Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kiedy podwyżki dla nauczycieli? Padł konkretny termin
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.02.2024 14:32

Kiedy podwyżki dla nauczycieli? Padł konkretny termin

Klasa
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

O planowanych podwyżkach dla nauczycieli było głośno już od dłuższego czasu. Jak na razie nie otrzymali jeszcze wyższych wynagrodzeń, a większość z nich z pewnością niecierpliwie na no czeka. W sieci pojawiła się data spodziewanych większych przelewów. Czy pedagodzy będą mieli powody do radości?

Obietnica podwyżek dla nauczycieli

Przed wyborami parlamentarnymi Koalicja Obywatelska przedstawiła swoje “100 konkretów na 100 dni rządów”. Wśród postulatów znalazły się między innymi podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli o co najmniej 30 proc. i nie mniej niż 1500 złotych dla nauczyciela.  Wiadomo już, że ta obietnica zostanie zrealizowana, bo środki na ten cel znalazły się w ustawie budżetowej na 2024 rok. Jak na razie niewiadomą pozostaje to, kiedy pedagodzy mogą spodziewać się wypłat wyższych wynagrodzeń. 

ZUS wypłaci 1200 zł co miesiąc przez trzy lata. Mało kto o tym wie

Na takie podwyżki będą mogli liczyć nauczyciele

Jeśli chodzi o wysokość podwyżek dla nauczycieli, to ustawa budżetowa zakłada od 30 do 33 procent. Jak podaje portal o2.pl, dokładne kwoty będą zależały od stopnia danego pracownika. Przykładowo, nauczyciele z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym otrzymają następujące podwyżki:

  • nauczyciel początkujący - wzrost o 1218 zł ( pensja 4908 zł brutto )
  • nauczyciel mianowany - wzrost o 1167 zł ( pensja 5057 zł brutto )
  • nauczyciel dyplomowany - wzrost o 1365 zł ( pensja 5915 zł brutto)

Kiedy nauczyciele mogą spodziewać się podwyżek?

Dokładny termin podwyżek nie został jeszcze podany, ale “Portal Samorządowy” podaje, że większe wynagrodzenia trafią do nauczycieli nie wcześniej niż 1 kwietnia 2024 r. Warto dodać, że rozporządzenie o podwyżkach dla tej grupy Polaków zakłada wypłacenie wyrównać od 1 stycznia tego roku i prawdopodobnie właśnie wtedy zostaną one przyznane.

Zobacz także: Zmiany w ulgach podatkowych. Polacy skorzystają jeszcze bardziej