BiznesINFO.pl > Oszuści

Oszuści

Telefon w rękach
26.09.2023 21:39 Otrzymałeś taką wiadomość, nawet jej nie otwieraj. Natychmiast ją usuń

Setki Polaków zaczęło otrzymywać wiadomości sms zachęcające do sprawdzenia wiadomości e-mail. Okazuje się jednak, że to kolejny trik oszustów - co gorsza, wykorzystuje on elementy rządowej aplikacji.

Senior z telefonem
23.09.2023 21:55 Dramat seniorki, wystarczyła chwila nieuwagi. Policja apeluje o ostrożność

Wystarczyła chwila, aby starsza kobieta straciła kilkanaście tysięcy złotych. Policja apeluje o ostrożność - nigdy nie wolno ufać osobom nieznajomym, które ostrzegają przed rzekomym zagrożeniem środków na koncie.

Klucze i drzwi do mieszkania
16.09.2023 20:38 Pieniądze za rezerwację mieszkania. Uważaj, to nowe oszustwo

Oferty wynajmu mieszkań bardzo często potrafią być atrakcyjne. Jednakże ich autorzy nie zawsze mają dobre intencje. Okazuje się bowiem, że oszuści znaleźli kolejne miejsce do kradzieży.

Zakopane, oszustwo internetowe
07.09.2023 13:00 Zamieszczali fałszywe ogłoszenia o noclegach. Zostali aresztowani

Walka z plagą oszustw polegających na zamieszczaniu fałszywych ogłoszeń o wynajęciu noclegu dla turystów przyniosła pierwsze owoce. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości podało w czwartek, że rozbito grupę przestępczą zajmującą się taką działalnością.

Oszustwo przez komputer
24.08.2023 17:38 Syn zeskanował kod QR. Jego ojciec był zaskoczony

Pewien 12-latek podczas gry dostał od innego gracza kod QR. Po jego zeskanowaniu miał otrzymać dodatkowe przedmioty w grze. Historia potoczyła się jednak znacznie gorzej.

Oszustwo internetowe
25.07.2023 21:28 Oszuści znowu atakują. Na celowniku e-recepty, NASK alarmuje

Wyłudzacze danych internetowych ponownie zaatakowali. Tym razem na celowniku znaleźli się wszyscy pacjenci - narzędziem oszustów stały się bowiem e-recepty.

telefon-wiadomość-oszuści-SMS-smartfon-iberion
04.07.2023 10:20 Chwila nieuwagi i możesz stracić wszystkie oszczędności. Uważaj na tego e-maila

Internetowi oszuści masowo podszywają się pod znane firmy czy instytucje i wykorzystując ich wizerunek, zwracają się do klientów z różnymi “pilnymi” wiadomościami. Często informują w nich o konieczności dopłaty, wprowadzeniu jakichś nowych zasad, pozostawionej paczce itp. Zawsze w takich wiadomościach znajdziemy link, który prowadzi nas do fałszywej strony internetowej. To za jej pośrednictwem złodzieje wyłudzają nasze dane. Obecnie żniwa zbiera oszustwo wykorzystujące wizerunek Allegro – informuje portal Niebezpiecznik.

Truskawki
27.06.2023 08:14 Truskawkowi oszuści złapani. Zgarnęli ćwierć miliona złotych

Policja aresztowała dwóch mężczyzn, którzy oszukiwali skup owoców na dostarczanych przez nich truskawkach. Poprzez trik ze zbiornikiem wody w trzynastu przypadkach uzyskali ćwierć miliona złotych - za czternastym ujęli ich stróże prawa.

samolot Ryanair
20.06.2023 21:10 Linie lotnicze Ryanair i darmowe bilety. Nowe oszustwo. Nie daj się nabrać

Internetowi oszuści po raz kolejny próbują wyłudzić od Polaków wrażliwe dane osobowe. Tym razem jednak postanowili się nie tylko podszyć pod Ryanaira, lecz również naciągnąć internautów na subskrypcję.

areszt
13.06.2023 22:07 Uwaga na oszustów. Okradli kobietę na 20 tysięcy złotych

Ostrzeżenia przed oszustami dzwoniącymi do Polaków i wyłudzającymi pieniądze, pomimo bycia już integralną częścią rzeczywistości, nie powinny być ignorowane. 49-letnia kobieta spod Nidzicy padła bowiem ofiarą oszustów - straciła 20 tysięcy złotych.

pismo ZUS
22.05.2023 19:49 Dostaniesz wiadomość, że ZUS ma dla Ciebie pieniądze. Później możesz stracić wszystko, co masz

Przed najnowszą falą ataków oszustów ostrzega Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tym razem próbują podejść swoje ofiary, podszywając się właśnie pod ZUS.

Telefon w rękach
12.05.2023 16:21 Oszuści znów atakują. Sposób jest jednak bardzo nietypowy

Gorączka na kopanie kryptowalut mogła minąć, jednak sam temat wirtualnych walut nadal jest gorący. Wiedzą o tym również oszuści, którzy wykorzystują łatwowierność ofiar i oferują wspaniałe zyski.

