BiznesINFO.pl > Kodeks Pracy

Kodeks Pracy

podpis
09.05.2023 14:44 Ekspert tłumaczy zawiłości umowy typu B2B. Pracownik wcale nie pozostaje bez praw

Wielu pracodawców zastanawia się jak zmniejszyć koszta pracownika, proponując m.in. formę zatrudnienia B2B. Samozatrudnienie jak wszystko ma swoje wady i zalety. O szczegółach tej formy zatrudnienia opowiedziała nam ekspertka w prawie pracy prawniczka Marta Handzlik-Rosuł.

ludzie
26.04.2023 20:51 Wielkie zmiany w Kodeksie pracy. Obowiązują od dzisiaj. Będzie więcej wolnego

Wielu pracowników może się w końcu cieszyć. W życie weszły bowiem długo oczekiwane zmiany w Kodeksie pracy, dotyczące m.in. urlopów rodzicielskich.

Praca na komputerze
09.04.2023 11:43 Zmiany w kodeksie pracy. Ministerstwo opublikowało listę pytań

Kilka dni temu w życie weszły zmiany treści Kodeksu pracy. Przed zmianami, na pytania dotyczące reformy odpowiadało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

puka do drzwi
28.03.2023 21:00 Pracujesz zdalnie, uważaj. Już niedługo mogą zapukać do ciebie kontrolerzy

Tuż przed Wielkanocą w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu pracy. Pojawią się w niej zapisy dotyczące pracy zdalnej. Wśród nich są również zapisy dotyczące kontroli pracowników.

Kobieta pracująca zdalnie
16.03.2023 14:51 Dobre wiadomości dla pracowników, gorsze dla pracodawców. Już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy

Sejm uchwalił zmiany, które wpłyną na sytuację pracowników. Chodzi o nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza wiele nowości, czytamy na stronie pit.pl. 

polska flaga-biznesinfo (1)
06.02.2023 09:18 Nawet 16 mln osób odczuje zmiany w zasadach pracy. Nadchodzą kluczowe terminy

W poniedziałek 6 lutego w Dzienniku Ustaw ukaże się nowelizacja, zgodnie z którą niebawem zmienią się zasady pracy dla 16 mln pracujących w Polsce. Chodzi przede wszystkim o możliwość kontroli trzeźwości zatrudnionych — bez ich zgody. Dziennik Gazeta Prawna przypomina, że to już ostatni moment dla firm, by ogłosić wewnętrznie nowe przepisy. Poza tym od kwietnia czekają nas też zmiany dotyczące pracy zdalnej.

Długie weekendy 2023. Jak najkorzystniej zaplanować urlop
25.01.2023 09:50 Zmiany w Kodeksie Pracy. Pojawią się nowe urlopy

Dziś w Sejmie ruszą prace nad zmianami w Kodeksie Pracy. Nowe urlopy brzmią kusząco, jednak jak zwraca uwagę “Fakt”, że skorzystanie z nich wpłynie na wysokość pensji.

Sejm przyjął rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawcy zyskają nowe uprawnienia
16.01.2023 15:44 Zmiany w kodeksie pracy. Mężczyźni odczują je najbardziej

Jak podaje ZUS, z urlopów rodzicielskich w Polsce obecnie korzysta tylko 1 proc. mężczyzn. Rząd rozpoczął prace nad projektem zmian w Kodeksie pracy, które m.in. wprowadzą dodatkowe dwa miesiące urlopu rodzicielskiego dostępne tylko dla mężczyzn. To ważny krok na drodze do umożliwienia kobietom szybszego powrotu na rynek pracy oraz zwalczania szkodliwego stereotypu, że opieka nad dzieckiem jest zajęciem tylko dla matki.W świetle aktualnie obowiązujących przepisów mężczyzna może, ale nie musi korzystać z urlopu rodzicielskiego. W praktyce, według danych udostępnianych przez ZUS, robi tak zaledwie 1 proc. Rozpoczęcie przez sejm prac nad formalną zmianą tej sytuacji i wprowadzeniem dodatkowych dwóch miesięcy urlopu rodzicielskiego, z których będą mogli skorzystać tylko ojcowie, jest więc istotnym krokiem w kierunku budowania większej równości na rynku pracy i umożliwienia kobietom szybszego powrotu do aktywności zawodowej – mówi Olga Kozierowska – prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką i pomysłodawczyni konkursu Bizneswoman Roku.Jej zdaniem po powrocie z urlopu macierzyńskiego kobiety dotyka zjawisko nazywane przez socjologów „karą za macierzyństwo” – przez nawet 2-3 lata nie są brane pod uwagę, kiedy w firmie pojawia się możliwość awansu. Omija je też tzw. podwyżka inflacyjna, a większość firm tego później nie wyrównuje. Z raportu „Bizneswoman Roku” Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką wynika, że pracujące matki w Polsce płacą wysoką cenę – niemal 40 proc. badanych przedsiębiorczyń twierdzi, że prowadzenie firmy utrudnia im życie rodzinne, a u niemal ¼ nie ma równego podziału obowiązków rodzinnych z partnerem. „Ta zmiana w Kodeksie pracy to również dobra wiadomość dla mężczyzn – w Polsce cały czas funkcjonuje stereotyp, że opieka nad dzieckiem należy do matki, a przecież coraz więcej młodych ojców chce się w nią angażować.” – uważa Olga KozierowskaDodaje, że badania jasno pokazują, że kiedy oboje rodziców angażuje się w wychowanie dzieci lepiej się uczą, rzadziej mają problemy psychologiczne i psychiatryczne, mają wyższą odporność i są szczęśliwsze. „Myślę, że nowe przepisy to również krok na drodze do zwalczenia tych podświadomych uprzedzeń wobec ojców, którzy chcą zajmować się własnymi dziećmi.” – podsumowuje Olga Kozierowska – prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
10.01.2023 20:24 Zmiany w kodeksie pracy. Czekają nas dodatkowe urlopy i inne udogodnienia

