Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Tato, należy ci się wolne! Wszystko, co trzeba wiedzieć o urlopie ojcowskim: Jak się ubiegać, komu się należy, jaka wypłata przysługuje?
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 19.08.2020 02:00

Tato, należy ci się wolne! Wszystko, co trzeba wiedzieć o urlopie ojcowskim: Jak się ubiegać, komu się należy, jaka wypłata przysługuje?

Urlop ojcowski
Obraz PublicDomainPictures z Pixabay

Urlop ojcowski to chwila wytchnienia od pracy, to czas by spędzić nieco czasu ze swoim nowo narodzonym dzieckiem. Jaki jest wymiar urlopu ojcowskiego, komu przysługuje, jak o niego wnioskować, a także jakie są zasady udzielania, gdy matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim? Przyglądamy się szczegółom dodatkowego świadczenia urlopowego i obalamy narosłe wokół mity.

Urlop ojcowski – fakty, nie mity

Urlop ojcowski to 14 dni wolnych od pracy. Jest on niezależny od naszego harmonogramu urlopowego. Są to więc są to dni, które nie wliczają się w „limit”, który nam przysługuje. Warto obalić kilka mitów narosłych wokół urlopu ojcowskiego, ponieważ wielu młodych ojców w ogóle nie wykorzystuje przysługującego im prawa do wolnego z obawy, że „zabiorą” tym samym urlopy matkom swoich dzieci. Jaka jest prawda?

Przede wszystkim należy rozróżnić 3 pojęcia, które nie są ze sobą tożsame: urlop ojcowski, urlop tacierzyński i urlop rodzicielski. Te trzy pojęcia, choć wydaje się, że znaczą to samo są zupełnie różnymi konstruktami prawnymi, które mają zupełnie inne zakresy działania. Przyjrzyjmy się im pokrótce:

- urlop tacierzyński to część urlopu macierzyńskiego, który kobieta może „oddać” ojcu – nawet do 6 tygodniu. Wkrótce na naszym portalu pojawi się artykuł, w którym zdradzimy więcej szczegółów na temat tego rozwiązania;- urlop rodzicielski to przedłużenie macierzyńskiego lub tacierzyńskiego, możesz na nim przebywać sam lub z matką dziecka, a jego długość to co najmniej 32 tygodnie. Zapraszamy do śledzenia naszej strony, niedługo podamy więcej informacji na ten temat;- urlop ojcowski – czyli przedmiot naszego dzisiejszego artykułu;

Urlop ojcowski jest niezależny

To najważniejszy fakt, który musimy wiedzieć o urlopie ojcowskim. Ojciec ma pełne prawo udać się na dwutygodniowe wolne z okazji narodzin dziecka. I nie ma na to wpływu urlop matki, wykorzystanie limitu urlopu wypoczynkowego, czy jakiekolwiek inne sytuacje. Co ważne – na urlop ojcowski nie musimy udawać się od razu po narodzeniu dziecka. Polskie prawo daje na wykorzystanie urlopu ojcowskiego dwa lata od dnia narodzin dziecka, po upływie tego czasu urlop przepada. Trzeba tutaj nadmienić, że urlop musi być wykorzystany w ciągu 24 miesięcy od narodzin dziecka. Aby wykorzystać pełne 14 dni urlopu, musimy go rozpocząć najpóźniej po 11 miesiącach i 16 dniach od narodzin. Warto pamiętać, że w przypadku zmiany pracodawcy zachowujemy prawo do urlopu ojcowskiego.

Kolejną ważną informacją, jaką należy wiedzieć o urlopie, to możliwość swobodnego dysponowania nim. Urlop ojcowski zgodnie z zapisami Rozporządzeniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej może być wykorzystany albo jako nieprzerwane dwa tygodnie, albo w dwóch transzach po tydzień.

Na dodatek do opisanego wyżej wymiaru urlopu przysługują dodatkowe dwa dni wolnego na podstawie urlopu okolicznościowego, o którym pisaliśmy więcej w tym artykule. Urlop okolicznościowy z okazji narodzin możemy wykorzystać zarówno w dniu narodzin, jak i na kilka dni przed, aby na przykład przygotować pokój dla dziecka. Ważna jest jednak zasada by dni, w których korzystamy z urlopu okolicznościowego były ściśle powiązane z wydarzeniem na jaki jest brany.

Urlop ojcowski w przypadku adopcji

Jeżeli zdecydujemy się na adopcję dziecka urlop ojcowski zachowuje swoją moc prawną. Wymienione wyżej dwa lata „przedawnienia” liczone są od dnia uprawomocnienia się decyzji o przysposobieniu pociechy. Uwaga! Urlop ojcowski w przypadku dziecka adoptowanego przysługuje do ukończenia przez dziecko 7 r. ż.

Urlop ojcowski – stały wymiar

Urlop ojcowski jest określony jako 14 dni, przy czym nie ma znaczenia, czy zatrudnieni jesteśmy na cały etat, czy tylko jakąś jego część. Przy udzielaniu urlopu ojcowskiego nie ma zastosowania zasada proporcjonalności, jaką stosuje się przy obliczaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego. W dni urlopu ojcowskiego wliczają się kolejne 14 dni następujące po sobie – zatem także soboty, niedziele oraz święta.