BiznesINFO.pl > Praca > Zaskakujące wyniki badania, Polki wcale nie oczekują pieniędzy z "babciowego". Większość wskazuje zupełnie inną formę wsparcia
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 31.03.2023 08:13

Zaskakujące wyniki badania, Polki wcale nie oczekują pieniędzy z "babciowego". Większość wskazuje zupełnie inną formę wsparcia

kobiety w parku
East News

 Donald Tusk, proponując “babciowe”, zwrócił uwagę na wyzwania młodych matek na rynku pracy. Polki deklarują, że chcą pracować, ale największym problemem nie jest brak pieniędzy na żłobki. 

Kobiety chcą wracać do pracy

Fundacja Rodzic w Mieście zbadała, jak matki w Polsce podchodzą do aktywności zawodowej. Aż 56 proc. badanych zgodziła się, że kariera jest równie ważna co rodzina. Niemal połowa badanych uważa, że macierzyństwo przeszkadza w rozwoju kariery. 

Fundacja spytała kobiety, co mogłoby wpłynąć na ich decyzję o powrocie do pracy.

Na pierwszym miejscu znalazła się możliwość pracy z domu 67,9 proc. elastyczne godziny pracy - 50 proc, a także dostępna opieka nad dzieckiem, do której ma zaufanie - 46,4 proc. Na dofinansowanie opieki nad dzieckiem wskazało mniej osób, bo 32,1 proc. badanych.

-O tym, że nie zawsze jest to świadomy wybór kobiet, świadczą wyniki badania Fundacji Rodzic w Mieście. Zgodnie z nimi więcej niż 9 na 10 niepracujących zawodowo mam chciałoby wrócić na rynek pracy. W większości powstrzymuje je jednak brak możliwości łączenia opieki nad dzieckiem z pracą oraz trudności logistyczne - komentuje Anna Stępień-Kraska, coacherka finansowa, przedsiębiorczyni, inwestorska znana jako ASANKA.

Kwestia opieki nad dzieckiem

Marta Łukaszewska, dyrektor HR, specjalizująca się wyzwaniach rynku pracy uważa, że to świadczenie nie wpłynie znacząco na podwyższenie PKB, które mogłoby zostać wygenerowane poprzez powracające na rynek pracy matki.

 Zdaniem Marty Łukaszewskiej wsparcie finansowe wsparcie dla opiekunki czy żłobka tylko częściowo pokryje koszty opieki. Jej zdaniem rząd powinien przyjrzeć się rozwiązaniom dającym młodym matkom, przede wszystkim miejsca, gdzie ich pociechy dostałyby odpowiednią i profesjonalną opiekę.

“Brak wykwalifikowanych opiekunek, brak miejsc w żłobkach i przedszkolach nie zostanie rozwiązany żadnym „babciowym”. Młode matki powinny przede wszystkim czuć się spokojne, mając możliwość oddać swoje dziecko pod profesjonalną opiekę, tak by zyskały komfort psychiczny i mogły spokojnie pracować. Tutaj potrzeba komplementarnego podejścia do zwiększenia ilości żłobków i stworzenia profesjonalnych, domowych grup opieki nad dziećmi do lat trzech” - czytamy w informacji przesłanej do redakcji Biznes Info. 

Kobiety na rynku pracy

Ekspert podkreśla także rolę działów HR we wspieraniu matek. 

-Kultura organizacyjna wspierająca młode matki to przede wszystkim kultura elastycznego czasu pracy oraz braku oceny kompetencji poprzez macierzyństwo - uważa. 

Jak zwraca uwagę Gi Group, wiele zależy także od samych kobiet. 

 Zarobki mężczyzn i kobiet na tych samych stanowiskach się od siebie różnią. Według danych GUS w 2021 roku 26,9% kobiet posiadało dyplom ukończenia studiów wyższych, w przypadku mężczyzn było to zaledwie 19%, a mimo to różnica w wynagrodzeniu na tym samym stanowisku wynosi 4,5%. 

- Poprawa sytuacji kobiet na rynku pracy zależy także od samych kobiet, które bardzo często mają niższe oczekiwania finansowe, nie doceniają swoich kompetencji, aplikując na niższe stanowiska. Ustępują pola mimo wysokich kompetencji – komentuje Agnieszka Mazurek-Szulim, Manufacturing & Supply Chain Manager, Wyser.