Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Lekarze będą zarabiać więcej. Ich pensje wzrosną 1 lipca
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 19.06.2023 19:38

Lekarze będą zarabiać więcej. Ich pensje wzrosną 1 lipca

lekarze
Domena publiczna

Od 1 lipca wzrosną pensje dla lekarzy. Jak jednak wynika z doniesień medialnych, konkretne kwoty podwyżek zależą od dwóch ważnych czynników.

Lekarze będą zarabiać więcej

Wraz z początkiem lipca wzrosną płace, jakie otrzymują lekarze w Polsce. Ci, którzy zatrudnieni są w budżetówce, mogą wstępnie określić swoje przyszłe pensje dzięki kilku czynnikom.

Jak podaje portal Super Biznes, wysokość pensji lekarzy regulują przepisy. Te z kolei uzależniają minimalne płace od danych dot. wynagrodzeń, które udostępnia Główny Urząd Statystyczny.

Statystyka wyznacznikiem

Według danych GUS przytaczanych przez Super Biznes, średnie miesięczne wynagrodzenie w 2022 roku było wyższe w porównaniu z rokiem poprzednim. Konkretna kwota wyniosła 6346,15 zł.

Na tej podstawie wyliczane jest minimalne wynagrodzenie dla lekarzy. Jednak nie będzie ono jednakowe dla wszystkich - tutaj bowiem w grę zaczynają wchodzić doświadczenie i wykształcenie.

Największą zmienną doświadczenie

Im lepsze wykształcenie i doświadczenie, na tym większą kwotę może liczyć lekarz. Jak wynika z informacji Super Biznesu, w przypadku stażystów podwyżka płacy minimalnej wyniesie 649,44 zł  do kwoty 6028,84 zł (wszystkie kwoty brutto).

Na nieco większą kwotę mogą liczyć lekarze bez specjalizacji; w ich przypadku płaca minimalna wzrośnie o 813,51 zł, do kwoty 7551,92 zł. SuperBiznes podaje również, że ci lekarze, którzy posiadają specjalizację, będą mieli pensję minimalną zwiększoną o prawie tysiąc złotych - do kwoty 9201,92 zł.