Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Pensje kasjerów wyższe od nauczycielskich. Różnica w setkach złotych
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 14.02.2023 21:43

Pensje kasjerów wyższe od nauczycielskich. Różnica w setkach złotych

banknotes-g2d3d95cf0 1920
Domena publiczna

Kasjerzy w dwóch sieciach sklepów w Polsce zarabiają więcej niż nauczyciele w sektorze edukacji. Wbrew pozorom, wyższe stanowisko nauczycielskie nie daje zarobków lepszych niż w przypadku pracowników sklepów.

Sprawę opisuje portal Interia.pl. Według dostępnych informacji, Biedronka oferuje kasjerowi pensję brutto w wysokości około 4-4,5 tys. zł.

Kasjer zarobi więcej niż nauczyciel

Oznacza to, że wypłata na rękę może wynieść maksymalnie blisko 3,5 tys. zł. Zwykli pracownicy sklepu mogą liczyć na pułap maksymalny niższy o 100 zł.

Lidl pozwala sobie natomiast na więcej. Według informacji Interii, kasjer na początku otrzymuje na rękę pomiędzy 3,2 tys. zł a 3,8 tys. zł. Po roku pracy można liczyć na 200 zł podwyżki brutto.

Tymczasem pensje nauczycieli nie są aż tak kolorowe. Minimalnie pedagog może zarabiać 3424 zł brutto. Nauczyciel mianowany może liczyć 3,5 tys. zł brutto, natomiast dyplomowany - 4,2 tys. zł brutto.

Podwyżki dla nauczycieli będą, ale nie wiadomo kiedy

Jak donosi Interia, kwota bazowa dla wszystkich pracowników budżetówki została podniesiona do 3981,55 zł brutto. Oznacza to podwyżkę dla nauczycieli, jednak potrzebne jest konkretne rozporządzenie ministerstwa.

A jak się okazuje, ministerstwo jedynie ogranicza się do zapowiedzi. Brak jest konkretnych deklaracji na temat daty publikacji rozporządzenia.

Po podwyżce, według szacunków Interii, nauczyciele początkujący będą zarabiać 3981,55 zł brutto, zaś mianowani 4379,71 zł. Nauczyciele dyplomowani będą mogli liczyć na 5733,43 zł brutto.