Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Dni urlopowych będzie więcej? Do resortu trafił już wniosek w tej sprawie
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 22.06.2024 11:01

Dni urlopowych będzie więcej? Do resortu trafił już wniosek w tej sprawie

urlop, ludzie
Fot. Pixabay/pasja1000

Więcej dni wolnych w ciągu roku? Z pewnością wielu z nas chętnie by na to przystało. Polacy zatrudnieni na etacie wciąż jednak mają prawo do maksymalnie 26 dni urlopu wypoczynkowego. Wkrótce może się to jednak zmienić.

Urlop wypoczynkowy bez limitu? Jest na to szansa

Polski Kodeks Pracy stawia sprawę jasno. Osoby zatrudnione na umowie o pracę, mają prawo do określonej liczby dni urlopu wypoczynkowego, zależnie od stażu pracy. Polakom pracującym co najmniej dziesięć lat przysługuje 26 dni wolnego, natomiast wszystkim pracującym krócej — już tylko 20 dni. Warto jednak podkreślić, iż jest to minimalna łączna długość urlopu wypoczynkowego. Przepisy nie określają górnego limitu, ponieważ ten zależny jest od danej firmy. Do tej pory jednak wiele z nich decydowało się na utrzymanie minimalnej ilości płatnych dni wolnych od pracy. Teraz jednak widać wyraźne zmiany w tym zakresie.

Ruszyły masowe kontrole domów w całej Polsce. Kary sypią się w milionach

Koniec z limitem urlopowym. Polacy będą odpoczywać więcej

Dane Eurostatu za 2023 rok pokazały wyraźnie, iż Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w całej Unii Europejskiej, tuż za Grecją i Rumunią. Pracujemy średnio 39,2 godziny tygodniowo. Nic więc dziwnego, że wielu pracowników ma dość. Pozytywnym sygnałem do szerszych zmian są rewolucje w pierwszych firmach, które wprowadziły urlopy bez limitu. Wśród nich znalazła się m.in. firma SYZYGY Warsaw, w której średnia długość urlopu wynosi obecnie 35 dni rocznie.

Wspólnie zastanawialiśmy się, co moglibyśmy zrobić, żeby było nam po prostu wygodniej i żebyśmy nie musieli się przejmować biurokracją. Stąd powstał pomysł, żeby zrezygnować z ograniczenia 20/26 dni i otworzyć tę pulę — przekazała  w rozmowie z Pulsem HR Paulina Grabowska, people partner spółki SYZYGY Warsaw.

Niestety, nielimitowane urlopy nie są możliwe do prowadzenia w każdej branży. Jak podkreśla Adrian Wolak, szefowa przedsiębiorstwa Traffita, to kwestia zaufania do pracowników. Trudno byłoby zastosować tę metodę w sytuacji, gdy system pracy nie opiera się na konkretnych zadaniach, a np. sprzedaży bezpośredniej.

Zasada jest prosta: ufamy ludziom, z którymi pracujemy. Każdy wie, jakie zadania ma do wykonania i ile czasu potrzebuje na ich realizację. Cenimy to, jakie są rezultaty pracy, a nie ile czasu na nią poświęcono — tłumaczy Wolak.

Dłuższy urlop wypoczynkowy w całej Polsce

Przeszkody stojące przed nielimitowanym urlopem nie oznaczają jednak, że nie mamy szansy na dłuższy wypoczynek. Jak pokazują dane No Fluff Jobs, aż 63% Polaków chętnie skorzystałoby z prawa do dłuższego urlopu. Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafił już wniosek w tej sprawie. Zgodnie z propozycją NSZZ "Solidarność", minimalny urlop wypoczynkowy miałby zostać wydłużony i wynosić nie 20, ani nie 26, ale 35 dni dla wszystkich pracowników, niezależnie od stażu pracy. W piśmie inicjatorzy podkreślają, iż obecne przepisy to wynik regulacji z lat 70. XX wieku. Czy to nie najwyższy czas na zmiany?