BiznesINFO.pl
Ile zarabia dyrektor Caritasu? Konkretów brak

Wikimedia, Justynaw14, lic. CC 3.0

Ile zarabia dyrektor Caritasu? Gra rozgrywa się o wielkie pieniądze

7 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Kwestia pieniędzy w polskim Kościele katolickim od lat rozgrzewa społeczeństwo do czerwoności i stanowi temat debaty dotyczącej rozdziału państwa od kościoła. Można odnieść wrażenie, że gdzieś w tej dyskusji został pominięty temat Caritasu – organiz

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu tak trudno znaleźć dane o zarobkach dyrektora Caritasu

  • Jakie są szacowane zarobki dyrektora CP

  • Czy to, ile zarabia dyrektor Caritasu jest kwestią najistotniejszą w przypadku organizacji

Ile zarabia dyrektor Caritasu? – pytanie nurtujące, ale czy najważniejsze?

„Caritas jest największą organizacją dobroczynną w Polsce, której historia sięga lat 20. XX wieku. W swojej dzisiejszej działalności docieramy do setek tysięcy potrzebujących w całym kraju i poza jego granicami. Od 1990 roku jesteśmy instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski, a od 2004 r. posiadamy status organizacji pożytku publicznego” – czytamy na stronie organizacji bezpośrednio powiązanej z Kościołem katolickim w Polsce.

Finanse Kościoła katolickiego konsekwentnie nagłaśniane są od kilku lat, gdy ze wspólnoty polski Kościół zaczął przekształcać się w maszynkę do robienia biznesu. W ostatnim czasie Lewica nagłośniła sprawę przyznawania Kościołowi ziemi rolnych w ramach rekompensat. Krzysztof Śmiszek, który złożył projekt ustawy zakazującej takich praktyk powiedział, że w pewnym momencie księża z przywileju zaczęli robić biznes.

Okazuje się, że inny punkt widzenia ma sam Kościół katolicki. Cofnijmy się do roku 2012, gdy to KAI przedstawiło raport „Finanse Kościoła katolickiego w Polsce”, z którego jasno wynika, że z tymi po prostu jest źle. Według ówczesnych danych średnia pensja księdza wynosiła ok. 2 tys. zł, a to, jak podkreślono, jest poniżej przeciętnej. Cóż, znajdujemy się 10 lat później, gdzie Polacy za 2 tys. zł miesięcznie muszą utrzymać swoją rodzinę, a za mieszkanie i dom nie zapłaci im kuria.

Jednakże sprawdźmy kto wziął udział w prezentacji raportu. „W prezentacji raportu uczestniczy m.in. metropolita przewodniczący Rady Ekonomicznej KEP kard. Kazimierz Nycz, dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz i ks. Sławomir Kokorzycki - proboszcz parafii w Korytowie w diecezji szczecińsko-kamieńskiej” – pisał portal wPolityce.pl.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę nazwiska dyrektora Caritasu nie znajdziemy ani słowa o jego zarobkach. Jednakże wyskakują nam artykuły „Dziennika Gazety Prawnej” dotyczące ciemnych relacji Caritasu z jedną z firm PR-owych. Co więcej, sama organizacja każdego roku obraca kilkudziesięcioma milionami złotych, a firma public relations wystawiła CP fakturę na 170 tys. zł.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że po przejrzeniu szczegółowych rozliczeń kościelnej organizacji z firmą PR-ową nasuwa się wielkie zdziwienie. „Faktura za akcję „Niedziela św. Franciszka” została wystawiona przez Commee Bridge na Caritas Polska Pomoc Bliźniemu – to jednostka organizacyjna wyodrębniona ze struktur CP, prowadząca działalność gospodarczą. Dokument jest z listopada 2018 r. W styczniu 2019 r. Commee Bridge wystawia fakturę na CP za kompleksowe przeprowadzenie kampanii „Polska Pomaga” na nieco ponad 50 tys. zł. W lipcu 2019 r. pojawiają się dwie faktury za usługi doradcze na ponad 10 tys. zł łącznie" – pisze DGP.

Ile zarabia dyrektor Caritasu? – zarobki skrzętnie ukrywane

Ksiądz Marcin Iżycki zapytany o tę kwestię mówi, że publikacja OKO.press na ten temat jest po prostu nierzetelna. W sprawach szczegółów konsekwentnie milczał i wskazywał, że przecież trwa kontrola w tej sprawie. Jednocześnie podkreślał, że Caritas Polska posiada odpowiednie dowody w tej sprawie. Czy naprawdę w tym momencie jedną z ważniejszych kwestii jest ta, ile zarabia dyrektor Caritasu?