- Polska się zmienia, zmienia się rynek pracy, w szybkim tempie zmieniają się potrzeby pracowników i pracodawców – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.Premier poinformował, że wprowadzony zostanie dodatkowy urlop opiekuńczy(5 dni, dodatkowe przerwy w pracy) — jeśli dzień pracy pracownika jest dłuższy. Dodał, że będzie istniała możliwość urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, opiekuńczego oraz zwolnienia w pilnych sprawach rodzinnych.Minister rodziny Marlena Maląg, która pojawiła się na spotkaniu z dziennikarzami poinformowała, że projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada m.in. zapewnienie pracownikowi, który wykonywał pracę co najmniej 6 miesięcy, prawa do wystąpienia raz w roku o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Długie weekendy i święta w 2023 roku. Podpowiadamy, kiedy wziąć urlop
09.01.2023 17:36 Zmiany w urlopach. Nadchodzą zmiany w kodeksie pracy

We wtorek rząd zajmie się projektem reformy Kodeksu pracy. Nowelizacja ma wydłużyć kilka typów urlopów. Pojawią się także dodatkowe benefity dla rodziców.Zmiany w Kodeksie pracy spowodowane są dwiema unijnymi dyrektywami. Pierwsza z nich dotyczy jasnych warunków pracy w Unii Europejskiej, zaś druga to dyrektywa rodzicielska.

dzieci-park-spacer-jesień-biznesinfo
21.10.2022 17:57 Kodeks pracy przejdzie rewolucję. Minister zapowiedziała już zmiany, rodzice się ucieszą

Marlena Maląg szefująca Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziała w piątek zmiany, jakie czekają Kodeks pracy. Najważniejsza z nich ma dotyczyć możliwości pracy zdalnej dla rodziców małych dzieci, której nie będzie mógł odmówić pracodawca. Minister występująca w piątkowy poranek w TVP Info opowiadała o programach socjalnych dla rodziny, które wdrożył rząd PiS. W programie przypominała m.in. o "500 plus", "Dobry start" czy "Maluch plus". Maląg została zaproszona do studia ze względu na Dzień Praw Rodziny, który od 2016 r. obchodzimy 21 października. Nie zabrakło także informacji o planowanych przez rząd zmianach w Kodeksie pracy.

Rodzice
16.10.2022 21:11 Rodzice dzieci do lat 8 uzyskają nowe uprawnienia dzięki zmianom w kodeksie pracy

Nadchodzą zmiany w kodeksie pracy. Zmiany ważne dla rodziców małych dzieci. Życie rodziców będzie teraz nieco łatwiejsze, dzięki nowym, korzystnym dla nich przepisom, które zostaną wprowadzone.Zmiany w Kodeksie Pracy następują, gdyż polskie prawo musi zostać dostosowane do przepisów unijnych.

papers-g183139b6c 1920
18.06.2022 18:09 Już 2 sierpnia wielkie zmiany w Kodeksie pracy. Pracownicy zyskają dodatkową ochronę

