BiznesINFO.pl

Obraz Niek Verlaan z Pixabay

Narodziny, wesele i pogrzeb. Urlop okolicznościowy dla pracownika – kiedy przysługuje i jakie dokumenty są potrzebne? Szczegóły dodatkowych dni wolnych.

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Są takie sytuacje w życiu rodzinnym, które nie pozwalają nam stawić się w pracy. Czy pracodawca ma wtedy obowiązek udzielić nam urlopu? Tak! A ponadto nie musimy wówczas zgłaszać urlopu na żądanie, o którym pisaliśmy więcej w tym artykule. Urlop okolicznościowy został zdefiniowany w ministerialnym rozporządzeniu z 15 maja 1996 roku w sprawie usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Czym jest, jaki jest jego wymiar i kiedy przysługuje? W naszym poradniku zdradzamy szczegóły dotyczące urlopów okolicznościowych.

Urlop okolicznościowy – w jakich sytuacjach przysługuje?

Urlop okolicznościowy został pomyślany by odpowiadać na potrzeby życia rodzinnego pracowników. Wszak nie samą pracą człowiek żyje. Komu przysługuje urlop okolicznościowy? Przede wszystkim, aby skorzystać z tego przywilejowego rozwiązania, należy być zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę.

Ważne jest, że urlop okolicznościowy, w przeciwieństwie do urlopu na żądanie przysługuje także po wyczerpaniu limitu dni urlopowych w roku. Oznacza to, że nawet gdy zużyliśmy cały nasz urlop, to i tak w nagłej sytuacji możemy skorzystać z dodatkowego wolnego. Jest kilka istotnych informacji, dotyczących urlopu okolicznościowego. Przede wszystkim są to sytuacje w jakich możemy skorzystać z tego rozwiązania oraz wymiar urlopu.

Urlop okolicznościowy – ślub

W przypadku naszego ślubu przysługują nam dodatkowe dwa dni urlopu okolicznościowego. Jeden dzień wolny został pomyślany dla osób, które będą świętowały ślub swojego dziecka. Uwaga! Nie jest wskazany konkretny termin wykorzystania urlopu okolicznościowego. Niesie to pewną dowolność, ale i konsekwencje. W przypadku urlopu okolicznościowego na ślub – możemy go wykorzystać na sam dzień uroczystości, ale także i wcześniej – np. na wizytę w firmie świadczącej catering, aby ustalić szczegóły. W przypadku gdy wykorzystamy urlop okolicznościowy, ale ceremonia zaślubin zostanie odwołana, będziemy musieli wziąć za ten dzień urlop wypoczynkowy, z powodu braku podstawy prawnej udzielenia urlopu okolicznościowego. Jak udowodnić, że faktycznie wykorzystaliśmy urlop okolicznościowy zgodnie z deklaracją? Powinniśmy przedstawić pracodawcy do wglądu np. akt małżeństwa. O urlopie okolicznościowym ze względu na ślub powinniśmy poinformować przełożonego wcześniej.

Urlop okolicznościowy – narodziny

Dwa dodatkowe dni wolnego przysługują nam w przypadku narodzin dziecka. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Potwierdzeniem takiego urlopu może być akt urodzenia. Ale uwaga – urlop okolicznościowy nie może być łączony z urlopem wypoczynkowym, wychowawczym lub macierzyńskim. Oznacza to, że nie przysługuje nam dodatkowy dzień wolny lub dodatkowe wynagrodzenie, jeżeli do porodu doszło podczas przebywania na macierzyńskim lub wypoczynkowym.

Urlop okolicznościowy - śmierć

W życiu przytrafiają się także bardzo smutne dni. Jednym takich z pewnością jest śmierć oraz pogrzeb naszego bliskiego. W tym przypadku także obowiązuje urlop okolicznościowy. W przypadku zgonu małżonka, dziecka, rodzica, macochy lub ojczyma mamy do dyspozycji dodatkowe dwa dni urlopu okolicznościowego. Jeden dzień urlopu przysługuje na pochówek rodzeństwa, teściów (także w przypadku pracownika rozwiedzionego), dziadków, a także osób pozostających na naszym utrzymaniu lub pod naszą bezpośrednią opieką.O tym rodzaju absencji musimy powiadomić naszego przełożonego najpóźniej w drugim dniu nieobecności.Podobnie jak w przypadku urlopu na ślub, tak i tutaj nie musimy wykorzystać urlopu okolicznościowego w dniu pogrzebu. Musi być on jednak wykorzystany bezpośrednio w związku z wydarzeniem, co to oznacza? Urlop okolicznościowy z powodu śmierci bliskiej osoby możemy wykorzystać na załatwianie wszelakich formalności w zakładzie pogrzebowym.

Tagi:

WeseleDzieckourlop

Podobne artykuły

Polska i Świat

Twórcy ChatGPT spotkali się z premierem Morawieckim. "Największą zaletą Polaków są wysokie umiejętności techniczne"
Czytaj więcej >

Praca

Duża i popularna na całym świecie firma zwalnia tysiące pracowników. Potrzebuje pieniędzy
Czytaj więcej >

Handel

Handel potrzebuje tysięcy rąk do pracy na wakacje. Niektórzy mogą liczyć na nocleg i wyżywienie
Czytaj więcej >

Praca

Od dzisiaj wielka zmiana w przepisach. Nie dasz jednego dokumentu i dostaniesz 30 tys. zł kary
Czytaj więcej >

Praca

Zarobki komendantów poszły w górę. Rekordzista otrzymał ponad 50 tys. więcej w ciągu roku
Czytaj więcej >

Praca

Volvo zamknie wielką fabrykę autobusów we Wrocławiu. Firma zwolni 1500 osób, będą wysokie odprawy
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Praca

Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Wyższa pensja już od 1 lipca. Wzrost wynagrodzeń obejmie miliony Polaków
Czytaj więcej >
Praca

Olgierd Maletka

Scania zamyka fabrykę autobusów w Polsce. Pracę straci ponad 800 osób
Czytaj więcej >
Praca

Artykuł Sponsorowany

Jak zwiększyć kreatywność pracowników? Biuro sprzyjające kreatywności w pracy
Czytaj więcej >
Praca

Patryk Solarczyk

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności
Czytaj więcej >
Praca

Magdalena Madoń

Stażyści i praktykanci będą mogli zarobić? Pojawiła się propozycja ustawy
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Polacy złożyli 5155 wniosków w specjalnym konkursie. Teraz ZUS wypłaci im 100 mln zł
Czytaj więcej >