BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Urlop macierzyński można przerwać. ZUS wyjaśnia, jakie warunki trzeba spełnić

27 Marca 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim może go przerwać, jeśli ona sama lub jej dziecko wymaga opieki szpitalnej. W takiej sytuacji ojciec dziecka może przejąć pozostałą część urlopu, jednak warunkiem jest wykorzystanie przez mamę 8 z przysługujących jej 14 tygodni. Pozostałą część urlopu kobieta może wykorzystać po wyjściu przez siebie lub dziecko ze szpitala.

Zasiłek przysługuje tylko osobom ubezpieczonym

Zasiłek macierzyński przysługuje jedynie osobom ubezpieczonym – w przypadku osób zatrudnionych na umowie o pracę ubezpieczenie chorobowe ma charakter obowiązkowy, przy prowadzeniu działalności jest dobrowolne. Długość zasiłku zależy od liczby dzieci urodzonych przy porodzie lub przyjętych na wychowanie. Jeśli jest to jedno dziecko, kobieta otrzymuje 52 tygodnie urlopu, w tym 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 tygodnie rodzicielskiego.

Trzeba pamiętać o tym, że jeśli zleceniobiorca lub przedsiębiorca nie przystąpi do ubezpieczenia chorobowego, to nie otrzyma przysługujących z tego ubezpieczenia świadczeń, np. w razie choroby czy opieki nad chorym dzieckiem. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza, że składka na to ubezpieczenie wynosi tylko 2,45 proc. podstawy wymiaru – informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Kluczowe 14 tygodni

Rzeczniczka wskazuje, że pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest przeznaczone tylko dla mamy. Tata może przejąć opiekę nad noworodkiem, ale jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Mama może już po 14 tygodniach po porodzie zrezygnować z urlopu macierzyńskiego i wcześniej wrócić do pracy, pod warunkiem, że pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta ubezpieczony tata dziecka – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Choroba matki lub dziecka pozwala przerwać urlop

W przypadku, gdy dziecko jest chore, mama może przerwać swój urlop na czas jego hospitalizacji, pod warunkiem, że – licząc od dnia porodu – wykorzystała go już w wymiarze co najmniej ośmiu tygodni. W tym czasie może wrócić do pracy lub jeżeli zostanie wystawione zaświadczenie lekarskie o konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, które jest w szpitalu, skorzystać z zasiłku opiekuńczego – mówi Iwona Kowalska-Matis. Dodaje również, że resztę zasiłku macierzyńskiego kobieta może wykorzystać po wypisaniu dziecka ze szpitala.

Przerwanie urlopu jest możliwe też w sytuacji, w której to kobieta wymaga opieki szpitalnej i nie może sprawować opieki nad swoim dzieckiem. Wówczas również należy spełnić warunek wykorzystania co najmniej ośmiu tygodni urlopu, a o wypłatę zasiłku powinien wystąpić ubezpieczony ojciec dziecka lub bądź inny ubezpieczony członek najbliższej rodziny.

Wymiar zasiłku macierzyńskiego wykorzystanego przez rodziców dziecka nie może przekroczyć wymiaru urlopu macierzyńskiego wynikającego z Kodeksu pracy.


 

Tagi:

ZUSzasiłek macierzyńskiurlop macierzyński

Podobne artykuły

Finanse

Wyższa pensja już od 1 lipca. Wzrost wynagrodzeń obejmie miliony Polaków
Czytaj więcej >

Praca

Scania zamyka fabrykę autobusów w Polsce. Pracę straci ponad 800 osób
Czytaj więcej >

Praca

Jak zwiększyć kreatywność pracowników? Biuro sprzyjające kreatywności w pracy
Czytaj więcej >

Praca

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności
Czytaj więcej >

Praca

Stażyści i praktykanci będą mogli zarobić? Pojawiła się propozycja ustawy
Czytaj więcej >

Finanse

Polacy złożyli 5155 wniosków w specjalnym konkursie. Teraz ZUS wypłaci im 100 mln zł
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Praca

Praca

Magdalena Madoń

Owocowe czwartki już nie kuszą. Polacy wskazują na inny, ważniejszy benefit pracowniczy
Czytaj więcej >
Praca

Maria Gil-Sobczyk

Czesi szukają pracowników, zatrudnienie od zaraz. Przeciętne wynagrodzenie od 9,5 do 13 tys. zł
Czytaj więcej >
Praca

Magdalena Madoń

Rusza kontrola Kancelarii Mentzen. Chodzi o kwestie związane z prawem pracy
Czytaj więcej >
Praca

Maria Gil-Sobczyk

Znana polska sieć marketów zamierza otworzyć sklep internetowy. Specjalista poszukiwany
Czytaj więcej >
Praca

Paweł Makowiec

Rekordowa liczba pracowników z zagranicy. Wolą pracować w Polsce
Czytaj więcej >
Praca

Magdalena Madoń

Nowy urlop wszedł w życie. Pracodawca będzie musiał za niego zapłacić
Czytaj więcej >