Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wyższa pensja już od 1 lipca. Wzrost wynagrodzeń obejmie miliony Polaków
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 31.05.2023 08:34

Wyższa pensja już od 1 lipca. Wzrost wynagrodzeń obejmie miliony Polaków

pieniądze-kalendarz-banknoty-termin-biznesinfo
Biznesinfo

Zgodnie z decyzją rządu od 1 lipca będzie miała miejsce druga w tym roku podwyżka pensji minimalnej. Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów czytamy, że wzrost wynagrodzeń obejmie ok. 3 mln osób. W styczniu minimalna krajowa została podniesiona już o 480 zł brutto. Ile wyniesie lipcowa podwyżka?

Kolejna podwyżka minimalnej krajowej

Przypominam, że kolejna podwyżka płacy minimalnej czeka nas już 1 lipca br., wówczas wyniesie ona już 3600 zł. Oznacza to wzrost o 590 zł i 19,6 proc. w stosunku do minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku ubiegłym – mówiła na początku stycznia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W styczniu podwyżka minimalnej krajowej wyniosła 480 zł brutto (wynagrodzenie minimalne wynosi w rezultacie 2709,48 zł netto), a od 1 lipca będzie to wzrost o 110 zł (zatem na rękę pracownik dostanie 2780 zł).

Rząd konsekwentnie poprawia sytuację pracowników, którzy dostają najniższe wynagrodzenie. Od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie w porównaniu do 2015 r. o 1850 zł, czyli o prawie 106%. Szacuje się, że ok. 3 mln osób otrzyma wyższe wynagrodzenie – informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Jak zmienia się stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych?

Od 1 stycznia br. do 30 czerwca minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wynosi 22,80 zł brutto, czyli 20 zł netto. Natomiast od 1 lipca do końca grudnia będzie to 23,50 zł brutto, czyli 21 zł na rękę.

Rodzicu, jeśli nie złożyłeś wniosku w terminie, w czerwcu na konto wpłynie mniej pieniędzy.

W 2024 roku również szykują się podwyżki minimalnej krajowej

Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wyniesie powyżej 4,2 tys. zł; w związku z wysoką inflacją, tak jak w tym roku, będzie ono ustalone w dwóch terminach – od 1 stycznia i od 1 lipca – powiedziała minister Marlena Maląg na łamach PAP.

Czym jest płaca minimalna?

Jest to prawnie ustalony najniższy poziom wynagrodzenia za pracę najemną, wyrażony jako stawka godzinowa lub minimalna pensja za pracę w określonym wymiarze czasu. Jeśli pracodawca wypłaca wynagrodzenie będące poniżej minimalnej krajowej, narusza prawa pracownicze.