BiznesINFO.pl
Policja informuje o oszustwie na OLX

Pixabay/AndrzejRembowski

Pilny komunikat Policji dotyczący oszustów. Lepiej się z nim zapoznaj, sprawa jest poważna

16 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Policja włączyła się w zwalczanie najnowszej kampanii wyłudzania pieniędzy i apeluje o ostrożność. Na celowniku oszustów znaleźli się użytkownicy OLX. Wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić oszczędności zgromadzone na koncie bankowym.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega nowe oszustwo

  • O co apeluje policja

  • Co zrobić, aby uchronić się przed wyłudzaczami

Policja na tropie internetowych oszustów

O sprytnej, bardzo niebezpiecznej metodzie wyłudzania pieniędzy informuje policja. Tym razem ofiarami ataku są użytkowniku serwisu ogłoszeniowego OLX. I to wcale nie klienci, a sprzedawcy.

Portal dobreprogramy.pl donosi, że sprawcy wyszukują ogłoszenia, w których upubliczniony jest numer telefonu. Do kontaktu wykorzystują komunikator WhatsApp. W wiadomościach przekonują, że są zainteresowani zakupem danego przedmiotu i deklarują bezzwłoczne przelanie pieniędzy.

Policja tłumaczy, że przestępcy przesyłają link do spreparowanego serwisu płatności OLX. Po kliknięciu w link sprzedawca jest automatycznie przekierowywany na stronę w celu wypełnienia specjalnego formularza.

Użytkownik jest proszony o uzupełnienie danych wrażliwych oraz wszystkich szczegółów dotyczących karty płatniczej. Co więcej, należy wpisać także kod SMS, dzięki któremu karta zostanie połączona z serwisem płatności. Okazuje się, że usługa jest fałszywa, a kod to w rzeczywistości potwierdzenie transakcji płatniczej.

- Niestety, zamiast otrzymać pieniądze za sprzedany przedmiot, z kont sprzedających znikają pieniądze - oznajmiła Lucyna Rekowska, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Sopocie.

Są już pierwsze ofiary. Jak uchronić się przed atakiem oszustów?

Policja apeluje o szczególną ostrożność. Tylko w ciągu ostatnich dni do funkcjonariuszy z Sopotu trafiło kilka zgłoszeń w sprawie tajemniczej utraty pieniędzy po kontakcie z klientami OLX.

Jedna z osób poszkodowanych wystawiła ogłoszenie w sprawie oprawek dziecięcych za ok. 50 zł. Z jej konta zniknęło kilka tysięcy złotych. Policja podejrzewa, że zasięg przestępców może rozciągać się na cały kraj, dlatego też zaleca uważne sprawdzanie wszelkich wiadomości i nieklikanie w linki.

Nie tylko policja ostrzega przed oszustami. Tuż po zalogowaniu na OLX o potencjalnych zagrożeniach informuje sam serwis. Nie wolno ignorować tego typu zawiadomień, ponieważ mogą one uchronić sprzedawców przed utratą pieniędzy lub kontroli nad urządzeniem.

Jak prawidłowo korzystać z płatności OLX? Najpierw należy dodać ogłoszenie, a w następnej kolejności przesyłkę. Serwis poprosi o podanie imienia, nazwiska oraz adresu e-mail. Oferta trafia na stronę. Gdy znajdzie się osoba zainteresowana zakupem OLX zgłasza się do sprzedawcy w celu potwierdzenia płatności.

Serwis nigdy nie domaga się udostępnienia numeru karty płatniczej czy numeru konta bankowego. Tego typu prośba oznacza, że mamy do czynienia z oszustwem, które warto bezzwłocznie zgłosić zarządcom OLX i na policję.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Absurdalne oskarżenia niemieckiego magazynu. Twierdzi, że Polska odpowiada za wybuch II wojny światowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zaskakujący list od ZUS-u. Kobieta dowiedziała się, że naruszono ochronę jej danych osobowych

Czytaj więcej >
GIS o wodzie z kranu

Polska i Świat

Drożeje woda w miastach. Nawet trzykrotne podwyżki kosztów

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Urzędnicy lada moment ruszą z kontrolami. Zapukają i sprawdzą nie tylko źródła ogrzewania

Czytaj więcej >
Telewizor i Netflix

Polska i Świat

Netflix planuje ograniczyć dzielenie konta przez użytkowników.

Czytaj więcej >
Koniec z wyprzedzaniem na autostradzie. Będzie monitoring.

Polska i Świat

Podwyżki opłat na A4. UOKiK sprawdzi czy nowe ceny nie są wygórowane

Czytaj więcej >