Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Limity dorabiania dla seniorów. Wkrótce kwoty ulegną zmianom
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 04.11.2023 18:29

Limity dorabiania dla seniorów. Wkrótce kwoty ulegną zmianom

Emerytka, seniorka, pieniądze, gotówka
Marek BAZAK/East News

Odczyty z ostatnich miesięcy pokazują, że inflacja w Polsce spada. Mimo to ceny w sklepach, na stacjach paliw czy koszty utrzymania domu nadal są zatrważająco wysokie. W szczególnie trudnej sytuacji są emeryci, którzy muszą utrzymać się za pieniądze wypłacane im przez ZUS. Chcąc uregulować opłaty za czynsz, rachunki, leki czy raty, coraz częściej podejmują się dodatkowych prac. W najbliższy piątek poznamy nowe limity dorabiania dla seniorów.

Nowe limity dorabiania dla seniorów. Ich przekroczenie może słono kosztować

Emeryci i renciści mogą dorabiać, jednak muszą mieć na uwadze aktualne limity wynagrodzenia. Ich przekroczenie może skutkować ograniczeniem lub zawieszeniem świadczenia wypłacanego przez ZUS. 

Należy mieć na uwadze, że Zakład aktualizuje limity dorabiania do świadczeń co kwartał. Są one wyliczane na podstawie wysokości przeciętnego wynagrodzenia w poszczególnych kwartałach roku. 

Limity dotyczą wyłącznie emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Polski producent mebli będzie zwalniał. Pracę straci wiele osób

Jak jest obecnie?

Przychód osób, które nie chcą narazić się na zmniejszenie emerytury lub renty, nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Obecnie, czyli od września do listopada jest to 4904,10 zł

ZUS odpowiednio zmniejszy świadczenie, gdy emeryt osiągnie przychód wynoszący ponad 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Z kolei, gdy przychód przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, świadczenie ulegnie zawieszeniu. Oznacza to, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, uzyskanie miesięcznego wynagrodzenia powyżej 9107,50 zł brutto spowoduje zawieszenie świadczenia.

Wyliczyli, o ile mogą wzrosnąć rachunki za prąd. Bez pomocy państwa będzie ciężko.

Kiedy poznamy nowe limity dorabiania dla seniorów?

Wskaźniki dotyczące limitów dorabiania dla seniorów aktualizują się co trzy miesiące. Najnowsze dane zostaną opublikowane w piątek, 10 listopada.

Źródło: wp.pl, zus.pl.