te pytanie zadaje sobie ogromna część społeczeństwa - nie tylko ci, którzy sami chcą nosić mundur, ale również osoby postronne zastanawiające się czy ta praca jest warta świeczki. Okazuje się, że zarobki policjanta nie powielają m

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile zarabia policjant

  • Od czego zależy pensja policjanta

  • Co składa się na uposażenie policjanta

  • Jak zmieniały się zarobki policjantów na przestrzeni lat

Ile zarabia policjant? - odpowiedź śmieszy, żenuje, a może dziwi?

Zacznijmy od tego, że każdy zasługuje na to, aby godnie zarabiać, a jego pensja pozwalała mu na swobodne wydatki. Oczywiście logicznym jest, że prawnik nie będzie zarabiał tyle, ile robotnik, a referent w urzędzie nie dostanie wynagrodzenia równego uposażeniu ambasadora. Wielu ludzi uważa, że policjant zarabia bardzo dużo, jednak fakty mogą przeczyć wyobrażeniom. Tak, jak w przypadku każdej pracy i w policji trzeba wspinać się po szczeblach kariery, a odpowiedź na pytanie ile zarabia policjant, może nieźle zdziwić.

Według danych z 2018 r., na które powołuje się bankier.pl, w polskiej policji pozostawało zatrudnionych 97 tys. funkcjonariuszy, natomiast wakatów było ponad 3 tys. Polacy są kuszeni stabilnością zatrudnienia, możliwością otrzymywania premii, możliwością skorzystania ze wcześniejszej emerytury czy bogatym pakietem socjalnym. W policji nadal brakuje funkcjonariuszy, a MSWiA robi wszystko, aby zniwelować wakaty.

Wynagrodzenie policjanta to suma kilku składników: wynagrodzenia zasadniczego, które zależy od grupy zaszeregowania, dodatku stażowego, a także dodatków służbowego/funkcyjnego i za stopień. Policjant dostaje ponadto mundurówkę, nagrodę roczną - tzw. trzynastkę, a także świadczenia w ramach systemu socjalnego. To wszystko sprawia, że zawód policjanta pod względem finansowym jest atrakcyjny dla młodych ludzi - pisze policja na swojej stronie internetowej.

Z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ustaje w bojach i co roku publikuje sprawozdania dotyczące premii i nagród przyznanych policjantom. Nie brakuje także danych na temat podwyżek czy awansów. Jednakże ile realnie zarabia policjant i czy faktycznie jest o co walczyć?

Praca policjanta nie należy do najłatwiejszych, ale jego wynagrodzenie także nie opiewa w kokosy. "1 608 zł - tyle na rękę dostanie świeżo upieczony policjant. Ale jego zarobki - wraz ze wzrostem doświadczenia - urosną potem do średnio 4,4 tys. zł, wynika z danych KGP" - pisało kilka lat temu NSZZ śląskiej policji. Oczywiście w późniejszych zdaniach następuje tłumaczenie od czego zależą zarobki policjanta.

Ile zarabia policjant? Czy gra jest warta świeczki?

Przede wszystkim wynagrodzenie funkcjonariusza policji zależne jest od grupy zszeregowania, a tych policja ma aż szesnaście. To właśnie kursant jako pierwsza grupa może liczyć na marne 1,6 tys. zł miesięcznie. Wyżsi stopniem rzecznicy tłumaczyli, że przecież ma zapewnione wyżywienie i zakwaterowanie. Cóż, zabrakło tylko stwierdzenia o suchym prowiancie. Obecnie warunki lekko się poprawiły i ów kursant zarobi 2 824 zł netto - podaje Business Insider.

W grupie drugiej zarobki wynosiły kilka lat temu ok. 2,5 tys. zł. Aktualnie referent zarobi do 4 253 zł. W grupie czwartej znajdują się dzielnicowi i kontrolerzy ruchu drogowego. Tutaj także próżno szukać pełnego portfela, jednakże sytuacja wygląda już o niebo lepiej. Ile zatem zarabiają policjanci na tym stanowisku?

Podkom. Dawid Marciniak z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji w wywiadzie sprzed kilku lat mówił, że dzielnicowi i kontrolerzy ruchu drogowego mogą liczyć na zarobki rzędu 3,1 tys. zł. Aktualnie jest to średnio 4 508 zł miesięcznie na rękę.

"Osoby zatrudnione na etacie detektywa i należące do 5. grupy zaszeregowania, dostają na konto średnio 4 787 zł miesięcznie. Średnie miesięczne zarobki dyżurnych i specjalistów wzrastają do ok. 5 312 zł netto" - pisze BI.

Oczywiście na stanowiskach kierowniczych wypłaty są jeszcze większe. Komendant główny policji zarabia prawie 17 tys. zł na rękę, a jego zastępca 15 tys. zł netto. Sytuacja jest o tyle niewyobrażalna, że eksperci mogą liczyć na lekko ponad 6 tys. zł miesięcznie. Cóż, warto jeszcze zaznaczyć, że nie każdy policjant ma szansę na stanowisko komendanta głównego policji. tak samo jak w wojsku nie każdy żołnierz może zostać szefem sztabu.

Podobne artykuły

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >
W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >
pixabay, Fz

Praca

Płaca minimalna na poziomie 3 tys. zł. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Emerytury stażowe. Solidarność złoży projekt ustawy w Sejmie

Czytaj więcej >
pixabay, adnovak

Praca

Płaca minimalna do podniesienia. Składki ZUS też

Czytaj więcej >
Pexels/Jeremy Wong

Praca

Kodeks pracy do rewolucyjnej zmiany. Małżeństwo uratuje przed zwolnieniem

Czytaj więcej >