Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dostaną od państwa 1125 zł nagrody. Uważają, że ich zarobki są zbyt niskie
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 14.06.2023 22:13

Dostaną od państwa 1125 zł nagrody. Uważają, że ich zarobki są zbyt niskie

pieniądze
Domena publiczna

W Sejmie jest już projekt ustawy, według której nauczyciele mają otrzymać nagrodę z okazji 250 rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej. Tyle, że według związkowców pedagodzy potrzebują więcej, niż taka jednorazowa “premia”.

Specjalna nagroda dla nauczycieli

W mediach ponownie robi się głośno o zarobkach nauczycieli. Jak podaje bowiem Portal Samorządowy, do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy budżetowej.

W projekcie zawarto zapis, iż do 14 października wszyscy nauczyciele pracujący w systemie oświaty mają otrzymać jednorazową nagrodę z okazji 250 rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej. Ma ona wynieść 1125 zł brutto

Związkowcy: potrzeba więcej

Z informacji Portalu Samorządowego wynika, że związkowcom pomysł nagrody się podoba. Jednakże zauważają oni, że taki jednorazowy “prezent” nie rozwiązuje sytuacji związanej z niskimi płacami w sektorze oświaty.

Problem jest bowiem tego rodzaju, że w lipcu podniesiona zostanie płaca minimalna do 3600 zł. W przyszłym roku natomiast ma już wynieść ponad 4200 zł. Tymczasem pensje nauczycieli, w odróżnieniu od płacy minimalnej, nie ulegają zmianie.

Zdaniem przewodniczącego Wolnego Związku Zawodowego "Forum - Oświata" Sławomira Wittkowicza którego cytuje Portal Samorządowy, jednorazowa nagroda nie rozwiązuje problemów. Z drugiej jednak strony jest to dowód na to, że szykuje się ostra walka wyborcza. Jednocześnie radzi on kolegom po fachu, aby nie wydawali tych pieniędzy dopóki nie będą mieć ich w portfelu.

Nauczyciele czekają na dalsze rozwiązania

Związki zawodowe chwalą nagrodę i jednocześnie czekają na rozwiązanie pozostałych problemów płacowych. Szef Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność” Waldemar Jakubowski w wypowiedzi cytowanej przez Portal Samorządowy oznajmił, że nauczyciele czekają na rozwiązanie kwestii płac nauczycieli raz na zawsze.

Wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński, którego wypowiedź przytoczył Portal Samorządowy, przypomniał, że od marca w Sejmie znajduje się projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. Zawiera on podwyżkę wynagrodzeń o 20 proc. Marszałek Sejmu w dalszym ciągu nie nadała projektowi numeru druku.