Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rodzicu, jeśli nie złożyłeś wniosku w terminie, w czerwcu na konto wpłynie mniej pieniędzy
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 30.05.2023 08:39

Rodzicu, jeśli nie złożyłeś wniosku w terminie, w czerwcu na konto wpłynie mniej pieniędzy

pieniądze-gotówka
Biznesinfo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w czerwcu rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy w programie 500 plus. Rodzice i opiekunowie prawni, którzy złożyli wniosek do 30 kwietnia, otrzymają pieniądze z programu bez przerwy w wypłacie. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku składania wniosków w maju i w kolejnych miesiącach.

Kiedy dostanę pieniądze?

Rodzice i opiekunowie prawni, którzy do 30 kwietnia złożyli wniosek o przyznanie świadczenia na nowy okres (trwający od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku), nie będą mieli przerwy w wypłacie 500 plus – w czerwcu pieniądze pojawią się na ich kontach. Natomiast ci, którzy wniosek złożą do 31 maja, dostaną świadczenie dopiero w lipcu z wyrównaniem za czerwiec. Wnioski można też składać w kolejnych miesiącach, ale trzeba mieć na uwadze maksymalny termin przyznania i wypłaty świadczenia w terminie do trzech miesięcy. 

Dziennik Gazeta Prawna wyjaśnia, iż w praktyce oznacza to, że jeśli rodzic/opiekun prawny złoży wniosek w okresie:
– od 1 do 30 czerwca 2023 r. ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci 500 plus z wyrównaniem za czerwiec, a więc do 31 sierpnia 2023 r.,
– od 1 do 31 lipca 2023 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i do 30 września br. wypłaci świadczenie, ale z wyrównaniem już tylko od lipca,
– od 1 do 31 sierpnia 2023 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i do 31 października br.
wypłaci świadczenie, ale z wyrównaniem jedynie od sierpnia. Może się zatem zdarzyć, że w pewnych przypadkach miesięczne świadczenia po prostu przepadną. 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznych zastrzega, że w zależności od liczby wniosków i możliwości organizacyjnych ZUS może szybciej wypłacić pieniądze, niż wskazują ustawowe, podane wyżej, terminy.

Jak i gdzie złożyć wniosek o 500 plus?

Można to zrobić wyłącznie w formie elektronicznej. Wniosek składa się zatem przez aplikację mobilną mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo bankowość elektroniczną. W przypadku nowo narodzonego dziecka rodzic ma trzy miesiące na złożenie wniosku. Dopełnienie formalności w tym terminie gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od dnia urodzenia dziecka.

Przyjmowanie wniosków i ich obsługa wniosków przebiega płynnie. Po raz pierwszy na szeroką skalę i z powodzeniem została wykorzystana aplikacja mobilna mZUS. Przyjęliśmy już łącznie blisko 4 mln wniosków na ponad 6 mln dzieci mówiła pod koniec kwietnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. 

ZUS obsługuje 500 plus od stycznia 2022 roku

Wcześniej wypłatą świadczeń zajmowały się gminy. ZUS przejął obsługę programu 500 plus 1 stycznia 2022 roku. Od początku 2022 roku Zakład przyjął łącznie ponad 14,4 mln wniosków na ponad 21,2 mln dzieci, wypłaciliśmy świadczenia na kwotę około 45,6 mld zł. To pokazuje skalę i skuteczność w obsłudze programu dla rodzin przez ZUS – podkreśliła pod koniec kwietnia prof. Uścińska.