Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Urlop rodzicielski także dla mężczyzn. Bruksela naciska Warszawę
Maria Glinka
Maria Glinka 07.05.2021 02:00

Urlop rodzicielski także dla mężczyzn. Bruksela naciska Warszawę

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Urlop rodzicielski dla ojców już niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Wszystko z powodu konieczności wdrożenia unijnej dyrektywy. Zmiany postulowane przez Brukselę mają zmniejszyć lukę płacową między kobietami i mężczyznami oraz wyrównać ich szanse na rynku pracy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są aktualne zasady urlopu rodzicielskiego

  • Którzy mężczyźni będą mogli skorzystać z nowej formuły urlopu

  • Dlaczego Unia Europejska zdecydowała się na zmiany

Urlop rodzicielski dla ojców w pełnym wymiarze. Szykują się poważne zmiany

Urlop rodzicielski dla ojców to jeden z głównych wątków unijnej dyrektywy work-life balance przyjętej w 2019 r. Państwa członkowskie muszą zaimplementować jej zapisy do 2 sierpnia 2022 r. W tym celu konieczne są poważne zmiany polskiego Kodeksu pracy.

Nad wypracowaniem odpowiednich rozwiązań, które będą pozostawały w zgodzie z unijną regulacją, pracuje Fundacja Share The Care. W styczniu 2021 r. stowarzyszenie powołało Radę Programową, w skład której wchodzą ekonomiści, prawnicy, socjolodzy, psycholodzy, politycy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i środowiska biznesowego. Jej celem jest wypracowanie rekomendacji, które ułatwią wdrożenie nowego prawa Ministerstwu Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwu Finansów.

Jakie są główne zapisy dyrektywy? Po pierwsze, wprowadzenie indywidualnego urlopu rodzicielskiego dla ojców w wymiarze 4 miesięcy. Portal bankier.pl podaje, że obecnie urlop rodzicielski wynosi 32 tygodnie na jedno dziecko i przysługuje na tych samych zasadach obojgu rodzicom, którzy mogą się nim podzielić wedle uznania. W praktyce to matki najczęściej wykorzystują urlop w całości.

Co więcej, jeśli kobieta nie jest zatrudniona w oparciu o umowę o pracę to nie może korzystać urlopu, a więc nie może go również przekazać partnerowi. Po zmianach w prawie urlop rodzicielski dla ojców będzie przysługiwał bez względu na fakt, czy matka posiada do niego prawo.

Po drugie, część dni wolnych przyznana mężczyźnie ma być „nietransferowa”. Oznacza to, że 2 miesiące urlopu rodzicielskiego zostaną zablokowane wyłącznie dla ojców. Jeśli mężczyzna nie skorzysta z tego prawa to dni wolne przepadną - nie można ich oddać kobiecie.

Dla kogo ma być przeznaczony urlop rodzicielski dla ojców? Nowe zapisy dotyczą wyłącznie mężczyzn, którzy są związani umowami o pracę lub pozostają w innym stosunku pracy dopuszczanym przez polskie prawo.

Urlop rodzicielski dla ojców zmieni model polskiej rodziny?

Celem dyrektywy unijnej jest zwrócenie uwagi na potrzebę zaangażowania ojców w opiekę nad dziećmi w pierwszym okresie życia. Poza tym zmiany mają ułatwić kobietom powrót do pracy. - Te zmiany z pewnością spowodują, że model polskiej rodziny zmieni się na bardziej partnerski, w którym potrzeby obu stron są na równi zaspokojone - przyznała w rozmowie z portalem newseria.pl Karolina Andrian, prezeska Fundacji Share The Care.

Urlop rodzicielski dla ojców w pełnym wymiarze sprawi, że będą mieli okazję sprawdzić na własnej skórze co oznacza „siedzenie z dzieckiem w domu”. Dzięki temu kobiety będą mogły poczuć presję wynikającą z konieczności utrzymania rodziny. W ocenie Karoliny Andrian taka wymiana perspektyw przyczyni się do zbudowania związku bez stereotypów płciowych i wypracowania fundamentów, z których partnerzy będą mogli skorzystać w przyszłości.

Dyrektywa unijna ma być także kolejnym instrumentem walki z luką płacową między kobietami i mężczyznami. W Polsce problemem jest także różnica w poziomie zatrudnienia. Według grudniowego raportu PARP „Rynek pracy, edukacja, kompetencje” dysproporcja wynosi 14,2 pkt. proc. W przypadku mężczyzn stopa zatrudnienia kształtuje się w okolicach 75 proc., a u kobiet - 61 proc.

Luka w zatrudnieniu ma negatywny wpływ na jakość życia i bezpieczeństwo rodzin, które dodatkowo nadwyrężyła pandemia. Z raportu wynika, że dodatkowe obowiązki związane z lockdownem uniemożliwiły pracę przede wszystkim kobietom (24 proc.), a nie mężczyznom (13 proc.).

Urlop rodzicielski dla ojców na nowych zasadach może dać impuls do związków pozbawionych uprzedzeń płciowych i opartych na partnerstwie. Według ubiegłorocznego badania CBOS taki model popiera 58 proc. Polaków.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]