Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytura wojskowa. Ile wynosi i jakie są zasady jej przyznawania?
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 06.11.2023 22:49

Emerytura wojskowa. Ile wynosi i jakie są zasady jej przyznawania?

żołnierze
Wikimedia Commons, Kancelaria Sejmu, BiznesInfo CC BY 2.0 DEED Attribution 2.0 Generic

Większości z nas emerytura nie kojarzy się raczej z wysokimi przelewami z ZUS. Większość polskich seniorów nie otrzymuje pokaźnych sum, chociaż są pewne wyjątki. Zaliczamy do nich emerytury wojskowe, które rządzą się innymi prawami niż świadczenia pracowników cywilnych.

Emerytura wojskowa

Na początku należy wyjaśnić, że służba w wojsku przewiduje krótszy okres wymagany do nabycia uprawnień emerytalnych. Oznacza to, że żołnierze mogą przejść na emeryturę szybciej niż zdecydowana większość Polaków, w dodatku na innych zasadach. Jakiej wysokości emerytury otrzymują byli wojskowi w Polsce? Szczegóły sprawdź niżej.

Zapomnisz o tym i nici z wyższej emerytury. Trzeba wiedzieć, możesz dostać więcej pieniędzy

Emerytura wojskowa. Na emeryturę można przejść po 15 lub 25 latach

Emerytura wojskowa wymaga krótszego stażu pracy, w porównaniu do aktywności wykonywanych przez większość Polaków. Jak wyjaśnia serwis gazeta.pl, staż pracy, po którym można przejść na emeryturę oraz wysokość otrzymywanego świadczenia zależą od roku, w którym wojskowi zaczęli służbę.

Osoby, które zaczęły pracę w wojsku do 31 grudnia 2012 r., mogą przejść na emeryturę po 15 latach służby z wartością emerytury wynoszącą 40 proc. podstawy wymiaru pensji. Z kolei żołnierze, którzy zaczęli pracę po tej dacie, mogą przejść na emeryturę znacznie później, bo dopiero po 25 latach służby. Wojskowym, którzy zdecydują się na taki krok, przysługuje emerytura w wysokości 60 proc. podstawy wymiaru pensji. Należy mieć na uwadze, iż w pierwszym przypadku wysokość emerytury wzrasta o 2,6 proc. po każdym kolejnym roku służby, a w drugim przypadku - o 3 proc.

Emerytura wojskowa. Wysokość emerytur wojskowych

Serwis next.gazeta.pl podkreśla, że wysokość tych świadczeń jest bezpośrednio powiązana ze stopniem, jaki żołnierz miał w momencie przejścia na emeryturę. Jak podaje pulshr.pl, przeciętna emerytura wojskowa wynosi obecnie 4622 zł. W ubiegłym roku takie świadczenia pobierało w Polsce 155 725 żołnierzy. Myśleliście, że wojskowi dostają wyższe emerytury, czy wręcz przeciwnie?