Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Płaca minimalna 2021 do góry, znamy stawki. Uwaga, wzrosną także kary dla wszystkich
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 27.11.2020 01:00

Płaca minimalna 2021 do góry, znamy stawki. Uwaga, wzrosną także kary dla wszystkich

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 25.06.2020. n/z Walizka pieniedzy.
East News, Arkadiusz Ziolek

Płaca minimalna w 2021 r. przedmiotem debaty już od lipca

Obecnie płaca minimalna wynosi 2,6 tys. zł brutto, natomiast stawka godzinowa to 17 zł brutto. Przyszłoroczny wzrost płacy minimalnej stał się przedmiotem burzliwej debaty publicznej, gdyż przez pandemię koronawirusa prezentowane były różne, często jeszcze bardziej skrajnie odmienne stanowiska.

Przypomnijmy, że pracodawcy właśnie z uwagi na pandemię chcieli zamrożenia płacy minimalnej na obecnym poziomie. Bardzo ostro zareagowała na to organizacja zrzeszająca pracowników, domagając się jednocześnie ustanowienia płacy minimalnej na poziomie 3,1 tys. zł brutto.

Do debaty wkroczył Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność, mówiąc, że przyszłoroczna płaca minimalna powinna wynosić co najmniej 2,8 tys. zł brutto. Jednocześnie podkreślił, że związek ma świadomość ciężkiej sytuacji na rynku pracy, ale nie można zapominać o zapowiadanej przez rząd stymulacji gospodarki oraz istotnej roli płacy minimalnej w tym procesie.

Wypracowanie kompromisu w zakresie przyszłorocznej płacy minimalnej na forum Rady Dialogu Społecznego wydawało się wręcz niemożliwe. Podkreślał to zresztą sam Jacek Męcina, przewodniczący Zespołu Budżetu Wynagrodzeń i Świadczeń Socjalnych i doradca Zarządu KL.

Ostateczna kwota płacy minimalnej w 2021 r. została zawarta w rozporządzeniu Rady Ministrów z dn. 15 września br. i przedłożona ministrowi właściwemu. Na co zdecydował się rząd i jakich podwyżek mogą spodziewać się Polacy?

Płaca minimalna i kary rosną

Płaca minimalna w przyszłym roku ostatecznie wyniesie 2,8 tys. zł - wynika z dokumentu opublikowanego w Dzienniku Ustaw. Z kolei stawka godzinowa wzrośnie do 18,30 zł brutto. Oznacza to wzrost o 7,7 proc.

W rezultacie, w 2021 r. minimalne wynagrodzenie będzie stanowić 53,2 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2021 r. - napisano na rządowej stronie.

Jednocześnie za sprawą podwyżki płacy minimalnej, wzrosną także kary za przewinienia karnoskarbowe. Przypomnijmy, że art. 48 K.k.s. (Dz. U. 1999 Nr 83 poz. 930), iż kara grzywny może być wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, chyba że kodeks stanowi inaczej.

W związku z tym minimalna kara, którą będzie mógł orzec sąd wyniesie 280 zł, natomiast najwyższa 56 tys. Mandat karny za wykroczenie wyniesie nawet 5,6 tys. zł.

Obecnie w Polsce minimalne wynagrodzenie otrzymuje aż 1,7 mln osób. Najniższa krajowa jest stale zwiększana. Od 2015 r. do 2020 minimalne świadczenie wzrosło już o 1050 zł.