biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS upomina połowę Polaków. Przegapisz termin i przepadnie Ci "darmowy" przelew
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 10.07.2025 14:48

ZUS upomina połowę Polaków. Przegapisz termin i przepadnie Ci "darmowy" przelew

ZUS
Fot. Shutterstock/Longfin Media

Już ponad 657 tysięcy Polaków skorzystało z jednego z najchętniej wybieranych form wsparcia, które umożliwia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto pamiętać, że aby móc skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia, należy dopełnić formalności w odpowiednim terminie, a także spełnić określone warunki.

Ponad połowa uprawnionych skorzystała z ulgi od ZUS-u

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w środę (9 lipca) opublikował oficjalny komunikat w sprawie wakacji składkowych. Polscy przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej formy wsparcia mniejszego biznesu. Od listopada 2024 roku mikroprzedsiębiorcy oraz komornicy sądowi mogą raz w roku zawnioskować o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne.

Wakacje składkowe w ZUS to zwolnienie z opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Zwolnienie jest dobrowolne i obejmuje jeden, dowolnie wybrany, miesiąc w roku kalendarzowym.

“Zwolnienie dotyczy tylko składek na własne ubezpieczenie przedsiębiorcy. To oznacza, że za czas zwolnienia musisz zapłacić składki osób, które ubezpieczasz (na przykład twoich pracowników lub zleceniobiorców)” - czytamy na stronie gov.pl 

Wakacje składkowe to zwolnienie z opłacenia składek na:

  • obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe
     
  • Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy
     
  • dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – jeśli podlegałeś ubezpieczeniu chorobowemu w miesiącu złożenia wniosku o zwolnienie oraz w miesiącu, który go poprzedzał.

Warto pamiętać, że wakacje składkowe nie obejmują składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Rekordowa waloryzacja składek
Fot. Dawid Wolski/East News.jpg

W czasie wakacji składkowych można regularnie prowadzić działalność gospodarczą. Zwolnienie nie oznacza przerwy w działalności. Z danych ZUS wynika, że w pierwszej połowie 2025 roku z ulgi skorzystało już ponad 657,5 tysiąca przedsiębiorców — jest to ponad połowa spośród prawie 1,3 miliona uprawnionych, którzy wystąpili o zwolnienie jeszcze w grudniu 2024 roku. 

Jak podkreśla ZUS, łączna kwota składek objętych zwolnieniem przekroczyła już 2,5 miliarda złotych. Największe natężenie przypadło na grudzień 2024 roku, za który państwo pokryło składki na ponad 1,6 miliarda złotych. Kto może skorzystać z takiej formy wsparcia?

Unia przeleje pieniądze za powódź. Podano kwoty – Polacy na drugim miejscu "podium" Nie tylko all inclusive. Teraz Polacy chcą latać na wakacje do tych krajów, zauważalny jest nowy trend

Aby otrzymać wsparcie, należy spełnić określone warunki

Od 1 listopada 2024 r. mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne. Samodzielnie wskazują oni miesiąc, za który raz w roku składka ma zostać pokryta przez budżet państwa. Zgodnie z zasadami programu, o wakacje składkowe mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG oraz komornicy sądowi. 

Należy spełnić kilka warunków formalnych: przede wszystkim w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku przedsiębiorca musi podlegać ubezpieczeniom społecznym lub zdrowotnemu — nawet jeśli jest to jeden dzień.

Ponadto niezbędne jest, aby przychody firmy w roku 2023 lub 2024 nie przekroczyły równowartości 2 milionów euro w złotych, a łączna pomoc publiczna (tzw. pomoc de minimis) nie może być wyższa niż 300 tysięcy euro w ostatnich trzech latach. 

Kluczowe jest również dopełnienie niezbędnych formalności — ich braki mogą skutkować znacznym przedłużeniem procedury. Na co należy zwrócić uwagę?

Zobacz też: Pęka Koalicja Tuska. Hołownia z PiS i Konfederacją prywatyzują w imię ideologii

Uwaga na braki formalne - jeden termin jest kluczowy

ZUS podkreśla, że wnioski o wakacje składkowe są rozpatrywane automatycznie. Wszystkie informacje, decyzje, a także ewentualne wezwania do uzupełnienia braków są przekazywane za pośrednictwem konta płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE/eZUS). O nowych wiadomościach system powiadamia drogą mailową lub SMS-em.

Wniosek należy złożyć w miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty zwolnieniem. Przykładowo, jeśli chcemy uzyskać zwolnienie z opłacania składek ZUS za grudzień, składamy dokument w listopadzie. Jeśli złożymy wniosek w innym terminie, niż wskazany w przepisach, nie zostanie on rozpatrzony.

W przypadku braków formalnych proces może się jednak wydłużyć: 

Dlatego im szybciej klient uzupełni nieprawidłowości, tym szybciej zakończy się obsługa wniosku o wakacje składkowe - podkreśla ZUS.

W przypadku, gdy wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie, albo przedsiębiorca otrzyma jedynie częściowe zwolnienie, ZUS wyda formalną decyzję. Taki dokument trafia następnie na konto płatnika na PUE/eZUS. Od decyzji przysługuje odwołanie — za pośrednictwem ZUS, do sądu.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: