Ile wynosi wynagrodzenie netto?
pexels.com
Autor Przemysław Terlecki - 5 Lipca 2019

Ile wynosi wynagrodzenie netto? Różnica pomiędzy brutto a netto

Ile wynosi wynagrodzenie netto? Takie pytanie bez wątpienia zadaje sobie wielu pracowników, którzy dopiero wkroczyli na rynek pracy. Jaka jest różnica? Warto ją znać, by nie zdziwić się w momencie wypłaty.

Ile wynosi wynagrodzenie netto? To dobre pytanie na sam początek kariery zawodowej. Pensja netto to bowiem coś całkiem innego niż pensja brutto. Ta druga zwykle trafia na umowę zwieraną z pracodawcą, a netto do naszych rąk. Można się jednak konkretnie zdziwić, kiedy okaże się, że dostaliśmy mniej, niż napisano na papierze.

Pensja brutto to pensja niepomniejszona, jak jest to w przypadku pensji netto, o odpowiednie świadczenia publicznoprawne. Mowa tutaj o składkach odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz o podatku dochodowym. W zależności jednak od typu umowy oraz od tego, jak wiele zarabiać ma pracownik, różna może być dysproporcja między brutto a netto.

500 plus dla nich to 2500 plus. Ponad 5 tys. rekordowych rodzin500 plus dla nich to 2500 plus. Ponad 5 tys. rekordowych rodzinCzytaj dalej

Ile wynosi wynagrodzenie netto?

Największymi składkami obwarowana jest umowa o pracę. W jej wypadku pracownik musi uiścić składki emerytalną, rentową, chorobową, a także zdrowotną oraz zaliczkę na podatek dochodowy (w wymiarze odpowiednio 18% i 32%). Wysokość stawek zaś zmienia się cały czas według wysokości płacy minimalnej obowiązującej w Polsce, a w 2019 roku ta uplasowała się na poziomie 2250 złotych brutto.

Co jednak w wypadku umów cywilnoprawnych? W wypadku umowy o dzieło pracownik nie jest objęty żadnym ubezpieczeniem, co oznacza, że różnica w kwocie brutto a netto nie jest tak wielka, jak w wypadku umowy o pracę. W wypadku tej drugiej minimalna krajowa 2250 złotych to na rękę 1634 złote (najniższe wynagrodzenie netto w kraju na umowę o pracę). Warto także wspomnieć, że umowa o dzieło, a także umowa o zlecenie nie jest zobowiązna wypłacaniem przynajmniej minimalnej krajowej, jak ma to miejsce w wypadku umowy o pracę.

Sprawa ze składkami, które umniejszają pensję brutto do pensji netto, komplikuje się w przypadku umowy o zlecenie. W tym wypadku potrącanie składek ZUS od takiej umowy jest dość skomplikowane. Wszystko można jednak sprawdzić na stronie internetowej ZUS. Jeśli jednak dany pracownik chce szybko sprawdzić, jaka pensja netto będzie go obowiązywała, może to sprawdzić dzięki wielu kalkulatorom pensji, które można znaleźć w sieci.

Koniec kserowania dowodu. Za złamanie zakazu 2 lata więzieniaKoniec kserowania dowodu. Za złamanie zakazu 2 lata więzieniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę? Rząd rozważa taką opcję
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. Polacy nadal mają problemy z jazdą autostradami
  4. Pod Radomiem zabrakło już wody. Polskie zasoby wodne są porównywalne z... egipskimi
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News