Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Urlop macierzyński można przerwać. ZUS wyjaśnia, jakie warunki trzeba spełnić
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 27.03.2023 12:33

Urlop macierzyński można przerwać. ZUS wyjaśnia, jakie warunki trzeba spełnić

zus-list
Biznesinfo

Kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim może go przerwać, jeśli ona sama lub jej dziecko wymaga opieki szpitalnej. W takiej sytuacji ojciec dziecka może przejąć pozostałą część urlopu, jednak warunkiem jest wykorzystanie przez mamę 8 z przysługujących jej 14 tygodni. Pozostałą część urlopu kobieta może wykorzystać po wyjściu przez siebie lub dziecko ze szpitala.

Zasiłek przysługuje tylko osobom ubezpieczonym

Zasiłek macierzyński przysługuje jedynie osobom ubezpieczonym – w przypadku osób zatrudnionych na umowie o pracę ubezpieczenie chorobowe ma charakter obowiązkowy, przy prowadzeniu działalności jest dobrowolne. Długość zasiłku zależy od liczby dzieci urodzonych przy porodzie lub przyjętych na wychowanie. Jeśli jest to jedno dziecko, kobieta otrzymuje 52 tygodnie urlopu, w tym 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 tygodnie rodzicielskiego.

Trzeba pamiętać o tym, że jeśli zleceniobiorca lub przedsiębiorca nie przystąpi do ubezpieczenia chorobowego, to nie otrzyma przysługujących z tego ubezpieczenia świadczeń, np. w razie choroby czy opieki nad chorym dzieckiem. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza, że składka na to ubezpieczenie wynosi tylko 2,45 proc. podstawy wymiaru – informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Kluczowe 14 tygodni

Rzeczniczka wskazuje, że pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest przeznaczone tylko dla mamy. Tata może przejąć opiekę nad noworodkiem, ale jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Mama może już po 14 tygodniach po porodzie zrezygnować z urlopu macierzyńskiego i wcześniej wrócić do pracy, pod warunkiem, że pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta ubezpieczony tata dziecka – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Choroba matki lub dziecka pozwala przerwać urlop

W przypadku, gdy dziecko jest chore, mama może przerwać swój urlop na czas jego hospitalizacji, pod warunkiem, że – licząc od dnia porodu – wykorzystała go już w wymiarze co najmniej ośmiu tygodni. W tym czasie może wrócić do pracy lub jeżeli zostanie wystawione zaświadczenie lekarskie o konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, które jest w szpitalu, skorzystać z zasiłku opiekuńczego – mówi Iwona Kowalska-Matis. Dodaje również, że resztę zasiłku macierzyńskiego kobieta może wykorzystać po wypisaniu dziecka ze szpitala.

Przerwanie urlopu jest możliwe też w sytuacji, w której to kobieta wymaga opieki szpitalnej i nie może sprawować opieki nad swoim dzieckiem. Wówczas również należy spełnić warunek wykorzystania co najmniej ośmiu tygodni urlopu, a o wypłatę zasiłku powinien wystąpić ubezpieczony ojciec dziecka lub bądź inny ubezpieczony członek najbliższej rodziny.

Wymiar zasiłku macierzyńskiego wykorzystanego przez rodziców dziecka nie może przekroczyć wymiaru urlopu macierzyńskiego wynikającego z Kodeksu pracy.