Telefon w rękach
15.04.2023 12:45 Dostała telefon, że jej środki są zagrożone. Straciła blisko 50 tys. złotych

Mieszkanka Siedlec otrzymała telefon od osoby podającej się za pracownika banku. Kazano jej zrobić przelew, ponieważ środki na jej koncie były zagrożone. Straciła w ten sposób pieniądze swoje oraz rodzinne.

List od ZUS w segregatorze
13.04.2023 22:01 Emeryci muszą uważać. ZUS ostrzega przed niebezpieczeństwem

Utracenie przez seniorów 13. emerytury bądź jakiegokolwiek świadczenia zdecydowanie nie jest przyjemne. Gorsze jest padnięcie ofiarą oszustów i utrata środków przez starsze osoby, przed czym ostrzegł w czwartek ZUS.

Allegro na telefonie
13.04.2023 16:39 Klienci Allegro zagrożeni. Jeden błąd i stracą wszystkie oszczędności

Wydawać by się mogło, że oszuści nie odpoczywają - święta wielkanocne już minęły, więc przystąpili do kolejnych ataków. Tym razem na celowniku przestępców są klienci portalu aukcyjnego Allegro.

Telefon w ręku
05.04.2023 18:12 Kolejny atak oszustów. Nie chodzi o klientów banków, zagrożeni są wszyscy

Oszuści postanowili znowu zaatakować w internecie. Tym razem jednak na celowniku nie są wyłącznie klienci banków - ofiarą może stać się każdy internauta.

Telefon w rękach
17.03.2023 21:16 Kolejne ataki oszustów. Możesz stracić całe oszczędności, lepiej uważaj

Trwające ataki oszustów przybierają coraz to różniejsze formy. Jak informują media, tym razem w celu wykradzenia danych i pieniędzy postanowili podszyć się pod Netflixa.

policja
15.03.2023 21:35 Nowe oszustwo. Uważaj na wiadomości SMS oraz e-maile. Chodzi o e-recepty

Podczas trwającej fali ataków wyłudzających dane, oszuści wciąż uciekają się do nowych pomysłów. Teraz postanowili odpuścić ataki na banki i spróbować sposobu na e-receptę.

aresztowanie
06.03.2023 16:32 Oszuści znowu w akcji. PKO BP ostrzega przed połączeniami

Po raz kolejny oszuści próbują pozyskać od łatwowiernych klientów banków wrażliwe dane. Tym razem jednak postanowili być znacznie, znacznie sprytniejsi.

PKO BP ulepsza system bankowości internetowej
05.02.2023 11:50 Pod żadnym pozorem nie klikaj w linki w mailach. PKO BP ostrzega

Największy polski bank od czwartku ostrzega swoich klientów przed najnowszym oszustwem, na które są oni narażeni. Podszywając się w mailach pod PKO, dołączają złośliwe oprogramowanie, które powoduje spore straty.Tym razem oszuści spróbowali ponownie zaatakować przez wiadomości elektroniczne. Jednakże styl jest trochę inny niż w innych tego typu przypadkach.

CERT Polska przekazał informację, iż aplikacja LastPass stała się atakiem cyberprzestępców.
26.12.2022 10:59 Oszuści znaleźli skuteczny sposób na okradanie Polaków. Policja ostrzega przed aplikacją

Święta to nie jest okres, w którym oszuści wrzucają na luz tak jak reszta społeczeństwa. Przeciwnie - cały czas udoskonalają swoje metody. Policja ostrzega przed jedną nich, która zyskuje popularność. Chodzi o stosowanie aplikacji zdalnego pulpitu.Przestępcy nie korzystają z okresu urlopowego. Jak informuje dolnośląska policja, jest wręcz przeciwnie. Aktywność oszustów nie maleje.Codziennie Policja odbiera telefony od Polaków, do których oszuści już trafili. Niestety, ale najczęściej jest już “po sprawie”, gdy pieniądze zniknęły z kont ofiar.

Skuty kajdankami przestępca
30.08.2022 13:51 14 emerytura. Oszuści podszywają się pod ZUS

Rząd rozpoczął wypłaty tzw. 14 emerytury. Niestety, oszuści nie próżnują i próbują wykorzystać ten program do zmanipulowania oraz oszukania seniorów, przywłaszczenia sobie ich pieniędzy.

pieniądze-babcia-biznesinfo
22.03.2022 09:32 Oszuści podszywają się pod ING Bank Śląski. Powołują się na zagrożenie bezpieczeństwa

CSIRT KNF ostrzega przed nową kampanią phishingową, oszuści podszywają się pod ING Bank Śląski. Rozsyłają przy tym wiadomości e-mail informujące o braku aktywacji usługi bezpieczeństwa. Dołączają w nich link, który prowadzi do fałszywej strony udającej serwis ING. Podanie danych logowania do bankowości może skutkować utratą pieniędzy z konta.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
22.03.2022 09:31 URE: dane klientów firm dystrybuujących energię i gaz mogą zostać przechwycone

