Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe 1544,88 zł dla seniorów. “Wnioski wciąż spływają”
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 20.10.2023 19:28

Dodatkowe 1544,88 zł dla seniorów. “Wnioski wciąż spływają”

ZUS-pieniodze-banknoty-gotowka
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Aktualny wiek emerytalny w naszym kraju wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Osoby, które go ukończyły, spełniają inne warunki i znajdują się w ciężkiej sytuacji finansowej, mają prawo ubiegać się o specjalne świadczenie wypłacane m.in. przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Urzędnicy informują, że w skali kraju, liczba wniosków, które wpłynęły od stycznia do września, wyniosła już ponad 5 tys. Natomiast do grudnia 2022 roku świadczenie to przyznano już ponad 70 tys. osób.

Ponad 1500 zł miesięcznie dla seniorów. Co to za świadczenie?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające wprowadzono kilka lat temu. Jest ono finansowane z budżetu państwa i należy się tym osobom, które zrezygnowały z pracy zawodowej na rzecz opieki nad dziećmi lub w ogóle takiej pracy nie podjęły. Nie oznacza to jednak, że każdy rodzic-senior może wnioskować do ZUS-u czy KRUS-u o wypłatę dodatkowych środków z tego tytułu. Trzeba bowiem spełnić określone warunki.

Polacy mogą zapłacić nawet 70 proc. więcej za prąd. Eksperci nie mają wątpliwości ZUS: pieniądze czekają, a nikt się nie zgłasza. “Nasi klienci bardzo rzadko składają wniosek”

Dla kogo rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

Potocznie świadczenie to określa się jako Mama 4 plus – przyznaje się je kobietom, które ukończyły 60 lat, urodziły i wychowały (lub tylko wychowały) czwórkę dzieci, zrezygnowały wskutek tego z pracy i nie wypracowały dla siebie nawet minimalnej emerytury. Taką samą formę pomocy mogą też otrzymać ojcowie mający ponad 65 lat, jeśli matka ich dzieci zmarła, porzuciła potomstwo lub długotrwale zaprzestała wychowywania dzieci.

- Tylko w tym roku oddziały ZUS w województwie śląskim od stycznia do września wypłaciły ponad pół tysiąca nowych świadczeń. Wnioski wciąż spływają, bo kolejne roczniki kobiet, które ze względu na wiek, nie mogły wcześniej otrzymać wsparcia, po ukończeniu 60 lat mogą wnioskować o świadczenie Mama 4 plus – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo. Jednocześnie dodaje, że liczba wniosków złożonych w skali kraju, w okresie od stycznia do września br., sięgnęła ponad 5 tys.

Czy 1544,88 zł to stała kwota?

Po marcowej waloryzacji rodzicielskie świadczenie uzupełniające wynosi tyle, co aktualna najniższa emerytura, a zatem 1544,88 zł brutto. – Taką kwotę dostają osoby, które nie pobierają emerytury ani renty i nie posiadają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Natomiast w przypadku pobierania emerytury lub renty w kwocie niższej niż najniższa emerytura, świadczenie Mama 4 plus stanowi dopełnienie do kwoty 1544,88 zł – wyjaśnia ZUS. Oznacza to, że ktoś, kto dostaje świadczenie w wys. 1100 zł brutto, może liczyć na jego uzupełnienie o 444,88 zł.

Co zrobić, aby otrzymać te pieniądze?

Jeśli senior spełnia wymienione wyżej warunki, powinien złożyć odpowiedni formularz, w przypadku ZUS-u będzie to ERSU (jest dostępny w placówkach zakładu i na stronie internetowej). Aby dokumentacja była kompletna, musi zawierać zaświadczenie potwierdzające osiągane dochody, oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej (druk ERU), zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający urodzenie dziecka (dotyczy sytuacji, gdy akt nie jest sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego), akt zgonu – w przypadku śmierci matki dzieci. Urzędnicy przypominają, że każdy, kto otrzymuje RSU, jest zobowiązany informować ZUS o zmianach mających wpływ na prawo do tego świadczenia i jego wysokość.