Urlop ojcowski
Obraz PublicDomainPictures z Pixabay
Autor Oktawian Góral - 19 Sierpnia 2020

Tato, należy ci się wolne! Wszystko, co trzeba wiedzieć o urlopie ojcowskim: Jak się ubiegać, komu się należy, jaka wypłata przysługuje?

Urlop ojcowski przysługuje tym, którzy zostali tatusiami. Jest on płatny tak samo jak zasiłek macierzyński. Niewielu jednak wie, że jest on niezależny od tego czy matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim. Jakie są fakty na temat urlopu ojcowskiego?

Urlop ojcowski to chwila wytchnienia od pracy, to czas by spędzić nieco czasu ze swoim nowo narodzonym dzieckiem. Jaki jest wymiar urlopu ojcowskiego, komu przysługuje, jak o niego wnioskować, a także jakie są zasady udzielania, gdy matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim? Przyglądamy się szczegółom dodatkowego świadczenia urlopowego i obalamy narosłe wokół mity.

Zajęli mu konto za 14 lat niepłacenia abonamentu, zrobił więc jedną rzecz. Sąd uznał, że nie musi płacićZajęli mu konto za 14 lat niepłacenia abonamentu, zrobił więc jedną rzecz. Sąd uznał, że nie musi płacićCzytaj dalej

Urlop ojcowski – fakty, nie mity

Urlop ojcowski to 14 dni wolnych od pracy. Jest on niezależny od naszego harmonogramu urlopowego. Są to więc są to dni, które nie wliczają się w „limit”, który nam przysługuje. Warto obalić kilka mitów narosłych wokół urlopu ojcowskiego, ponieważ wielu młodych ojców w ogóle nie wykorzystuje przysługującego im prawa do wolnego z obawy, że „zabiorą” tym samym urlopy matkom swoich dzieci. Jaka jest prawda?

Przede wszystkim należy rozróżnić 3 pojęcia, które nie są ze sobą tożsame: urlop ojcowski, urlop tacierzyński i urlop rodzicielski. Te trzy pojęcia, choć wydaje się, że znaczą to samo są zupełnie różnymi konstruktami prawnymi, które mają zupełnie inne zakresy działania. Przyjrzyjmy się im pokrótce:

300 plus nie wystarczy. Niektórzy będą musieli dołożyć do świadczenia aż 200 zł300 plus nie wystarczy. Niektórzy będą musieli dołożyć do świadczenia aż 200 złCzytaj dalej

- urlop tacierzyński to część urlopu macierzyńskiego, który kobieta może „oddać” ojcu – nawet do 6 tygodniu. Wkrótce na naszym portalu pojawi się artykuł, w którym zdradzimy więcej szczegółów na temat tego rozwiązania;
- urlop rodzicielski to przedłużenie macierzyńskiego lub tacierzyńskiego, możesz na nim przebywać sam lub z matką dziecka, a jego długość to co najmniej 32 tygodnie. Zapraszamy do śledzenia naszej strony, niedługo podamy więcej informacji na ten temat;
- urlop ojcowski – czyli przedmiot naszego dzisiejszego artykułu;

Urlop ojcowski jest niezależny

To najważniejszy fakt, który musimy wiedzieć o urlopie ojcowskim. Ojciec ma pełne prawo udać się na dwutygodniowe wolne z okazji narodzin dziecka. I nie ma na to wpływu urlop matki, wykorzystanie limitu urlopu wypoczynkowego, czy jakiekolwiek inne sytuacje. Co ważne – na urlop ojcowski nie musimy udawać się od razu po narodzeniu dziecka. Polskie prawo daje na wykorzystanie urlopu ojcowskiego dwa lata od dnia narodzin dziecka, po upływie tego czasu urlop przepada. Trzeba tutaj nadmienić, że urlop musi być wykorzystany w ciągu 24 miesięcy od narodzin dziecka. Aby wykorzystać pełne 14 dni urlopu, musimy go rozpocząć najpóźniej po 11 miesiącach i 16 dniach od narodzin. Warto pamiętać, że w przypadku zmiany pracodawcy zachowujemy prawo do urlopu ojcowskiego.

Kolejną ważną informacją, jaką należy wiedzieć o urlopie, to możliwość swobodnego dysponowania nim. Urlop ojcowski zgodnie z zapisami Rozporządzeniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej może być wykorzystany albo jako nieprzerwane dwa tygodnie, albo w dwóch transzach po tydzień.

Na dodatek do opisanego wyżej wymiaru urlopu przysługują dodatkowe dwa dni wolnego na podstawie urlopu okolicznościowego, o którym pisaliśmy więcej w tym artykule. Urlop okolicznościowy z okazji narodzin możemy wykorzystać zarówno w dniu narodzin, jak i na kilka dni przed, aby na przykład przygotować pokój dla dziecka. Ważna jest jednak zasada by dni, w których korzystamy z urlopu okolicznościowego były ściśle powiązane z wydarzeniem na jaki jest brany.

