Jak obliczyć wynagrodzenie brutto?
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 1 Sierpnia 2019

Jak obliczyć wynagrodzenie brutto? Różnica pomiędzy brutto i netto

Jak obliczyć wynagrodzenie brutto? Czy wynagrodzenie brutto obliczane jest w skomplikowany sposób? O co w ogóle chodzi z brutto i netto? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Jak obliczyć wynagrodzenie brutto? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw zdefiniować to, czym jest wynagrodzenie brutto. W najprostszy sposób mówiąc, to wynagrodzenie bez odliczania podatku, płaca całkowita. Czym więc różni się od płacy netto? Płaca netto jest kwotą, która trafia do dłoni pracownika po odliczeniu podatków i ubezpieczeń.

Jak obliczać więc wynagrodzenie brutto? Pracownicy zwykle obliczają sobie pensję netto, ponieważ ta ich najbardziej interesuje. W końcu płaca netto jest tą, za którą muszą przeżyć. Brutto zwykle jest im podawana na umowie o pracę czy innej umowie cywilno-prawnej. Obliczeniem brutto zająć musi się natomiast pracodawca.

Biedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychBiedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychCzytaj dalej

Jak obliczyć wynagrodzenie brutto?

Wynagrodzenie brutto oraz składki ZUS obciążające pracodawcę to całkowity koszt zatrudnienia pracownika. Część składek płaci pracodawca ze swojej kieszeni, część odliczana jest od pensji pracownika. To właśnie ten drugi rodzaj składek dodany do wynagrodzenia na rękę, czyli netto, daje pensję brutto. Składki, które opłacane są z pensji pracownika to ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz podatek dochodowy.

Na ubezpieczenia z kieszeni pracownika odciągane są odpowiednie składki w odpowiednim wymiarze. Ich sropy procentowe są regulowane przez przepisy o ubezpieczeniu społecznym. Warto jednak podkreślić, że w skład wynagrodzenia brutto wchodzą również wszelkie premie, dodatki, nadgodziny, wynagrodzenie chorobowe, ekwiwalent za urlop.

Ministerstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złMinisterstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. 28-latka bez wyższego wykształcenia w rządzie. Jest ulubienicą premiera
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News