Mama z dzieckiem coraz częstszym widokiem w mieście, a coraz rzadszym na wsi
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 18 Września 2019

Miasta wyprzedzają wsie w urodzeniach. Powód jest nietypowy

Mama z dzieckiem w mieście to coraz częstszy widok w ostatnim czasie. Sytuacja w miastach zmieniła się do tego stopnia, że aglomeracje przegoniły już wieś. Media wyliczają przede wszystkim trzy przyczyny.

Mama z dzieckiem w wózku to widok coraz częściej spotykany w mieście. Szczególnie mowa w tym miejscu o stolicach województw, gdzie wskaźnik dzietności wyraźnie urósł. Jak donosi portal Money.pl, miasta przebiły już wsie pod względem wskaźnika urodzeń. Sprawę zbadali naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego.

- We współczesnej Polsce to nie największe miasta odznaczają się najniższą dzietnością. Co zaskakujące, w części regionów skłonność mieszkanek stolic do posiadania dzieci przewyższa średnią dla regionu - mówi prof. Piotr Szukalski

Zgodnie z danymi Money.pl, na 18 miast wojewódzkich, w 11 z nich poziom dzietności przebija średnią dla całego województwa. Zaskakuje również, co wynika z badań, że "obiety z wyższym wykształceniem częściej decydują się na drugie dziecko niż kobiety o niższym poziomie wykształcenia", jak mówi prof. Irena E. Kotowska z Instytutu Demografii SGH.

Mama z dzieckiem przemierzająca miasto jest po prostu modna

Są tego przede wszystkim trzy przyczyny. Wśród tych wymienia się program Rodzina 500 plus, który zresztą został powołany do tego, by wesprzeć demografię Polski i ruszyć ze wzrostem liczby urodzeń. Mowa także o niskim bezrobociu - rodzice, którzy mają pracę i zarabiają oczywiście są bardziej skłonni do założenia rodziny. Trzeci powód jednak jest najbardziej nietypowy.

Mowa tutaj o modzie na dziecko. Zdaniem prof. Szukalskiego trend na bezdzietność lub ograniczoną dzietność na wieś dotarł z miast dopiero teraz. Obecnie natomiast w polskich miastach, które już go przepracowały, modne znów jest posiadanie dzieci i to nie jednego. Dotąd dzietność ograniczała także obawa o utratę pracy, która ostatnio jest mniejsza, przez coraz lepsze podejście do matek z dziećmi.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News