Urlop okolicznościowy
Obraz Niek Verlaan z Pixabay
Autor Oktawian Góral - 18 Sierpnia 2020

Narodziny, wesele i pogrzeb. Urlop okolicznościowy dla pracownika – kiedy przysługuje i jakie dokumenty są potrzebne? Szczegóły dodatkowych dni wolnych.

Urlop okolicznościowy to specjalne dni wolne od pracy, za które należy nam się wynagrodzenie. W jakich sytuacjach należy nam się urlop okolicznościowy, jak o niego wnioskować i jakie dokumenty są wymagane? Zdradzamy szczegóły dodatkowego urlopu, o którym mało kto wie.

Są takie sytuacje w życiu rodzinnym, które nie pozwalają nam stawić się w pracy. Czy pracodawca ma wtedy obowiązek udzielić nam urlopu? Tak! A ponadto nie musimy wówczas zgłaszać urlopu na żądanie, o którym pisaliśmy więcej w tym artykule. Urlop okolicznościowy został zdefiniowany w ministerialnym rozporządzeniu z 15 maja 1996 roku w sprawie usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Czym jest, jaki jest jego wymiar i kiedy przysługuje? W naszym poradniku zdradzamy szczegóły dotyczące urlopów okolicznościowych.

Biedronka wprowadziła darmową aplikację. Spiesz się, już 5 września straci ważnośćBiedronka wprowadziła darmową aplikację. Spiesz się, już 5 września straci ważnośćCzytaj dalej

Urlop okolicznościowy – w jakich sytuacjach przysługuje?

Urlop okolicznościowy został pomyślany by odpowiadać na potrzeby życia rodzinnego pracowników. Wszak nie samą pracą człowiek żyje. Komu przysługuje urlop okolicznościowy? Przede wszystkim, aby skorzystać z tego przywilejowego rozwiązania, należy być zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę.

Ważne jest, że urlop okolicznościowy, w przeciwieństwie do urlopu na żądanie przysługuje także po wyczerpaniu limitu dni urlopowych w roku. Oznacza to, że nawet gdy zużyliśmy cały nasz urlop, to i tak w nagłej sytuacji możemy skorzystać z dodatkowego wolnego. Jest kilka istotnych informacji, dotyczących urlopu okolicznościowego. Przede wszystkim są to sytuacje w jakich możemy skorzystać z tego rozwiązania oraz wymiar urlopu.

Urlop okolicznościowy – ślub

W przypadku naszego ślubu przysługują nam dodatkowe dwa dni urlopu okolicznościowego. Jeden dzień wolny został pomyślany dla osób, które będą świętowały ślub swojego dziecka. Uwaga! Nie jest wskazany konkretny termin wykorzystania urlopu okolicznościowego. Niesie to pewną dowolność, ale i konsekwencje. W przypadku urlopu okolicznościowego na ślub – możemy go wykorzystać na sam dzień uroczystości, ale także i wcześniej – np. na wizytę w firmie świadczącej catering, aby ustalić szczegóły. W przypadku gdy wykorzystamy urlop okolicznościowy, ale ceremonia zaślubin zostanie odwołana, będziemy musieli wziąć za ten dzień urlop wypoczynkowy, z powodu braku podstawy prawnej udzielenia urlopu okolicznościowego. Jak udowodnić, że faktycznie wykorzystaliśmy urlop okolicznościowy zgodnie z deklaracją? Powinniśmy przedstawić pracodawcy do wglądu np. akt małżeństwa. O urlopie okolicznościowym ze względu na ślub powinniśmy poinformować przełożonego wcześniej.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polak odnalazł wielki skarb sprzed tysięcy lat. Nie mógł się nadziwić temu, co zobaczył
2. Bezpośrednia opinia pójdzie w pięty Jackowi Kurskiemu? Byłemu szefowi z TVP puściły nerwy

Mieli dostać bon, będzie inne świadczenie dla seniorów. Do portfela dorzucisz bonusowe 1 tys. złMieli dostać bon, będzie inne świadczenie dla seniorów. Do portfela dorzucisz bonusowe 1 tys. złCzytaj dalej

Urlop okolicznościowy – narodziny

Dwa dodatkowe dni wolnego przysługują nam w przypadku narodzin dziecka. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Potwierdzeniem takiego urlopu może być akt urodzenia. Ale uwaga – urlop okolicznościowy nie może być łączony z urlopem wypoczynkowym, wychowawczym lub macierzyńskim. Oznacza to, że nie przysługuje nam dodatkowy dzień wolny lub dodatkowe wynagrodzenie, jeżeli do porodu doszło podczas przebywania na macierzyńskim lub wypoczynkowym.

