Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Specjalny urlop dla pracowników. Trzeba złożyć wniosek
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 14.04.2024 13:11

Specjalny urlop dla pracowników. Trzeba złożyć wniosek

kalendarz
Fot. Pixabay/MaeM

Już niemal od roku w Polsce obowiązuje prawo do skorzystania ze specjalnego urlopu z tytułu trudnych, a często nawet niemożliwych do przewidzenia zdarzeń. Kiedy pracownik może skorzystać z dodatkowych dni wolnych? Jak złożyć wniosek?

Urlop z powodu siły wyższej

W wielu przypadkach pracownikom - nie tylko tym zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin - przysługuje prawo do tzw. urlopu z powodu siły wyższej. Jest to dość specyficzna forma ”usprawiedliwienia” nieobecności w pracy, związana ze zdarzeniami niezależnymi od naszych działań i woli. Powodem urlopu mogą być np. zjawiska naturalne lub wydarzenia społeczne, ale ”siła wyższa” często jest kojarzona również z trudną sytuacją rodzinną. Prawo do urlopu z powodu siły wyższej określają przepisy Kodeksu pracy. Musimy jednak pamiętać, że ostateczną decyzję o przyznaniu urlopu wciąż podejmuje pracodawca.
 

Znana firma zamyka swój ostatni sklep w Polsce. Czas tylko do 27 kwietnia

Jak złożyć wniosek?

Powód starania się o urlop z powodu siły wyższej powinien zostać jasno określony we wniosku, wraz z datą urlopu, a także naszymi danymi: imieniem, nazwiskiem i zajmowanym stanowiskiem. Wniosek może zostać dostarczony pracodawcy zarówno osobiście, jak i za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej - często będzie to kwestia formy komunikacji obowiązującej w naszym miejscu pracy.

Decyzja o przyznaniu urlopu należy do pracodawcy. W nagłych sytuacjach, które bardzo często są powodem wnioskowania o taki urlop, możemy poinformować pracodawcę o nieobecności, a sam wniosek złożyć dopiero po powrocie do pracy. Ważne jednak, by nie czekać z kontaktem w tej sprawie na ostatnią chwilę i nie ignorować tego obowiązku.
 

Urlop z powodu siły wyższej a urlop wypoczynkowy

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 26 kwietnia 2023 roku, pracownikowi zatrudnionemu na cały etat przysługują 2 dni urlopu w ciągu roku. Mogą one również zostać przeliczone na 16 godzin, a wybór formy rozliczenia czasu urlopu zależy od nas. Decyzja musi jednak zostać podjęta przy okazji składania pierwszego wniosku.

Za okres, w którym przebywamy na urlopie z tytułu siły wyższej przysługuje nam wynagrodzenie obliczone zgodnie z zasadami pensji za urlop wypoczynkowy, jednak dni poświęcone na ten urlop nie wliczają się do puli naszych ”wakacji. Warto również pamiętać, że dni niewykorzystane na urlop z tytułu siły wyższej nie przechodzą na kolejny rok.

źródło: Interia Biznes