Drążąc kwestię tego, ile zarabia dyrektor Caritasu można znaleźć także artykuł dotyczący długów Caritas Polska. Wszystko rozgrywało się wobec składek do Caritas Internationalis i Caritas Europa, z którymi rzekomo miał zalegać Caritas Polska. Ze sprawozdań finansowych opublikowanych na stronie instytucji nie sposób wyczytać dokładnych szczegółów. - Oddawałem następcy Caritas Polska w bardzo dobrej kondycji – zapewniał „DGP” były dyrektor tej instytucji ks. Marian Subocz.

Okazuje się, że do Caritas Polska zawitała także inspekcja pracy. Trzy czwarte tamtejszych pracowników w 2019 r. wskazało działania mające znamię mobbingowe. „Najczęściej wskazywanymi zjawiskami było: brak możliwości zabierania głosu, ograniczenie możliwości wypowiadania się; zaniżanie oceny zaangażowania w pracę; krytyka wykonanej pracy – unikanie z tą osobą kontaktów przez przełożonego; traktowanie pracowników «jak powietrze»; zlecanie bezsensowych prac; odbieranie wcześniej zleconych prac; przydzielanie zadań poniżej umiejętności; przydzielanie nadmiernej ilości zadań; obgadywanie; rozsiewanie plotek; kwestionowanie podejmowanych przez pracownika decyzji – znęcanie się psychiczne; reagowanie na zgłaszane uwagi krzykiem i ubliżaniem, podważanie kompetencji” – napisano w protokole PIP.

Pracownicy na wskazanie tego, kto konkretnie jest odpowiedzialny za takie zachowania wskazywali dyrekcję Caritas Polska. Co więcej, część pracowników zdecydowała się nie wskazywać winowajcy, bowiem bali się o możliwość utraty pracy. Ta kwestia także jest zastanawiająca, bowiem do tej pory na forach internetowych można przeczytać wpisy dotyczące pracy w CP. Forum na gowork.pl, aż kipi od opinii dotyczących krzyku na wolontariuszy oraz datków, które ci muszą wpłacać na swoich podopiecznych.

W końcu po wielu staraniach możemy dotrzeć do jednego sprawozdania finansowego, które wyszczególnia kwoty pieniędzy Caritas Polska Kraków. Łączna kwota wynagrodzeń wyszczególniona w sprawozdaniu wyniosła 4 127 353, 80 zł. W tym premie w wysokości 474 609,60 zł oraz nagrody 358 553 zł. Odpowiedzi na pytanie ile zarabia dyrektor Caritasu nie znajdujemy.

Warto zaznaczyć, że łączne wynagrodzenie zarządu wyniosło 55 735 zł. W zarządzie CP Kraków zasiadają, według sprawozdania, cztery osoby: dyrektor, jego dwóch zastępców oraz sekretarz. Dzieląc powyższą kwotę na dwanaście uzyskujemy średni wynik 4 644,59 zł przypadający na wynagrodzenie. Zwróćmy jednak uwagę na to, że niemożliwym jest to, aby osoba na niższym stanowisku zarabiała tyle samo, co dyrektor.

Niestety, ale tego, ile zarabia dyrektor Caritasu możemy się tylko domyślać, bowiem nigdzie nie figuruje dokładna kwota. Analizować możemy jedynie poszczególne raporty finansowe, a te wciąż nie przynoszą konkretów. Przy szacowaniu zarobków dyrektora Caritasu musimy także pamiętać o hierarchii, która w Kościele katolickim jest bardzo mocna i powątpiewamy, że organizacja mocno z nim związana by od niej odeszła.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Rząd wprowadzi podatek katastralny?

Finanse

Zmiany w podatku od darowizn. Korzystający ze zbiórek i crowdfundingu muszą uważać

Czytaj więcej >
Podatki po nowemu od 1 lipca

Finanse

Podatkowy szok. Rozliczenia będą sprawdzianem dla Polskiego Ładu

Czytaj więcej >

Finanse

Od 1 lutego rusza składanie wniosków o 500 plus

Czytaj więcej >

Finanse

Mały ZUS plus dla przedsiębiorców. Dziś upływa termin składania wniosków

Czytaj więcej >

Finanse

Przez błąd w systemie ZUS wypłacał dwa świadczenia jednej osobie. Potem zażądał zwrotu pieniędzy

Czytaj więcej >
Podatek od psa funkcjonuje w ponad 400 gminach

Finanse

Dostaniesz nawet 36 120 zł i nic za to nie zapłacisz. Szykują się wielkie zmiany już za kilka miesięcy

Czytaj więcej >