BiznesINFO.pl
Długie weekendy i święta w 2023 roku. Podpowiadamy, kiedy wziąć urlop

Domena publiczna

Zmiany w urlopach. Nadchodzą zmiany w kodeksie pracy

9 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

We wtorek rząd zajmie się projektem reformy Kodeksu pracy. Nowelizacja ma wydłużyć kilka typów urlopów. Pojawią się także dodatkowe benefity dla rodziców.

Zmiany w Kodeksie pracy spowodowane są dwiema unijnymi dyrektywami. Pierwsza z nich dotyczy jasnych warunków pracy w Unii Europejskiej, zaś druga to dyrektywa rodzicielska.

Lepsze warunki zatrudnienia

Jak informuje portal forsal.pl, w Kodeksie pojawi się kilka ważnych zmian. Pracodawca będzie miał 7 dni od momentu dopuszczenia pracownika, aby poinformować go w większym stopniu m.in. o szkoleniach czy procedurze związanej z rozwiązaniem stosunku pracy.

Zmienią się również warunki zatrudnienia na okres próbny. Pracownik z półrocznym stażem pracy w danym przedsiębiorstwie, będzie mógł skierować do pracodawcy pismo o zatrudnienie na bardziej bezpieczniejszych lub przewidywalnych warunkach.

Zmiany w urlopach macierzyńskich

Większe zmiany wprowadza jednak dyrektywa rodzicielska. Zgodnie z informacjami forsal.pl, prawo do urlopu macierzyńskiego będzie przysługiwało indywidualnie każdemu rodzicowi. Nie będzie uzależnione od tego, czy matka dziecka wykorzystała już swój urlop.

Sam urlop macierzyński zostanie wydłużony o 9 tygodni. Oznacza to, że po urodzeniu jednego dziecka będzie to 41 tygodni, zaś ciąża mnoga to będą 43 tygodnie. Każdy z rodziców otrzyma również gwarantowane 9 tygodni urlopu na wyłączność.

Dziecko do 8 lat? Elastyczniejsza praca

Pojawi się również urlop opiekuńczy. Forsal.pl informuje, że chodzi o 5 dni bezpłatnego wolnego w roku kalendarzowym przysługującym pracownikowi w celu zapewnienia opieki dziecku lub innemu członkowi rodziny potrzebującego znacznej opieki lub wsparcia.

Najbardziej natomiast będą się cieszyć rodzice dzieci w wieku od 4 do 8 lat. Zyskają oni prawo do bardziej elastycznej organizacji pracy. Taki pracownik będzie mógł odmówić pracy w nocy, delegacji czy pracy w godzinach nadliczbowych.

Tagi:

Kodeks Pracyurlop rodzicielskiurlop macierzyńskiurlop

Paweł MakowiecAutor

Wydawca Biznesinfo

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Sztuczna inteligencja pozbawi pracy setki milionów osób w ciągu najbliższych kilku lat

Czytaj więcej >

Praca

Biedronka ogłasza kolejne podwyżki. Sieć jest obecnie największym pracodawcą w Polsce

Czytaj więcej >

Praca

Wiceminister MRiPS proponuje zmianę Ustawy o bezrobociu. Będzie większy nacisk na przebranżowienie

Czytaj więcej >
Praca

Praca

Załatwianie prywatnych praw szefa. Była pracownica banku wywalczyła odszkodowanie

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Wiceminister MRiPS: potrzebna pilna zmiana ustawy o bezrobociu. Rząd ma nowe propozycje

Czytaj więcej >

Praca

Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

Czytaj więcej >