Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Pilny komunikat Policji dotyczący oszustów. Lepiej się z nim zapoznaj, sprawa jest poważna
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:33

Pilny komunikat Policji dotyczący oszustów. Lepiej się z nim zapoznaj, sprawa jest poważna

Policja informuje o oszustwie na OLX
Pixabay/AndrzejRembowski

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega nowe oszustwo

  • O co apeluje policja

  • Co zrobić, aby uchronić się przed wyłudzaczami

Policja na tropie internetowych oszustów

O sprytnej, bardzo niebezpiecznej metodzie wyłudzania pieniędzy informuje policja. Tym razem ofiarami ataku są użytkowniku serwisu ogłoszeniowego OLX. I to wcale nie klienci, a sprzedawcy.

Portal dobreprogramy.pl donosi, że sprawcy wyszukują ogłoszenia, w których upubliczniony jest numer telefonu. Do kontaktu wykorzystują komunikator WhatsApp. W wiadomościach przekonują, że są zainteresowani zakupem danego przedmiotu i deklarują bezzwłoczne przelanie pieniędzy.

Policja tłumaczy, że przestępcy przesyłają link do spreparowanego serwisu płatności OLX. Po kliknięciu w link sprzedawca jest automatycznie przekierowywany na stronę w celu wypełnienia specjalnego formularza.

Użytkownik jest proszony o uzupełnienie danych wrażliwych oraz wszystkich szczegółów dotyczących karty płatniczej. Co więcej, należy wpisać także kod SMS, dzięki któremu karta zostanie połączona z serwisem płatności. Okazuje się, że usługa jest fałszywa, a kod to w rzeczywistości potwierdzenie transakcji płatniczej.

- Niestety, zamiast otrzymać pieniądze za sprzedany przedmiot, z kont sprzedających znikają pieniądze - oznajmiła Lucyna Rekowska, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Sopocie.

Są już pierwsze ofiary. Jak uchronić się przed atakiem oszustów?

Policja apeluje o szczególną ostrożność. Tylko w ciągu ostatnich dni do funkcjonariuszy z Sopotu trafiło kilka zgłoszeń w sprawie tajemniczej utraty pieniędzy po kontakcie z klientami OLX.

Jedna z osób poszkodowanych wystawiła ogłoszenie w sprawie oprawek dziecięcych za ok. 50 zł. Z jej konta zniknęło kilka tysięcy złotych. Policja podejrzewa, że zasięg przestępców może rozciągać się na cały kraj, dlatego też zaleca uważne sprawdzanie wszelkich wiadomości i nieklikanie w linki.

Nie tylko policja ostrzega przed oszustami. Tuż po zalogowaniu na OLX o potencjalnych zagrożeniach informuje sam serwis. Nie wolno ignorować tego typu zawiadomień, ponieważ mogą one uchronić sprzedawców przed utratą pieniędzy lub kontroli nad urządzeniem.

Jak prawidłowo korzystać z płatności OLX? Najpierw należy dodać ogłoszenie, a w następnej kolejności przesyłkę. Serwis poprosi o podanie imienia, nazwiska oraz adresu e-mail. Oferta trafia na stronę. Gdy znajdzie się osoba zainteresowana zakupem OLX zgłasza się do sprzedawcy w celu potwierdzenia płatności.

Serwis nigdy nie domaga się udostępnienia numeru karty płatniczej czy numeru konta bankowego. Tego typu prośba oznacza, że mamy do czynienia z oszustwem, które warto bezzwłocznie zgłosić zarządcom OLX i na policję.