Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków? Ministra wskazała termin
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 14.04.2024 10:05

Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków? Ministra wskazała termin

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
Fot. East News/Michal Zebrowski

Rodzice wcześniaków mają prawo czuć się niesprawiedliwie potraktowani ze względu na aktualny system urlopów macierzyńskich. Już wkrótce ma to się jednak zmienić. Pracę w zakresie zapowiedzianej przez ministrę RPiPS, Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, postępują. Znamy już konkretne daty. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Dłuższe urlopy dla rodziców

Nie od dziś wiadomo, że już wkrótce mija ważny termin dla rodziców pobierających 800 plus, w związku z naborem nowych wniosków. To jednak nie jedyna data w najbliższym czasie, o której rodzice powinni pamiętać. Zgodnie z zapowiedzią  Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - ministra rodziny, pracy i polityki społecznej - już wkrótce zostaną wprowadzone długo wyczekiwane zmiany ws. urlopów macierzyńskich dla rodziców wcześniaków. To również nie jedyna zmiana, jaką planuje resort.

Zmiany w płacy minimalnej będą od lipca. Takie są standardy. Jeśli chodzi o wdrożenie unijnej dyrektywy w tej materii, to jest on teraz przedmiotem prac rządu i niebawem trafi do kolejnego etapu - powiedziała ministra w rozmowie z Radiem ZET.
 

Masz taki znak na dowodzie osobistym? Jesteś prawdziwym szczęściarzem

Prezent na Dzień Matki

Zmiany w urlopach dla rodziców wcześniaków resort zapowiedział już dawno. Do tej pory wiadomo było jednak tylko tyle, że macierzyński ma zostać wydłużony, brakowało jednak szczegółów. Dziś wiemy już jednak, że nowe przepisy obejmą również rodziców dzieci hospitalizowanych po narodzinach, a prace nad projektem ustawy zostaną zakończone jeszcze przed Dniem Matki, 26 maja. Wówczas założenia projektu mają zostać przekazane do wiadomości publicznej.

Chcemy stracony czas oddać mamom wcześniaków. Mówimy o maleńkich dzieciach, o ich rozwoju, a czasem też o walce o ich życie - podkreśliła ministra.
 

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Niestety, 26 maja nie jest ostatecznym terminem wydłużenia urlopów dla rodziców. Dopiero wtedy będą możliwe kolejne prace legislacyjne, a faktycznym momentem wejścia zmian w życie ma być 2025 rok. Do tego momentu, tak jak do tej pory, rodzice wcześniaków nie będą mogli liczyć na ”specjalne traktowanie” ani w postaci dodatkowych dni wolnych, ani dodatkowych świadczeń. Być może jednak pewną pomocą będzie wprowadzone wcześniej babciowe?

źródło: Radio Zet