Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wystosował pilny apel do rodziców. Termin na złożenie wniosku mija 17 maja, można zyskać dodatkowe pieniądze
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 10.05.2023 14:02

ZUS wystosował pilny apel do rodziców. Termin na złożenie wniosku mija 17 maja, można zyskać dodatkowe pieniądze

zus-pieniądze
Biznesinfo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że rodzice, którzy na dzień 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński, mają czas do 17 maja, by złożyć wniosek o ustalenie nowej, wyższej wysokości zasiłku. Po tej dacie złożenie wniosku nie będzie już możliwe, a zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości.

Od 26 kwietnia wyższy zasiłek macierzyński

Od 26 kwietnia obowiązują nowe przepisy dotyczące zasiłków: macierzyńskiego, chorobowego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego. To efekt ostatniej nowelizacji Kodeksu Pracy, która wprowadziła nowe rozwiązania prorodzicielskie i propracownicze. W wyniku tych zmian zasiłek macierzyński jest wyższy i wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego.

Natomiast, jeśli ubezpieczona mama złoży tzw. długi wniosek o zasiłek macierzyński w terminie do 21 dni po porodzie lub przyjęciu dziecka na wychowanie, zasiłek wyniesie 81,5 proc. wymiaru za cały okres jego pobierania. ZUS przypomina, że nie obejmuje to dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługującego drugiemu z rodziców. Za tą część urlopu zasiłek zawsze wyniesie 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Do 17 maja trzeba złożyć wniosek

Rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, aby mieć wyższe świadczenie, muszą złożyć wniosek o przeliczenie zasiłku. Mają na to czas tylko do 17 maja. Po tej dacie złożenie wniosku nie będzie już możliwe i zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Forma pisemna lub elektroniczna

Wniosek o ustalenie zasiłku macierzyńskiego w nowej wysokości należy złożyć do płatnika zasiłku: pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS-u. Jeśli zasiłek jest wypłacany przez pracodawcę lub zleceniobiorcę, wniosek trzeba dostarczyć w formie pisemnej. Natomiast, jeśli płatnikiem zasiłku jest ZUS, wniosek można przekazać również w formie elektronicznej np. poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS na formularzu POG.