Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Zmiany w urlopach. Nadchodzą zmiany w kodeksie pracy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 09.01.2023 17:36

Zmiany w urlopach. Nadchodzą zmiany w kodeksie pracy

Długie weekendy i święta w 2023 roku. Podpowiadamy, kiedy wziąć urlop
Domena publiczna

We wtorek rząd zajmie się projektem reformy Kodeksu pracy. Nowelizacja ma wydłużyć kilka typów urlopów. Pojawią się także dodatkowe benefity dla rodziców.

Zmiany w Kodeksie pracy spowodowane są dwiema unijnymi dyrektywami. Pierwsza z nich dotyczy jasnych warunków pracy w Unii Europejskiej, zaś druga to dyrektywa rodzicielska.

Lepsze warunki zatrudnienia

Jak informuje portal forsal.pl, w Kodeksie pojawi się kilka ważnych zmian. Pracodawca będzie miał 7 dni od momentu dopuszczenia pracownika, aby poinformować go w większym stopniu m.in. o szkoleniach czy procedurze związanej z rozwiązaniem stosunku pracy.

Zmienią się również warunki zatrudnienia na okres próbny. Pracownik z półrocznym stażem pracy w danym przedsiębiorstwie, będzie mógł skierować do pracodawcy pismo o zatrudnienie na bardziej bezpieczniejszych lub przewidywalnych warunkach.

Zmiany w urlopach macierzyńskich

Większe zmiany wprowadza jednak dyrektywa rodzicielska. Zgodnie z informacjami forsal.pl, prawo do urlopu macierzyńskiego będzie przysługiwało indywidualnie każdemu rodzicowi. Nie będzie uzależnione od tego, czy matka dziecka wykorzystała już swój urlop.

Sam urlop macierzyński zostanie wydłużony o 9 tygodni. Oznacza to, że po urodzeniu jednego dziecka będzie to 41 tygodni, zaś ciąża mnoga to będą 43 tygodnie. Każdy z rodziców otrzyma również gwarantowane 9 tygodni urlopu na wyłączność.

Dziecko do 8 lat? Elastyczniejsza praca

Pojawi się również urlop opiekuńczy. Forsal.pl informuje, że chodzi o 5 dni bezpłatnego wolnego w roku kalendarzowym przysługującym pracownikowi w celu zapewnienia opieki dziecku lub innemu członkowi rodziny potrzebującego znacznej opieki lub wsparcia.

Najbardziej natomiast będą się cieszyć rodzice dzieci w wieku od 4 do 8 lat. Zyskają oni prawo do bardziej elastycznej organizacji pracy. Taki pracownik będzie mógł odmówić pracy w nocy, delegacji czy pracy w godzinach nadliczbowych.