BiznesINFO.pl > Urlop Macierzyński

Urlop Macierzyński

Pieniądze na kalendarzu
24.04.2023 14:35 Od 26 kwietnia ważna zmiana w zasiłkach. Dostaniesz nawet 3000 zł, ale czas jest ograniczony

Pod koniec kwietnia w życie wejdą zmiany związane z zasiłkiem macierzyńskim oraz rodzicielskim. Można podwyższyć wysokość świadczenia poprzez złożenie wniosku, ale okno czasowe jest dość krótkie.

kobiety w parku
31.03.2023 08:13 Zaskakujące wyniki badania, Polki wcale nie oczekują pieniędzy z "babciowego". Większość wskazuje zupełnie inną formę wsparcia

 Donald Tusk, proponując “babciowe”, zwrócił uwagę na wyzwania młodych matek na rynku pracy. Polki deklarują, że chcą pracować, ale największym problemem nie jest brak pieniędzy na żłobki. 

zus-list
27.03.2023 12:33 Urlop macierzyński można przerwać. ZUS wyjaśnia, jakie warunki trzeba spełnić

Kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim może go przerwać, jeśli ona sama lub jej dziecko wymaga opieki szpitalnej. W takiej sytuacji ojciec dziecka może przejąć pozostałą część urlopu, jednak warunkiem jest wykorzystanie przez mamę 8 z przysługujących jej 14 tygodni. Pozostałą część urlopu kobieta może wykorzystać po wyjściu przez siebie lub dziecko ze szpitala.

Flaga Polski na tle nieba
03.03.2023 19:41 Wielka niespodzianka dla rodziców. Będą dodatkowe urlopy

Rodzice mogą powoli zaczynać świętować. Po przegłosowaniu poprawek do ustawy przez Senat, wszystko wskazuje na to, że otrzymają długo oczekiwane dodatkowe tygodnie do urlopów rodzicielskich.

Długie weekendy i święta w 2023 roku. Podpowiadamy, kiedy wziąć urlop
09.01.2023 17:36 Zmiany w urlopach. Nadchodzą zmiany w kodeksie pracy

We wtorek rząd zajmie się projektem reformy Kodeksu pracy. Nowelizacja ma wydłużyć kilka typów urlopów. Pojawią się także dodatkowe benefity dla rodziców.Zmiany w Kodeksie pracy spowodowane są dwiema unijnymi dyrektywami. Pierwsza z nich dotyczy jasnych warunków pracy w Unii Europejskiej, zaś druga to dyrektywa rodzicielska.

Biznes Info
22.03.2022 09:23 ZUS ze specjalnym ogłoszeniem na Dzień Ojca. Ma dla nich prezent

Z okazji Dnia Ojca ZUS przypomina o tym, że ojcowie także mogą korzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego oraz ojcowskiego. W tym roku dolnośląski ZUS wypłacił 5,5 tys. zasiłków macierzyńskim dla ojców.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie są szczegóły dotyczące urlopów dla rodzicówJak prezentują się statystykiZ jakiego urlopu dodatkowo mogą skorzystać ojcowie

Urlop ojcowski
22.03.2022 08:52 Tato, należy ci się wolne! Wszystko, co trzeba wiedzieć o urlopie ojcowskim: Jak się ubiegać, komu się należy, jaka wypłata przysługuje?

Urlop ojcowski to chwila wytchnienia od pracy, to czas by spędzić nieco czasu ze swoim nowo narodzonym dzieckiem. Jaki jest wymiar urlopu ojcowskiego, komu przysługuje, jak o niego wnioskować, a także jakie są zasady udzielania, gdy matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim? Przyglądamy się szczegółom dodatkowego świadczenia urlopowego i obalamy narosłe wokół mity.

pregnancy-3996879 1920
22.03.2022 08:48 Zwolnienie lekarskie w czasie ciąży. Regulacje prawne sprzyjają porodom

Kobieta w ciąży zasługuje na szczególną ochronę, także w pracy. Chociaż przywileje, na jakie może liczyć, nie są przesadnie duże, mogą okazać się przydatne. O swoim stanie kobieta w ciąży może powiadomić przełożonego lub dział kadr i płac w dowolnym momencie. W aktualnym porządku prawnym nie ma przepisów nakładających na nią także obowiązek dostarczenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ciążę. Od momentu poinformowania o ciąży kobieta powinna być zwolniona z różnych wymagających szczególnego wysiłku zajęć takich jak na przykład praca w godzinach nadliczbowych czy nocnych.