Źródło: Pixabay/kdzwonek
Autor Kasper Starużyk - 3 Czerwca 2019

78 tys. zł zasiłku macierzyńskiego. Da się tyle dostać

Ponad 78 tys. zasiłku macierzyńskiego. Tyle dostaje mama z Warszawy. Takich ogromnych świadczeń jest więcej, również wśród... mężczyzn.

Rekordowe kwoty z tytułu zasiłku macierzyńskiego

Średnia kwota tego typu świadczenia to 2,4 tys. zł miesięcznie. Są jednak szczęśliwcy, którzy na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim pobierają każdego miesiąca kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jak pisze money.pl, rekordzistką jest kobieta z Warszawy i jej kwota zasiłku macierzyńskiego w wysokości 78 tys. 577 zł i 50 groszy. O prawie połowę mniej dostaje kobieta z woj. śląskiego - 39 tys. zł, co i tak jest porażającą kwotą. Trzecie miejsce należy do kobiety z woj. mazowieckiego, która otrzymuje ponad 42 tys. zł miesięcznie. Na czwartym miejscu w Polsce jest świeżo upieczony tata z woj. wielkopolskiego. Jego konto zasilane jest kwotą wynoszącą trochę ponad 32 tys. zł.

Ile wynosi zasiłek macierzyński 2019?

Skąd takie rekordowe kwoty? Wysokość zasiłku macierzyńskiego głównie zależy od wysokości zarobków i opłacanych składek. Stąd też przedstawione rekordowe kwoty - po prostu wspomniani rodzice przed urodzeniem się dziecka mieli bardzo wysokie wynagrodzenia.

Świeżo upieczeni rodzice mogą liczyć na 52 tygodnie wolnego od pracy. Jest to suma urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Jednak pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przysługują wyłącznie dla mamy noworodka. Jeżeli po tym czasie kobieta postanowi wrócić do swoich zawodowych obowiązków, pozostałą część urlopu może wykorzystać ojciec dziecka, musi być tylko ubezpieczony.

Nie będzie jednak programu krowa+. Wieś zaskoczona po wyborachNie będzie jednak programu krowa+. Wieś zaskoczona po wyborachCzytaj dalej

Najmniejszą możliwą kwotą zasiłku macierzyńskiego jest 1 tys. złotych. Należy się on każdej kobiecie, bez względu na rodzaj zatrudnienia. Co więcej, zasiłek w tej wysokości jest też wypłacany przez rok:

  • bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy,
  • pracującym na umowę o dzieło bez względu na dochód,
  • rolnikom,
  • studentom,
  • osobom, których dochód jest niewielki i naliczone świadczenie wyniesie poniżej 1 tys. zł kwota zostanie wyrównana.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zalewska: reforma edukacji jest zakończona, to inni są winni
  2. Macierewicz nie musi się obawiać prokuratury
  3. Fiskus sprawdzi rowerzystów
  4. Biedronka będzie miała nowego konkurenta 

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News