Urlop okolicznościowy - śmierć

W życiu przytrafiają się także bardzo smutne dni. Jednym takich z pewnością jest śmierć oraz pogrzeb naszego bliskiego. W tym przypadku także obowiązuje urlop okolicznościowy. W przypadku zgonu małżonka, dziecka, rodzica, macochy lub ojczyma mamy do dyspozycji dodatkowe dwa dni urlopu okolicznościowego. Jeden dzień urlopu przysługuje na pochówek rodzeństwa, teściów (także w przypadku pracownika rozwiedzionego), dziadków, a także osób pozostających na naszym utrzymaniu lub pod naszą bezpośrednią opieką.
O tym rodzaju absencji musimy powiadomić naszego przełożonego najpóźniej w drugim dniu nieobecności.
Podobnie jak w przypadku urlopu na ślub, tak i tutaj nie musimy wykorzystać urlopu okolicznościowego w dniu pogrzebu. Musi być on jednak wykorzystany bezpośrednio w związku z wydarzeniem, co to oznacza? Urlop okolicznościowy z powodu śmierci bliskiej osoby możemy wykorzystać na załatwianie wszelakich formalności w zakładzie pogrzebowym.

Zakupy z Żabki dostaniesz wprost pod drzwi swojego domu. Dostępnych ponad 600 produktówZakupy z Żabki dostaniesz wprost pod drzwi swojego domu. Dostępnych ponad 600 produktówCzytaj dalej

Urlop okolicznościowy – opieka nad dzieckiem

Szczególnym rodzajem urlopu okolicznościowego jest urlop na opiekę nad dzieckiem. Zgodnie z ustawą przysługują nam dwa dodatkowe dni na opiekę nad dzieckiem do lat 14. Jednak w tym przypadku rodzice mają obowiązek taki urlop zgłosić wcześniej.

Urlop okolicznościowy – czy jest płatny

Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni wolne, przysługujące poza pulą dni urlopowych. Są one w pełni płatne, a stawka obliczana jest tak samo, jak w przypadku urlopu wypoczynkowego, z tą różnicą, że stawka obliczana jest na podstawie zmiennych tylko w miesiącu, w którym został zaciągnięty urlop okolicznościowy.

Urlop okolicznościowy – odmowa

Pamiętajmy, że urlopu okolicznościowego nie definiuje kodeks pracy, ale ministerialne rozporządzenie. Nie stosuje się tutaj opisanych w KP nagłych okoliczności, w których pracodawca może nie udzielić urlopu albo go cofnąć. Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu okolicznościowego.

W pigułce:

- urlop okolicznościowy to maksymalnie dwa dodatkowe dni płatne, które przysługują nawet po wykorzystaniu limitu urlopowego;
- pracodawca nie ma prawa odmówić urlopu okolicznościowego;
- o zamiarze wzięcia urlopu okolicznościowego powinniśmy poinformować pracodawcę wcześniej, chyba że jest to sytuacja nagła, jak śmierć - wówczas musimy to zrobić niezwłocznie;

Hitowa aplikacja okazała się niebezpieczna. Podsłuchuje użytkowników, lepiej od razu ją usunąćHitowa aplikacja okazała się niebezpieczna. Podsłuchuje użytkowników, lepiej od razu ją usunąćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wczesne objawy miażdżycy. Wielu chorych je bagatelizuje
  2. Pilne ostrzeżenia dla turystów w Ustroniu. Sprawa jest bardzo poważna
  3. Nad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Po wakacjach dostaniesz mocno po kieszeni
  4. Jest miejsce, gdzie zatankujesz znacznie taniej. Paragony mówią same za siebie
  5. Polacy jeżdżą tam wyjątkowo tłumnie każdego roku. Właśnie padł rekord zakażeń
  6. Koszyki w Lidlu mają nieznaną niemal nikomu, ukrytą funkcję. Ma ogromne znaczenie
Umowa-zlecenie: wszystko co trzeba o niej wiedzieć. Prawo do urlopu, wynagrodzenie minimalne, składki, ustanowienie stosunku pracy.Umowa-zlecenie: wszystko co trzeba o niej wiedzieć. Prawo do urlopu, wynagrodzenie minimalne, składki, ustanowienie stosunku pracy.Czytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News