Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Usługi sąsiedzkie 2023, czyli wynagrodzenie za pomoc seniorom. Nowe przepisy już niebawem
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 21.10.2023 19:51

Usługi sąsiedzkie 2023, czyli wynagrodzenie za pomoc seniorom. Nowe przepisy już niebawem

seniorzy-przejscie-dla-pieszych-zakupy
Pixabay/pasja1000

Często mówi się, że dobry sąsiad to prawdziwy skarb i trudno się temu dziwić. Świadomość, że tuż obok mieszka ktoś, kto nie tylko odpowie na zwyczajowe “dzień dobry” ale w razie potrzeby będzie w stanie nam pomóc, jest niezwykle cenna, zwłaszcza dla osób starszych. To właśnie z myślą o nich i o tych, którzy na co dzień wspierają ich w podstawowych czynnościach, rząd wprowadza w życie nowe przepisy.

Zmiany dotyczące seniorów już od 1 listopada. O co dokładnie chodzi?

Jeszcze w wakacje w Dzienniku Ustaw RP opublikowano ustawę z dnia 28 lipca br. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw. Mówiąc prostymi słowami, oznacza to, iż do systemu pomocy społecznej wejdą usługi opiekuńcze świadczone w formie usług sąsiedzkich. Chodzi tu m.in. o robienie zakupów, umówienie do lekarza, opiekę higieniczno-pielęgnacyjną itp., o formy wsparcia, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy i kompetencji. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 listopada i umożliwią gminom wypłatę wynagrodzenia tym osobom, które pomagają swoim starszym sąsiadom.

Rząd przeznaczył na ten cel 30 mln zł. Jeśli chodzi o wysokość indywidualnego wynagrodzenia, to na razie nie znamy żadnych konkretów. W gestii gmin jest bowiem ustalenie szczegółowych warunków przyznawania usług sąsiedzkich, ich wymiaru i zakresu oraz sposobu rozliczania.

Dodatek węglowy w 2023 roku? Jest decyzja rządu 553 zł co miesiąc bez względu na wiek, trzeba złożyć wniosek. O tym dodatku mało kto wie

Kto może skorzystać z usług sąsiedzkich?

Osoby samotnie gospodarujące, niepozostające w związku małżeńskim, bez wstępnych i zstępnych, w wieku powyżej 65 lat. Rada gminy będzie miała prawo dostosować tę formę wsparcia do potrzeb mieszkańców. W praktyce chodzi np. o złagodzenie kryteriów wobec osób starszych, które mają rodzinę, ale mieszka ona bardzo daleko i na co dzień nie jest w stanie pomagać.

Kto może świadczyć pomoc sąsiedzką i otrzymać wynagrodzenie?

Przede wszystkim musi to być osoba pełnoletnia, niespokrewniona z seniorem, któremu pomaga i mieszkająca w jego najbliższym otoczeniu. Niezbędne będzie złożenie oświadczenia o zdolności pod względem psychofizycznym do świadczenia takich usług i ukończenie szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Osoba świadcząca usługi sąsiedzkie musi zostać zaakceptowana zarówno przez osobę, której będzie pomagać, jak i przez organizatora usług sąsiedzkich.