Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Zmiany w kodeksie pracy. Ministerstwo opublikowało listę pytań
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 09.04.2023 11:43

Zmiany w kodeksie pracy. Ministerstwo opublikowało listę pytań

Praca na komputerze
Iberion

Kilka dni temu w życie weszły zmiany treści Kodeksu pracy. Przed zmianami, na pytania dotyczące reformy odpowiadało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Najczęstsze pytania o reformę Kodeksu pracy

W procesie odpowiedzi na pytania, najważniejszym zdarzeniem była publikacja listy najczęściej zadawanych pytań przez resort. Dotyczyły one głównie zmian związanych z pracą zdalną.

Jak podaje portal pit.pl, jedno z pytań ujętych na liście dotyczyło możliwości wykonywania pracy zdalnej z więcej niż jednego miejsca. Nie jest to wykluczone, aczkolwiek musi zostać wcześniej uzgodnione z pracodawcą.

Co z miejscem wykonywania pracy

Inne pytanie dotyczyło z kolei wykonywania pracy zdalnej z kawiarenki internetowej. Według odpowiedzi cytowanej przez portal pit.pl, brzmi ona podobnie jak poprzednia odpowiedź - pracodawca musi wyrazić zgodę.

Na liście znalazło się również pytanie dotyczące tego, czyj wniosek o pracę zdalną jest wiążący pracodawcę. Z informacji uzyskanych przez portal pit.pl, odpowiedź brzmi, iż wniosek jest wiążący dla pracodawcy jeżeli złożył go pracownik m.in. wychowujący dziecko do lat 4 lub sprawujący opiekę nad innym członkiem rodziny, posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności.

W jakich przypadkach zwrot kosztów

Lista Ministerstwa Pracy zawiera również wyjaśnienie pojęcia “wniosek wiążący”. Pracodawca jest zobowiązany do przyjęcia wspomnianego wniosku o pracę zdalną, chyba że nie pozwala na to np. organizacja pracy. W takim wypadku na dostarczenie przyczyny odmowy pracodawca ma 7 dni roboczych.

Na przytoczonej przez portal pit.pl liście znalazło się również pytanie o zwrot kosztów pracowników za zużytą np. wodę. Okazuje się bowiem, że zwrot przysługuje pracownikom pracującym zdalnie tylko w przypadku kosztów energii elektrycznej i usług telekomunikacyjnych (m.in. internetu).