Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Średnie wynagrodzenia w górę. Wzrosły szybciej niż ceny
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.07.2023 15:08

Średnie wynagrodzenia w górę. Wzrosły szybciej niż ceny

Pieniądze w portfelu
Iberion

Pojawiły się dobre wieści w kontekście średniego wynagrodzenia. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, po raz pierwszy od dłuższego czasu wzrost wynagrodzeń był szybszy od wzrostu cen.

Wzrosły przeciętne wynagrodzenia

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze informacje na temat średniego wynagrodzenia. W czerwcu w średnich i dużych firmach wyniosło ono 7335,20 zł brutto. Oznacza to wzrost o 11,9 proc. w skali roku.

Jak podaje Business Insider, statystyki wskazują na stabilizację dynamiki płac. Miesiąc temu wzrost wynagrodzeń w skali roku wynosił 12,2 proc. Tymczasem ekonomiści wskazywali na wzrost o 0,2 pp wyższy od faktycznego.

Doszło do przełomu

Za takimi wskazaniami idzie jeszcze kolejny wniosek. Doszło bowiem do przełomu między wzrostem wynagrodzeń i inflacją - Polacy ponownie zaczęli się bogacić, pomimo tego że realny wzrost wynosi ok. 0,3 proc.

Według wypowiedzi ekonomisty Banku Pekao Piotra Bartkiewicza dla Business Insidera, hamowanie inflacji będzie szybsze od wzrostu plac nominalnych. Czerwiec ma być bowiem pierwszym miesiącem ze wzrostem płac przekraczającym inflację.

Wzrosty płac będą większe

Oprócz bycia pierwszym wskazaniem od dawna, w którym Polacy faktycznie zaczęli zarabiać więcej, czerwcowy wynik nie jest stanem docelowym wzrostu płac. Business Insider przypomina, że w 2019 roku różnica między inflacją a wzrostem płac wynosiła 7 proc.

Bartkiewicz w swojej wypowiedzi dla Business Insidera nie przekonuje, że nastąpi powrót do takiego poziomu. Według niego, normalny poziom płac realnych w naszym kraju powinien wynieść ok. 3 proc. w skali roku.