BiznesINFO.pl > Finanse > Komendant główny policji Jarosław Szymczyk odchodzi ze stanowiska. Jaką dostanie emeryturę?
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 07.12.2023 19:00

Komendant główny policji Jarosław Szymczyk odchodzi ze stanowiska. Jaką dostanie emeryturę?

jaroslaw-szymczyk-general-policja
Pawel Wodzynski/East News

Gen. Jarosław Szymczyk odchodzi ze stanowiska Komendanta Głównego Policji. Piastował je od 2016 roku, najdłużej ze wszystkich od czasu transformacji ustawowej. Ze swoimi podwładnymi pożegna się w czwartek w siedzibie KGP. Co prawda pozostanie jeszcze w policji przez kilka tygodni, ale już z początkiem 2024 roku przejdzie na emeryturę – donosi portal wirtualnapolska.pl. Jakie świadczenie wówczas otrzyma?

Jarosław Szymczyk odchodzi ze stanowiska. Zostawił pożegnalny list

Dziś gen. Jarosław Szymczyk przestanie pełnić obowiązki Komendanta Głównego Policji. Wielu Polaków usłyszało o nim dopiero wtedy, gdy w połowie grudnia 2022 roku doszło do wybuchu granatnika w KGP. Mężczyzna przestawiał wówczas na zapleczu gabinetu prezenty od Ukraińców, w tym tuby po granatnikach. Choć od zdarzenia minął rok, śledztwo trwa, a Jarosław Szymczyk nie poniósł z tego tytułu żadnych konsekwencji.

“W czasie jego służby zmodernizowano polską Policję, co roku policjanci otrzymywali podwyżki, pierwszy raz w historii zakupiono całkowicie nowe śmigłowce oraz odnowiono flotę transportową. Generał Jarosław Szymczyk dowodził również Polską Policją m.in podczas Światowych Dni oraz przy zabezpieczeniu szczytu NATO. Przypadły w jego czasie również nieznane wcześniej problemy, jak pandemia czy ochrona polskich granic" - tymi słowami podsumowała służbę Szymczyka KGP. On sam zamieścił natomiast na platformie X (dawny Twitter) list pożegnalny.

Biedronka wydała rekordową kwotę na prezenty dla pracowników. Wiadomo, co dostali Ulgi dla emerytów w całej Polsce. Wielu seniorów może płacić mniej, ale o tym nie wie

Ile zarabiał Jarosław Szymczyk i jaką dostanie odprawę?

W oświadczeniu majątkowym Jarosława Szymczyka czytamy, że w 2022 roku zarobił on z tytułu stosunku pracy 399 647 zł. Według portalu o2.pl miesięczne uposażenie dotychczasowego Komendanta Głównego Policji miało oscylować w wys. 25-26 tys. zł netto (wliczają się w to różne dodatki finansowe).

Odprawa Szymczyka wyniesie minimum trzykrotność jego pensji – na tym się jednak nie skończy. Wlicza się do niej dodatek za staż pracy, który – według medialnych doniesień – może zwiększyć ją nawet do sześciokrotności wynagrodzenia. Przy takim scenariuszu na konto generała wpłynie 120 tys. zł odprawy.

Ile wyniesie emerytura gen. Jarosława Szymczyka?

Z informacji “Faktu” wynika, że były szef policji może otrzymać emeryturę w wys. 75 proc. jego ostatniej pensji, czyli niemal 15 tys. zł brutto (w kwocie tej nie uwzględniono dodatków).