Urlop ojciec będzie musiał wziąć
wikimedia.org/Steven Van Loy/Creative Commons CC0 1.0
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Lutego 2020

Ojciec pójdzie na urlop rodzicielski. Inaczej wolne dni przepadną

Urlop rodzicielski częściej wykorzystują kobiety niż mężczyźni. Jak podaje Strefa Biznesu, tylko jeden ojciec na stu uprawnionych idzie na taki urlop. Ale już niedługo może się to zmienić. Wynika to z dyrektywy unijnej, którą będą musiały wprowadzić wszystkie kraje członkowskie UE.

Urlop rodzicielski biorą praktycznie same kobiety

Tak już niestety jest, że to matki biorą na siebie większość obowiązków związanych z opieką i wychowywaniem dzieci. A co za tym idzie, znacznie częściej wybierają się na urlop rodzicielski. Potwierdzają to dane opublikowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Okazuje się, że tylko jeden procent pracujących mężczyzn idzie na przysługujący im urlop rodzicielski. Na 410,3 tys. osób, które korzystały z urlopu rodzicielskiego w 2019 roku, było zaledwie 4,2 tys. ojców. Reszta to kobiety - informuje Strefa Biznesu.

Polacy mogą masowo zarobić na koronawirusie. Wystarczy, że masz 22 zł, ale już wkrótce może być za późnoKoronawirus sprawił, że wartość polskiej firmy błyskawicznie urosłaCzytaj dalej

Ojcowie nie palą się do pójścia na urlop

Z kolei na 379,8 tys. osób, które były na urlopie macierzyńskim, przypada zaledwie 12 tys. mężczyzn (3,2 proc.). Tata na umowie o pracę ma prawo do wykorzystania części urlopu macierzyńskiego, jeśli matka będzie przebywać na zwolnieniu przez co najmniej 14 tygodni. Ojciec ma prawo do urlopu rodzicielskiego również wtedy, gdy matka jest niezdolna do opieki, np. z powodu złego stanu zdrowia.

DZISIAJ GRZEJE:
1. W listopadzie zapłaciłbyś za niego 25 zł. Dzisiaj można go sprzedać za 40 razy tyle
2. Był twarzą TVP przez 25 lat, dziś nie ukrywa rozgoryczenia. "Niewyobrażalna paranoja"

Urlop rodzicielski weźmie też ojciec. Inaczej przepadnie

Ale już niedługo może się to zmienić. Jak podaje Strefa Biznesu, wynika to z dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów, przyjętej w ubiegłym roku przez Parlament Europejski i Radę UE. Według rekomendacji unijnych dwa miesiące urlopu rodzicielskiego będą przysługiwać tylko ojcu.

TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Jeżeli pracownik nie skorzysta z tego czasu, to pożegna się z częścią urlopu. Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają 2,5 roku na wprowadzenie nowych przepisów. Dyrektywa został przyjęta w czerwcu ub.r., a to oznacza, że najpóźniej powinna zacząć działać pod koniec 2021 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska miała kolizję. Jaguar uderzył w mercedesa w centrum Warszawy
  2. Zasady posiadania zdrowego serca. Warto się ich trzymać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Koronawirus na kolejnym kontynencie. Reuters: potwierdzony przypadek
Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News