Większość stron internetowych firm dystrybuujących energię i gaz nie ma odpowiednich zabezpieczeń - alarmuje Urząd Regulacji Energetyki. Dane klientów są przesyłane w sposób niezabezpieczony, a to oznacza, że informacje takie mogą być przechwycone przez nieupoważnione osoby. Urząd Regulacji Energetyki przeanalizował strony internetowe 187 przedsiębiorstw energetycznych świadczących usługę dystrybucji energii elektrycznej oraz 53 przedsiębiorstw o statusie operatorów systemów dystrybucyjnych gazowych. Po analizie okazało się, że większość skontrolowanych stron internetowych nie posiadała certyfikatu SSL.– Dystrybutorzy są szczególnymi uczestnikami rynku, niejako „kierują ruchem” na energetycznych i gazowych „autostradach”, czyli sieciach, którymi przesyłany jest prąd i gaz. Dlatego nie tylko mają dbać o równy dostęp do tych sieci, ale także o dostęp do wiedzy i informacji o działaniu rynku, która jest niezbędna zarówno podmiotom rynkowym, jak i konsumentom – zauważa Rafał Gawin, Prezes URE.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
22.03.2022 09:31 Oszustwo "na Blika". Przestępcy stworzyli wyjątkowo realistyczną kampanię

Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami SMS, w których cyberprzestępcy podszywają się pod @BLIKmobile. Link z wiadomości prowadzi do fałszywej strony, która wyłudza hasła do bankowości elektronicznej. Zachowajcie czujność i nie dajcie się nabrać! pic.twitter.com/z4X6xIIQhk— CSIRT KNF (@CSIRT_KNF) February 8, 2022 CSIRT KNF ostrzega, że zamieszczone w nich linki prowadzą do podrobionej strony, która wyłudza hasła do bankowości elektronicznej.Warto unikać klikania w podejrzane linki tych przesłanych zarówno w SMS-ach, jak i wiadomościach e-mail. Nie należy również udostępniać wrażliwych danych.Oszuści stworzyli kampanię, w której podszywają się pod Blik. Wyłają SMS-y z informacją, że ofiara czeka na przelew w wysokości 350 zł. Aby je „otrzymać”, trzeba podać wszystkie dane do bankowości internetowej.W wiadomościach znajduje się link prowadzący do fałszywej witryny internetowej, gdzie znajduje się formularz. Wymusza on podanie wrażliwych danych, niezbędnych do odebrania rzekomego przelewu – loginu i hasła do bankowości internetowej, numeru PESEL czy PIN-u do aplikacji mobilnej. Przekazanie takich danych oszustom może skutkować utratą wszystkich środków zgromadzonych na koncie.

mbank-biznesinfo
22.03.2022 09:31 Uważaj na oszustów podających się za pracowników banku lub doradców inwestycyjnych w kryptowaluty. mBank ostrzega klientów

Uważaj na oszustów podających się za pracowników banku lub doradców inwestycyjnych w kryptowaluty – ostrzega swoich klientów w komunikacie mBank. Oszuści nie odpuszczają. Dzwonią pod pretekstem np. weryfikacji zmyślonej transakcji, zablokowanego rachunku, lub pomocy w inwestycji i zakupu kryptowaluty – czytamy w komunikacie mBanku. Oszuści próbują nakłonić klientów mBanki do zainwestowania pieniędzy, obiecując wysokie i szybkie zyski bez ryzyka. Proponują pomoc przy inwestowaniu, dlatego bank zaleca wysoką ostrożność przed podjęciem decyzji o przeznaczeniu pieniędzy na taki cel. Zawsze należy zachować ostrożność przed oszustami podających się za pracowników różnych banków lub instytucji (np. KNF, Policja, BIK) mogą mówić że doszło do kradzieży danych, środków pieniężnych lub tożsamości. Może się zdarzyć, że taki telefon poprzedza wysłanie fałszywego SMS-a np. z numeru 2279, rzekomo z mBanku.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion (1)
22.03.2022 09:31 Rząd ostrzega przed wielkim oszustwem. Przestępcy wymuszają płatność w viaTOLL

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustwem na płatność viaTOLL. Fałszywe e-maile są podpisane przez "Zespół viaTOLL" i nakłaniają do płatności w ramach umowy w systemie viaTOLL oraz odsyłają do fałszywej strony internetowej. Celem działania cyberprzestępców jest kradzież pieniędzy z konta – czytamy w komunikacie resortu finansów. Cyberprzestępcy za pośrednictwem fałszywej strony mogą przejąć dane logowania oraz dane autoryzacyjne do bankowości. Przechwycone w ten sposób informacje mogą zostać wykorzystane do kradzieży pieniędzy z konta bankowego ofiary.

Pukanie-pukanie do drzwi-wizyta-drzwi-mieszkanie-kontrola-biznesinfo
22.03.2022 09:31 Oszustwo "na koronawirusa". Policja alarmuje

Policja ostrzega przed oszustami, którzy dzwonią głównie do osób starszych i próbują wyłudzić od nich pieniądze. Tym razem stosują metodę „na koronawirusa”.