Do 2 sierpnia 2022 r. Polska jest zobowiązana do zaimplementowania w swoim prawie unijnej dyrektywy dotyczącej zmian w Kodeksie pracy. Unijne przepisy przygotowane zostały w celu "promowania bezpiecznego i przewidywalnego zatrudnienia", czytamy w komunikacie PARP. Eksperci ostrzegają, że zmiany mogą doprowadzić do większej ilości spraw w sądach pracy. Zmiany w Kodeksie pracy będą dotyczyły zakazu konkurencji, wydłużenie urlopów rodzicielskich, udogodnienia dla pracowników mających dzieci oraz zmiany zasad rozwiązywania umowy o pracę na czas określony. O zmiany redakcja biznesinfo.pl zapytała radcę prawnego Kancelarii Chałas i Wspólnicy, Marlenę Kwiatek.

pexels-gustavo-fring-3985170 (3)
22.03.2022 09:32 Brak szczepienia może skutkować zwolnieniem z pracy

Niepoddanie się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez osoby do tego zobowiązane może skutkować wprowadzeniem przez pracodawcę zmian w organizacji pracy i rozwiązaniem stosunku pracy z pracownikiem – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z grudnia ubiegłego roku do 1 marca obowiązkowo zaszczepić się przeciwko COVID-19 muszą się trzy wskazane w dokumencie grupy zawodowe. Obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach zajmujących się działalnością leczniczą; osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego oraz osoby zatrudnione i osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej, lub punkcie aptecznym, wynika z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.Kodeks pracy – jak podało MZ – upoważnia pracodawcę do żądania złożenia przez pracownika oświadczenia o realizacji obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19. Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu. Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu. Działania podejmowane przez pracodawcę w związku z brakiem realizacji przez jego pracowników obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 winny być realizowane w taki sposób, by pozostawały w zgodności z zasadą równego traktowania pracowników. Działania, o których mowa powyżej, winny być podejmowane w taki sposób, by nie narazić pracodawcy na zarzut niedozwolonej dyskryminacji.

pp 1
22.03.2022 09:31 Wielkie zwolnienia w Poczcie Polskiej? Związkowcy biją na alarm

Nawet 5 tys. pracowników Poczty Polskiej może stracić pracę. Związek Zawodowy Wschód miał dostać pisma z centrali Poczty Polskiej w tej sprawie wynika z informacji "Rzeczpospolitej".Jak podał dziennik, związkowcy są oburzeni kolejnymi ruchami władz spółki. Na przykład zatrudnianiem osadzonych w aresztach śledczych z Olsztyna i Bydgoszczy w pocztowych sortowniach. Jak podaje Związek Zawodowy Wschód cytowany przez "Rzeczpospolitą", powołując się na pisma z centrali, chodzi o ponad 5 tys. stanowisk. Blisko 70 proc. kosztów w budżecie Poczty Polskiej stanowią koszty pracownicze, jak informuj dziennik. W 2022 r. Poczta Polska nie planuje jednak zwolnień grupowych. Spółka Skarbu Państwa postanowiła przeprowadzić redukcję etatów w oparciu o “naturalną fluktuację”. – W poprzedniej strategii, zatwierdzonej jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa, przewidziano redukcję zatrudnienia na poziomie kilkunastu tysięcy etatów. Jako pracodawca odpowiedzialny i zaangażowany w dialog z pracownikami, mimo negatywnych następstw pandemii, znacząco ograniczyliśmy skalę zwolnień. Jeszcze w lutym ub.r. brano pod uwagę redukcję 2 tys. etatów. Dzięki szeregowi działań podjętych przez zarząd, ukierunkowanych na poprawę sytuacji ekonomicznej spółki, udało się znacznie zmniejszyć i tę liczbę – informuje biuro prasowe Poczty Polskiej, cytowane przez “Rzeczpospolitą”. Jak twierdzi biuro prasow zarząd poważnie traktuje dialog z partnerami społecznymi i wypracowuje rozwiązania w gronie zainteresowanych stron.

Jakie obowiązki mają pracodawcy w upały?
22.03.2022 09:23 Upały przetaczają się przez kraj. Twój pracodawca ma odpowiednie obowiązki

Upały dotarły do Polski jeszcze przed nadejściem kalendarzowego lata i wakacji. Większość z nas zmaga się z nimi nie na plaży a w pracy. Być może nie wszyscy wiedzą, że przy wysokich temperaturach o nasze samopoczucie muszą zadbać pracodawcy. Sprawdźcie jakie mają obowiązki. Z tego artykułu dowiesz się:Jakie obowiązki mają pracodawcy wobec podwładnych w trakcie upałówCo może, ale nie musi zapewnić w tym czasie pracownikom ich szefO kogo szczególnie powinni zadbać w okresie upałów pracodawcy

Pexels/Jeremy Wong
22.03.2022 09:22 Kodeks pracy do rewolucyjnej zmiany. Małżeństwo uratuje przed zwolnieniem

