Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Zmiany w kodeksie pracy. Czekają nas dodatkowe urlopy i inne udogodnienia
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 10.01.2023 20:24

Zmiany w kodeksie pracy. Czekają nas dodatkowe urlopy i inne udogodnienia

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

- Polska się zmienia, zmienia się rynek pracy, w szybkim tempie zmieniają się potrzeby pracowników i pracodawców – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Premier poinformował, że wprowadzony zostanie dodatkowy urlop opiekuńczy(5 dni, dodatkowe przerwy w pracy) — jeśli dzień pracy pracownika jest dłuższy. Dodał, że będzie istniała możliwość urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, opiekuńczego oraz zwolnienia w pilnych sprawach rodzinnych.

Minister rodziny Marlena Maląg, która pojawiła się na spotkaniu z dziennikarzami poinformowała, że projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada m.in. zapewnienie pracownikowi, który wykonywał pracę co najmniej 6 miesięcy, prawa do wystąpienia raz w roku o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Zmiany w zasiłkach rodzicielskich

Wprowadzamy także zmiany zawiązane z wypłatą zasiłku rodzicielskiego. Dzisiaj, jeżeli rodzic podejmuje decyzję, że po narodzinach dziecka będzie rok przebywał w domu — przez okres urlopu macierzyńskiego i okres urlopu rodzicielskiego — wypłata wynosi 80 proc. Po podwyżce będzie wynosiła 81,5 proc. Będzie to korzystne dla rodziców" – powiedziała minister.

Dodała, że okres wykorzystania urlopu ojcowskiego zostanie skrócony do 12 miesięcy od momentu urodzenia dziecka. Do tej pory okres do wykorzystania urlopu wynosił 24 miesiące od momentu urodzenia dziecka.

Kolejna zmiana dotyczy wydłużenia łączenia pracy z życiem rodzinnym do 8. roku życia dziecka.

„Zależy nam, żeby podnieść rolę ojca w rodzinie, aby uczestniczył on aktywnie w wychowaniu dziecka” – przekazała minister.

Marlena Maląg przekazała, że łączny wymiar urlopu dla obojga rodziców dzieci ciężko chorych będzie o 24 tygodnie dłuższy i będzie wynosił do 65 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka albo do 67 tygodni w przypadku urodzenia dzieci z ciąży mnogiej.

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie - Nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc.Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji. Bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!