Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Urlop Rodzicielski

Urlop Rodzicielski

zus-pieniądze
10.05.2023 14:02 ZUS wystosował pilny apel do rodziców. Termin na złożenie wniosku mija 17 maja, można zyskać dodatkowe pieniądze

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że rodzice, którzy na dzień 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński, mają czas do 17 maja, by złożyć wniosek o ustalenie nowej, wyższej wysokości zasiłku. Po tej dacie złożenie wniosku nie będzie już możliwe, a zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości.

Flaga Polski na tle nieba
03.03.2023 19:41 Wielka niespodzianka dla rodziców. Będą dodatkowe urlopy

Rodzice mogą powoli zaczynać świętować. Po przegłosowaniu poprawek do ustawy przez Senat, wszystko wskazuje na to, że otrzymają długo oczekiwane dodatkowe tygodnie do urlopów rodzicielskich.

Długie weekendy i święta w 2023 roku. Podpowiadamy, kiedy wziąć urlop
09.01.2023 17:36 Zmiany w urlopach. Nadchodzą zmiany w kodeksie pracy

We wtorek rząd zajmie się projektem reformy Kodeksu pracy. Nowelizacja ma wydłużyć kilka typów urlopów. Pojawią się także dodatkowe benefity dla rodziców.Zmiany w Kodeksie pracy spowodowane są dwiema unijnymi dyrektywami. Pierwsza z nich dotyczy jasnych warunków pracy w Unii Europejskiej, zaś druga to dyrektywa rodzicielska.

baby-821625 1920
07.06.2021 02:00 Urlop rodzicielski – kto może się o niego starać?

Pracownicy, którzy planują powiększyć swoją rodzinę, mogą liczyć na szereg praw oraz przywilejów. W związku z narodzinami dziecka przysługuje im urlop macierzyński, który później może zostać przedłużony jako urlop rodzicielski. Kogo może dokładnie dotyczyć ten drugi? W jaki sposób go uzyskać i co się z tym wiąże? Urlop rodzicielski – kto może się o niego starać?

urlop ojcowski
05.06.2021 02:00 Urlop ojcowski – jakie są zasady jego przyznawania

Razem z nowonarodzonym dzieckiem pojawia się również masa nowy obowiązków. Zasób czasu, jakim dysponujemy, by załatwić wszystkie rodzinne i zawodowe sprawy, jest w oczywisty sposób ograniczony. Na ten najbardziej wymagający okres opieki nad dzieckiem, poza urlopem macierzyńskim, przysługuje również urlop ojcowski. Zobacz, kiedy przysługuje i jakie są zasady przyznawania urlopu ojcowskiego?

Piotr Molecki/East News
07.05.2021 02:00 Urlop rodzicielski także dla mężczyzn. Bruksela naciska Warszawę

Urlop rodzicielski dla ojców już niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Wszystko z powodu konieczności wdrożenia unijnej dyrektywy. Zmiany postulowane przez Brukselę mają zmniejszyć lukę płacową między kobietami i mężczyznami oraz wyrównać ich szanse na rynku pracy.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie są aktualne zasady urlopu rodzicielskiegoKtórzy mężczyźni będą mogli skorzystać z nowej formuły urlopuDlaczego Unia Europejska zdecydowała się na zmiany

Urlop ojcowski
19.08.2020 02:00 Tato, należy ci się wolne! Wszystko, co trzeba wiedzieć o urlopie ojcowskim: Jak się ubiegać, komu się należy, jaka wypłata przysługuje?

Urlop ojcowski to chwila wytchnienia od pracy, to czas by spędzić nieco czasu ze swoim nowo narodzonym dzieckiem. Jaki jest wymiar urlopu ojcowskiego, komu przysługuje, jak o niego wnioskować, a także jakie są zasady udzielania, gdy matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim? Przyglądamy się szczegółom dodatkowego świadczenia urlopowego i obalamy narosłe wokół mity.

biznes-info-640x433
18.09.2019 02:00 Miasta wyprzedzają wsie w urodzeniach. Powód jest nietypowy

Mama z dzieckiem w wózku to widok coraz częściej spotykany w mieście. Szczególnie mowa w tym miejscu o stolicach województw, gdzie wskaźnik dzietności wyraźnie urósł. Jak donosi portal Money.pl, miasta przebiły już wsie pod względem wskaźnika urodzeń. Sprawę zbadali naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego. - We współczesnej Polsce to nie największe miasta odznaczają się najniższą dzietnością. Co zaskakujące, w części regionów skłonność mieszkanek stolic do posiadania dzieci przewyższa średnią dla regionu - mówi prof. Piotr SzukalskiZgodnie z danymi Money.pl, na 18 miast wojewódzkich, w 11 z nich poziom dzietności przebija średnią dla całego województwa. Zaskakuje również, co wynika z badań, że "obiety z wyższym wykształceniem częściej decydują się na drugie dziecko niż kobiety o niższym poziomie wykształcenia", jak mówi prof. Irena E. Kotowska z Instytutu Demografii SGH.

biznes-info-640x433
05.09.2019 02:00 Jesteś mamą lub tatą? Jeśli nie zdążysz do końca września, możesz stracić 1500 złotych

Mama i tata każdego małego Polaka powinni pamiętać, że mają czas jedynie do końca września. Sprawa załatwiona może być później, ale pozbawi to polskie rodziny 1500 złotych. Chodzi o wnioski na program Rodzina 500 plus, które lepiej wypełnić przed 1 października.Skąd wynika ten pośpiech? Jeśli bowiem nie złożymy odpowiedniego wniosku do 1 października, będziemy zmuszeni liczyć się z utratą wyrównania za 3 wcześniejsze miesiące. To aż 1500 złotych na każde dziecko. Jeśli mamy ich więcej, musimy żegnać się z każdą kolejną wielokrotnością tej liczby.