Urlop ojcowski w przypadku adopcji

Jeżeli zdecydujemy się na adopcję dziecka urlop ojcowski zachowuje swoją moc prawną. Wymienione wyżej dwa lata „przedawnienia” liczone są od dnia uprawomocnienia się decyzji o przysposobieniu pociechy. Uwaga! Urlop ojcowski w przypadku dziecka adoptowanego przysługuje do ukończenia przez dziecko 7 r. ż.

ZUS będzie przyznawał sowite dofinansowanie. Czas na wniosek mija już 31 sierpniaZUS będzie przyznawał sowite dofinansowanie. Czas na wniosek mija już 31 sierpniaCzytaj dalej

Urlop ojcowski – stały wymiar

Urlop ojcowski jest określony jako 14 dni, przy czym nie ma znaczenia, czy zatrudnieni jesteśmy na cały etat, czy tylko jakąś jego część. Przy udzielaniu urlopu ojcowskiego nie ma zastosowania zasada proporcjonalności, jaką stosuje się przy obliczaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego. W dni urlopu ojcowskiego wliczają się kolejne 14 dni następujące po sobie – zatem także soboty, niedziele oraz święta.

Urlop ojcowski – komu przysługuje, jak aplikować, jakie są przywileje?

Urlop ojcowski przysługuje tym, którzy uznali dziecko. Nie ma znaczenia czy pozostajemy z kobietą w związku małżeńskim. Najważniejsze jest byśmy zostali prawnie określeni jako osoba, która wychowuje dziecko. Ojcowie pozbawieni praw rodzicielskich nie mają prawa do urlopu ojcowskiego.

Wniosek o urlop ojcowski powinien zostać złożony najpóźniej 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia. Warto pamiętać, że urlop ojcowski musi być w całości wykorzystany w 2-letnim „okienku” po narodzinach dziecka. Warto pamiętać, że zgodnie z prawem o równowadze między życiem zawodowym, a prywatnym, pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego w terminie wskazanym przez pracownika. Jedynymi zastrzeżeniami są kwestie proceduralne – zbyt późne złożenie wniosku lub przekroczenie czasu 2 lat od narodzin.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polak odnalazł wielki skarb sprzed tysięcy lat. Nie mógł się nadziwić temu, co zobaczył
2. Bezpośrednia opinia pójdzie w pięty Jackowi Kurskiemu? Byłemu szefowi z TVP puściły nerwy

Zdaniem osób z branży wprowadzenie podatku cukrowego nie było przemyślane, a cała ustawa została napisana zbyt pospiesznie, bez wymaganej prawnie oceny skutków. Rzetelność ustawy poddawana jest zdecydowanej krytyce, wytyka się jej wiele błędów i luk, a jej zapisy mogą być niemożliwe w realizacji w warunkach normalnych, nie mówiąc już o obecnej sytuacji zagrożenia epidemiologicznego.

Popularna sieć sklepów wprowadza nowy obowiązek. Bez maseczki niczego ci nie sprzedadząPopularna sieć sklepów wprowadza nowy obowiązek. Bez maseczki niczego ci nie sprzedadząCzytaj dalej

Jak wnioskować o urlop ojcowski? Wniosek powinien zawierać dane pracownika oraz wskazanie okresu, w którym chcemy skorzystać z urlopu. Do wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia lub kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka, oświadczenie pracownika o niewykorzystaniu urlopu ojcowskiego wcześniej lub o wykorzystaniu jego części.

Urlop ojcowski wiąże się z takimi samymi przywilejami, jak urlop macierzyński. Co to znaczy? Ojciec po powrocie z urlopu ma zagwarantowane stanowisko pracy.

Za urlop ojcowski wypłacany jest zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. podstawy. Kwotę tę pokrywa ZUS.

Zajęli mu konto za 14 lat niepłacenia abonamentu, zrobił więc jedną rzecz. Sąd uznał, że nie musi płacićZajęli mu konto za 14 lat niepłacenia abonamentu, zrobił więc jedną rzecz. Sąd uznał, że nie musi płacićCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polacy oniemieli ze szczęścia. Łukasz Kubot zostanie ojcem, jego ukochana jest w ciąży, wszystko wyszło przez zdjęcie (FOTO)
  2. Skandal w Kołobrzegu. Turyści nie mogą czuć się bezpiecznie? Włos się jeży na głowie
  3. Nad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Po wakacjach dostaniesz mocno po kieszeni
  4. Jest miejsce, gdzie zatankujesz znacznie taniej. Paragony mówią same za siebie
  5. Polacy jeżdżą tam wyjątkowo tłumnie każdego roku. Właśnie padł rekord zakażeń
  6. Wystarczy zrobić 1 rzecz, by mięso z kurczaka było bardziej soczyste i miękkie. Niesamowita różnica w smaku
Koronawirus uwielbia wesela. Ekspert tłumaczy dlaczego imprezy ślubne są tak obfite w zakażeniaKoronawirus uwielbia wesela. Ekspert tłumaczy dlaczego imprezy ślubne są tak obfite w zakażeniaCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News