fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 25.06.2020. n/z Walizka pieniedzy.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 27 Listopada 2020

Płaca minimalna 2021 do góry, znamy stawki. Uwaga, wzrosną także kary dla wszystkich

Płaca minimalna od przyszłego roku ulegnie zmianie i poszybuje w gorę o 7,7 proc. Warto wiedzieć, że płaca minimalna nie jest tylko umownym ustaleniem, a prawem opublikowanym w Dzienniku Ustaw. Jednocześnie wraz z płacą minimalną wzrosną również kary za wykroczenia.

Płaca minimalna w 2021 r. przedmiotem debaty już od lipca

Obecnie płaca minimalna wynosi 2,6 tys. zł brutto, natomiast stawka godzinowa to 17 zł brutto. Przyszłoroczny wzrost płacy minimalnej stał się przedmiotem burzliwej debaty publicznej, gdyż przez pandemię koronawirusa prezentowane były różne, często jeszcze bardziej skrajnie odmienne stanowiska.

Klienci dwóch banków muszą być gotowi na utrudnienia w weekend. Właśnie wtedy dojdzie do poważnej operacjiKlienci dwóch banków muszą być gotowi na utrudnienia w weekend. Właśnie wtedy dojdzie do poważnej operacjiCzytaj dalej

Przypomnijmy, że pracodawcy właśnie z uwagi na pandemię chcieli zamrożenia płacy minimalnej na obecnym poziomie. Bardzo ostro zareagowała na to organizacja zrzeszająca pracowników, domagając się jednocześnie ustanowienia płacy minimalnej na poziomie 3,1 tys. zł brutto.

Do debaty wkroczył Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność, mówiąc, że przyszłoroczna płaca minimalna powinna wynosić co najmniej 2,8 tys. zł brutto. Jednocześnie podkreślił, że związek ma świadomość ciężkiej sytuacji na rynku pracy, ale nie można zapominać o zapowiadanej przez rząd stymulacji gospodarki oraz istotnej roli płacy minimalnej w tym procesie.

Wypracowanie kompromisu w zakresie przyszłorocznej płacy minimalnej na forum Rady Dialogu Społecznego wydawało się wręcz niemożliwe. Podkreślał to zresztą sam Jacek Męcina, przewodniczący Zespołu Budżetu Wynagrodzeń i Świadczeń Socjalnych i doradca Zarządu KL.

Fatalna informacja dotycząca 500 plus. Wiceminister nie pozostawił Polakom złudzeńFatalna informacja dotycząca 500 plus. Wiceminister nie pozostawił Polakom złudzeńCzytaj dalej

Ostateczna kwota płacy minimalnej w 2021 r. została zawarta w rozporządzeniu Rady Ministrów z dn. 15 września br. i przedłożona ministrowi właściwemu. Na co zdecydował się rząd i jakich podwyżek mogą spodziewać się Polacy?

Teksty wybrane dla Ciebie:

Płaca minimalna i kary rosną

Płaca minimalna w przyszłym roku ostatecznie wyniesie 2,8 tys. zł - wynika z dokumentu opublikowanego w Dzienniku Ustaw. Z kolei stawka godzinowa wzrośnie do 18,30 zł brutto. Oznacza to wzrost o 7,7 proc.

W Polsce będzie nowy system i emerytury jakich jeszcze nie było. Rząd już szykuje zmianyW Polsce będzie nowy system i emerytury jakich jeszcze nie było. Rząd już szykuje zmianyCzytaj dalej

W rezultacie, w 2021 r. minimalne wynagrodzenie będzie stanowić 53,2 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2021 r. - napisano na rządowej stronie.

Jednocześnie za sprawą podwyżki płacy minimalnej, wzrosną także kary za przewinienia karnoskarbowe. Przypomnijmy, że art. 48 K.k.s. (Dz. U. 1999 Nr 83 poz. 930), iż kara grzywny może być wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, chyba że kodeks stanowi inaczej.

W związku z tym minimalna kara, którą będzie mógł orzec sąd wyniesie 280 zł, natomiast najwyższa 56 tys. Mandatkarny za wykroczenie wyniesie nawet 5,6 tys. zł.

Już pewne, nadchodzi nowa pomoc dla Polaków. Wiadomo już, kto otrzyma pieniądzeJuż pewne, nadchodzi nowa pomoc dla Polaków. Wiadomo już, kto otrzyma pieniądzeCzytaj dalej

Obecnie w Polsce minimalne wynagrodzenie otrzymuje aż 1,7 mln osób. Najniższa krajowa jest stale zwiększana. Od 2015 r. do 2020 minimalne świadczenie wzrosło już o 1050 zł.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Nowy rozkład PKP. Nadchodzą duże zmiany w połączeniach
  3. Nadchodzi koniec legendy - pożegnamy Volkswagena Passata
  4. Monstrualna obniżka cen w Rossmannie. Niemal wszystko kupisz prawie za darmo
  5. Świetne wiadomości dla naszych przyszłych emerytur. ZUS ujawnił nowe dane, mamy się z czego cieszyć
  6. Planujesz teraz zakupy? Mogą prosić cię o jedną rzecz, która okaże się wielkim oszustwem
  7. Justyna Kowalczyk pilnie apeluje o pomoc Polaków. Nie ma czasu, potrzeba ich jak najwięcej
  8. Lewandowska poleca naleśniki z niezwykłym składnikiem.
Pilne ostrzeżenie banku Pekao. Oszuści mamią dużym prezentemPilne ostrzeżenie banku Pekao. Oszuści mamią dużym prezentemCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News