Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > 30 tys. zł kary z powodu przerwy na kawę? To prawo pracownika
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 15.04.2024 18:25

30 tys. zł kary z powodu przerwy na kawę? To prawo pracownika

kawa, komputer
Fot. Pixabay/Engin_Akyurt

Czy każdemu pracownikowi przysługuje prawo do przerwy? Ile powinna trwać? Czy pracodawca może ukarać za przerwę na kawę? Wiele osób się nad tym zastanawia, ale przepisy nie pozostawiają wątpliwości. Ich złamanie może skutkować karą do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kodeks pracy a prawo do przerwy

Chociaż czasem budzi to wątpliwości, Kodeks pracy nie pozostawia pola do interpretacji - pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do przerwy, tak samo jak ma prawo do urlopu. Wiele czynników może jednak wpłynąć na to, ile czasu możemy przeznaczyć na odpoczynek, a także co możemy robić w trakcie przerwy. Zgodnie z art. 134 Kodeksu pracy podstawowa przerwa wynosi 15 minut w przypadku minimum 6-godzinnej zmiany. Jest jednak wiele wyjątków od tej reguły.
 

Wielu Polaków dostanie pieniądze na konta. Powinny być do 15 kwietnia

Komu przysługuje dłuższa przerwa w pracy?

Dłuższa przerwa może przysługiwać każdemu pracownikowi, jeśli zgodę na to wyrazi pracodawca, zgodnie z art. 141 Kodeksu pracy. Wówczas czas odpoczynku może trwać nawet 60 minut, w przeciwieństwie do gwarantowanej przerwy nie jest jednak płatna i, jeśli regulamin zakładu pracy lub umowa o pracę nie określają inaczej, pracownik musi ten czas odpracować.

Na dłuższą płatną przerwę mogą jednak liczyć osoby o specjalnych uprawnieniach, np. matki karmiące czy osoby z niepełnosprawnością, ale także pracownicy młodociani. Dłuższe przerwy to również przywilej osób pracujących w szkodliwych warunkach - w tym, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, przed monitorem. W takim przypadku pracownikowi przysługuje dodatkowe 5 minut przerwy co godzinę pracy.
 

Czy pracodawca może ukarać nas za picie kawy w pracy?

Teoretycznie… nie. Pracodawca nie może uniemożliwić ani zakazać nam skorzystania z przerwy i wykorzystania jej w dowolny sposób. Ważne jednak, by w czasie przerwy nie opuszczać miejsca pracy i nie zapominać, że przerwa musi się kiedyś skończyć. W trakcie przerwy nadal musimy również przestrzegać wewnętrznego regulaminu firmy. Pracodawca może natomiast wyznaczyć moment, w którym możemy udać się na przerwę. Jednak całkowite uniemożliwienie skorzystania z niej, czy też nieprawidłowe monitorowanie przestrzegania prawa do przerw, na podstawie art.  281 pkt 5 Kodeksu pracy grozi karą od 1000 zł do nawet 30 000 zł dla pracodawcy.

Źródło: Interia Biznes