Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Praca > Liczba dni pracy w 2024 roku i bezpłatny urlop opiekuńczy. Zmiany w Kodeksie pracy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 06.11.2023 14:20

Liczba dni pracy w 2024 roku i bezpłatny urlop opiekuńczy. Zmiany w Kodeksie pracy

praca
Pixabay

Pod koniec września w Kodeksie pracy zaszły pewne zmiany. Dowiadujemy się między innymi, ile dni przepracujemy w 2024 roku. Pojawiły się także informacje na temat bezpłatnego urlopu opiekuńczego, który będzie przysługiwał niektórym osobom.

Zmiany w Kodeksie pracy

Kodeks pracy jest podstawowym aktem prawnym w systemie prawa pracy. Obowiązuje jedynie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a zawarte są w nim najważniejsze prawa oraz obowiązki pracownika, dlatego warto jest się z nim zapoznać. Z końcem września w prawie pracy zaszły pewne zmiany. 

Polacy zapłacą mniej za prąd? Wyciekło ważne postanowienie umowy koalicyjnej

Liczba dni pracy w 2024 roku

Przepisy dotyczące maksymalnego czasu pozostają takie same i zgodnie z art. 129 §1 Kodeksu - maksymalny czas pracy pracowników nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

W 2024 roku jeden dzień świąteczny przypada na sobotę, zatem do wymiaru czasu pracy należy dodać jeden dzień wolny. Wobec tego, przepracujemy 251 dni, a liczba godzin pracy wyniesie 2008. Jest to o 8 godzin więcej niż w 2023 roku.

Bezpłatny urlop opiekuńczy

Kolejne zmiany dotyczą dodatkowych dni wolnych, które będą się należały niektórym osobom. W 2024 roku pracownicy mogą otrzymać dodatkowy urlop opiekuńczy w celu zapewnienia opieki nad członkiem rodziny, który wymaga wsparcia z poważnych względów medycznych. Będzie on bezpłatny i będzie przysługiwał pracownikom w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym.

Tagi: Kodeks Pracy