Kodeks pracy zmieni się nie do poznania w związku z nową Strategią Demograficzną 2040. Pod szczególną opieką państwa znajdą się małżeństwa - pary spodziewającej się dziecka nie będzie można zwolnić z pracy. To tylko jedno z rozwiązań, które ma zachęcać młodych Polaków do powiększania rodzin.Z tego artykułu dowiesz się:O jakie zapisy zostanie wzbogacony Kodeks pracyCzemu ma służyć Strategia Demograficzna 2040Jakie inne obszary muszą zostać do niej dostosowane

abonament rtv
22.03.2022 09:19 Ministerstwo na łamach BiznesInfo: Pracodawcy będą mogli sprawdzać trzeźwość pracowników

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii potwierdza w komentarzu dla redakcji Biznes Info, że przygotowało nowelizację Kodeksu pracy i ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i zdradza jaki jest obecnie los tejże noweli. Zmiany zakładają, że pracodawcy zyskają podstawę prawną do przeprowadzania wyrywkowych kontroli trzeźwości swoich podwładnych. Z tego artykułu dowiesz się:Rząd chce, by pracodawcy mieli możliwość sprawdzenia trzeźwości swoich pracownikówJaki jest los projektu ustawy w tej sprawieKiedy zmiany w tym zakresie wejdą w życie

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa 10.09.2020. n/z Tablica informacyjna Panstwowej Inspekcji Pracy - Glowny Inspektorat Pracy.
22.03.2022 09:18 Kodeks pracy do zmiany. Wśród nowości praca zdalna i kontrole trzeźwości pracowników

Kodeks pracy już niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Po ponad roku od wybuchu pandemii w końcu pojawią się zapisy dotyczące pracy zdalnej. Jednak nowelizacja prawa wprowadza także dodatkowe uprawnienia dla pracodawcy. Z kolei pracownik musi przygotować się na wzmożone kontrole.Z tego artykułu dowiesz się:Co na temat pracy zdalnej będzie mówił znowelizowany Kodeks pracyJakie nowe uprawnienia i obowiązki zyska pracodawcaW jakiej sytuacji pracownik może narazić się na kontrole

Kodeks pracy wydłuży panom urlop
22.03.2022 09:18 Zmiany w Kodeksie Pracy. Urlop rodzicielski dla ojców w nowym wymiarze

Zmiany w Kodeksie pracy i urlop rodzicielski dla ojców w zupełnie nowym wymiarze to tylko niektóre konsekwencje unijnej dyrektywy work-life balance, dotyczącej równowagi między życiem prywatnym a zawodowym rodziców i opiekunów. Polska ma nieco ponad rok na jej wdrożenie.Z tego artykułu dowiesz się:Polska ma nieco ponad rok na wdrożenie unijnej dyrektywyJakie są cele dyrektywyJakie zmiany przewiduje dokument dla ojców

Zmiany w kodeksie pracy
22.03.2022 09:18 Kodeks pracy do zmiany. Unormują kwestię pracy zdalnej

Kodeks pracy zostanie dostosowany do pandemicznych realiów. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii postuluje, aby wprowadzić regulacje dotyczące pracy zdalnej. Dzięki temu nowe obowiązki zyskają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. To nie jedyne zmiany, jakie zamierza wdrożyć resort.Z tego artykułu dowiesz się:Jak zdaniem resortu rozwoju powinien zmienić się kodeks pracyJakie obowiązki będzie miał pracodawcaJakie dodatkowe uprawnienia kontrolne będą mu przysługiwały

praca
22.03.2022 09:16 Szkodliwe warunki pracy

Miejsce pracy może prowadzić do szkód wyrządzonych zdrowiu. W takich przypadkach na pracodawcy spoczywają dodatkowe obowiązki. Z kolei pracownik może liczyć z tego tytułu na pewne przywileje, szczególnie jeśli mowa o emeryturze. Szkodliwe warunki pracy a prawo pracy – dowiedz się wszystkiego, co musisz o tym wiedzieć.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Kodeks Pracy 2019: zmiany z tytułu wypłat wynagrodzeń i dokumentacji pracowniczej

O zmianach jakie spotkały pracowników w tym roku poinformował money.pl. Zobacz czy są one dla Ciebie ważne. Ustawa, która określa obecny Kodeks Pracy obowiązujący na terenie Polski okresla ustawa jeszcze z 1974 roku. Jednak ze zrozumiałych względów tak odległe prawo musi być nowelizowane i otwarte na wprowadzanie nowych poprawek. Ostatnie z nich zostały ustanowione 1 stycznia 2019.

  • 1
  • 2